Brak produktów w koszyku.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – Czy zajdę w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne bez wątpienia są najpopularniejszą formą antykoncepcji, jaką można wymienić w Polsce. Kobiety doceniają je za wysokie działanie, stosunkowo niewielkie objawy uboczne oraz niską cenę. Niestety stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiążę się z koniecznością przestrzegania systematyczności ich stosowania. Pominięcie tabletki może skutkować obniżeniem poziomu antykoncepcji. Czy w przypadku pominięcia tabletki ryzyko jest duże? Jak należy postępować w przypadku pominięcia tabletki?

Co się stanie, kiedy zapomnę tabletki antykoncepcyjnej?

Pominięcie przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej przydarza się co drugiej kobiecie. Co piąta kobieta pomija nawet dwie lub więcej tabletek w ciągu cyklu. Odpowiedź w tym przypadku nie jest tak prosta, jak początkowo mogłoby się wydawać. Na rynku wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, czyli jednoskładnikowe (zawierające w składzie wyłącznie progesteron) oraz tabletki dwuskładnikowe (zawierające progesteron i estrogeny). Tabletki najczęściej stosuje się nieprzerwanie przez 28 dni (tabletki jednoskładnikowe) lub przez 21 dni, po których dokonuje się 7-dniowej przerwy (tabletki dwuskładnikowe). Tabletki dwuskładnikowe podzielić można na jedno-, dwu- lub trzyfazowe. Już samo rozróżnienie tabletek bywa problematyczne. Należy pamiętać, że schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki uzależniony jest dwóch czynników, takich jak:

  • Tygodnia cyklu menstruacyjnego,
  • ilości pominiętych tabletek.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu  

W przypadku kilkugodzinnego pominięcia tabletki antykoncepcyjnej nie trzeba wpadać w panikę. Pigułka powinna zostać zażyta jak najszybciej, a każda kolejna powinna być przyjmowana o nowej porze (w której zażyta została ostatnia tabletka). Oznacza to, że jeżeli do tej pory pigułka połykana była o 10 rano, natomiast zapomniałyśmy jej zażyć i przypomniało nam się dopiero o 18, wówczas każda kolejna pigułka również powinna zostać zażyta o 18. Problemem jest zachowanie przerwy dłuższej, niż 24 godziny zwłaszcza wtedy, kiedy pominięcie nastąpiło, w 1 tygodniu nowego opakowania, jednak kobieta uprawiała seks w ciągu tygodnia przed jej pominięciem. W takim przypadku ryzyko zajścia w ciążę się z większa. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Jeżeli jednak para nie współżyła w tygodniu przed pominięciem pigułki, natomiast opóźnienie nie jest dłuższe, niż 24 godziny, wówczas tabletkę należy połknąć jak najszybciej i pamiętać o regularności. 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu 

Znacznie mniej kłopotliwe okazuje się pominięcie tabletki w drugim tygodniu. W tym przypadku schemat wygląda mniej więcej tak: Jeżeli minęło mniej, niż 24 godziny, tabletkę należy zażyć najszybciej, jak to możliwe. Pozostałe pigułki natomiast należy przyjmować o nowej porze, w której została zażyta ostatnia tabletka. Nie jest wówczas wymagana dodatkowa antykoncepcja. Jeżeli jednak upłynęło więcej, niż 24 godziny, postępujemy podobnie, czyli zażywamy tabletkę wtedy, kiedy się przypomni, a każdą następną analogicznie przyjmujemy o nowej porze. W niektórych przypadkach konieczne będzie połknięcie dwóch tabletek jednocześnie. Nie jest to wszystko. W tym przypadku należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez najbliższy tydzień, jak na przykład prezerwatywa lub należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu

W przypadku pominięcia tabletki w 3 tygodniu schemat prezentuje się zupełnie inaczej. Po kilkugodzinnym opóźnieniu połykamy tabletkę i kończymy opakowanie. Jeżeli jednak upłynęło więcej, niż 24 godziny, a opakowaniu nie ma więcej, niż 7 tabletek, wówczas nie należy robić 7-dniowej przerwy, która zalecana jest w przypadku stosowania tabletek dwuskładnikowych. W skrócie, po zakończeniu opakowania tabletek dwuskładnikowych nazajutrz należy rozpocząć nowe opakowanie. Wówczas nie będzie tutaj krwawienia z odstawienia, natomiast plamienia mogą być zauważalne w czasie brania kolejnego opakowania. Jeżeli nie wystąpi krwawienie, należy wykonać test ciążowy.

Co robić w przypadku pominięcia 2 tabletek antykoncepcyjnych?

Wszystko zależy od cyklu. Jeżeli zapomni się dwóch tabletek w 1. lub 2. tygodniu, należy przyjąć tabletkę aktualną i zapomnianą, a nawet w przypadku, kiedy musiałoby być związane to z zażyciem obu pigułek jednocześnie. Następnie opakowanie należy dokończyć, pamiętać o regularności. Przed rozpoczęciem nowego opakowania wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Pominięcie dwóch tabletek w 3. lub 4. tygodniu wiążę się z rozpoczęciem nowego opakowania bez dokonywania tygodniowej przerwy. Należy wówczas stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci prezerwatywy. 

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina

antykoncepcja-hormonalna
Antykoncepcja
Antykoncepcja hormonalna

Co to jest antykoncepcja hormonalna?   Antykoncepcja hormonalna to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży. Do hormonalnych metod antykoncepcyjnych należą: tabletki, plastry, zastrzyki oraz stosowanie urządzeń domacicznych. Wszystkie metody polegają na

Czytaj więcej »
Antykoncepcja bez recepty
Antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Polska należy do grupy krajów, w których antykoncepcja hormonalna jest dostępna jedynie na receptę. Dotyczy to pierścieni czy plastrów dopochwowych, jak i pigułek antykoncepcyjnych. Amerykańskie Kolegium Ginekologów i Położników w

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]