Brak produktów w koszyku.

Przodowanie pośladkowe

Co to jest przodowanie pośladkowe?

 

Słowo „przodowanie” opisuje pozycję dziecka w macicy („łonie”). Przed narodzinami, dzieci leżą w macicy w różnych pozycjach. Najbliżej pochwy, mogą znajdować się: główka, ramiona, nogi lub pośladki. Lekarze nazywają „przodowaniem” sytuację, gdy stopy lub pośladki dziecka są skierowane w kierunku kanału rodnego.

 

We wczesnych stadiach ciąży, często się zdarza, że dzieci leżą w przodującej pozycji.

 

Bliżej zakończenia ciąży, większość dzieci leży główką w kierunku pochwy. Lekarze nazywają to „prezentacją głowową”. Pozycja ‘głową-w-dół’ jest najbezpieczniejszą pozycją dla dziecka do porodu. Jednakże, w niektórych przypadkach, dziecko wciąż znajduje się w pozycji przodującej pod koniec ciąży.

 

Co powoduje przodowanie pośladkowe?

 

Większość przypadków przodującej ciąży zdarza się przypadkowo. Jednakże, niektóre spowodowane są problemami z dzieckiem, macicą czy łożyskiem lub ilością płynu owodniowego wokół dziecka.

 

Czy przodowanie pośladkowe daje objawy?

 

Czasami. Możesz czuć dyskomfort pod klatką piersiową, gdzie uciska główka dziecka. Możesz również czuć, jak Twoje dziecko kopie w dolne okolice brzucha.

 

Skąd lekarz lub położna wiedzą czy dotyczy mnie przodowanie pośladkowe?

 

Lekarz przeprowadzi badanie, by sprawdzić pozycję twojego dziecka. Podczas badania, lekarz uciska brzuch, w celu wyczucia pozycji główki dziecka. W ostatnich 3 miesiącach ciąży, Twój lekarz, pielęgniarka albo położna, sprawdzą pozycję dziecka podczas każdej z wizyt.


Możesz również przejść badanie ultrasonografii, by sprawdzić pozycję swojego dziecka.
Ultrasonograf wykorzystuje fale dźwiękowe, które pozwalają uwidocznić Twoje dziecko w macicy.

 

Co jeżeli moje dziecko jest ułożone pośladkowo?

 

Większość dzieci w pozycji przodującej samodzielnie opuszcza główkę przed porodem.

 

Jeśli twoje dziecko wciąż znajduje się w pozycji przodującej blisko wyznaczonej daty porodu, Twój lekarz lub położna mogą Ci zaproponować próbę jego odwrócenia do pozycji ‘głową-w-dół’. Żeby to zrobić, będą naciskać na Twój brzuch i próbować przemieścić dziecko. Jeśli to się powiedzie i dziecko przemieści się do pozycji ‘głową-w-dół’, możesz oczekiwać porodu i próbować urodzić drogą pochwową. Jeśli próba się nie powiedzie i Twoje dziecko pozostanie w pozycji przodującej, twój lekarz lub położna najpewniej zaproponują Ci cesarskie cięcie, abyś mogła bezpiecznie urodzić.

 

W niektórych przypadkach, dzieci, które przodują rodzą się drogą pochwową. Nazywamy to porodem pośladkowym. Podczas tego rodzaju porodu, istnieje większe ryzyko wystąpienia problemów związanych ze stanem matki i dziecka. Z tego powodu, porodów pośladkowych zwykle się nie przeprowadza.

 

Co jeżeli spodziewam się bliźniąt?

 

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, Twój lekarz lub położna sprawdzą pozycję każdego z nich.

 

Jeżeli pierwszy bliźniak (dziecko, które znajduje się bliżej szyjki macicy) jest w pozycji przodującej, Twój lekarz albo położna prawdopodobnie zaproponują cesarskie cięcie, aby przeprowadzić poród. Jeśli pierwszy bliźniak ułożony jest głową w dół a drugi przodująco, Twój lekarz lub położna przedyskutują z Tobą istniejące możliwości dotyczące sposobu porodu.

 

przodowanie-posladkowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]