Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Choroby noworodków i wieku dziecięcego » Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych
Co to jest całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych?
Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych to rzadka wada naczyń krwionośnych, które transportują krew z płuc do serca. Żyły te nie są prawidłowo połączone. Lekarze nazywają tą wadę w skrócie „TAPVC”. Jest ona również znana jako „całkowity nieprawidłowy spływ żył płucnych, inaczej „TAPVR”.
Zazwyczaj, krew przepływa przez serce i płuca w następujący sposób:
- Krew napływa z ciała do części serca zwanej prawym przedsionkiem. Później, krew przepływa dalej do prawej komory serca,
- Następnie, krew płynie do płuc, skąd pobiera tlen,
- Później, krew wraca do serca przez lewy przedsionek, do lewej komory,
- Stamtąd, serce pompuje krew krążącą dalej w ciele.
W przypadku TAPVC, krew z płuc nie wraca do lewego przedsionka w sposób, w jaki powinna. Zamiast tego, wpływa do prawego przedsionka, albo wraca do innej żyły, a potem do prawego przedsionka. W rezultacie, natleniona krew nie może swobodnie dostać się do reszty narządów. Dodatkowo, zdarza się, że żyły transportujące krew z płuc, zatykają się. Oba te przypadki mogą dawać objawy.
Istnieją różne rodzaje TAPVC, w zależności od połączenia żył płucnych. TAPVC to wada wrodzona. Przyczyny choroby nie są do końca znane.
Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych – Jakie są objawy?
Objawy zależą od rodzaju TAPVC i od tego, czy żyły dostarczające krew do płuc się blokują.
Dzieci, u których wada jest poważna, ciężko chorują w ciągu, już w ciągu 12 godzin po narodzinach, ponieważ nie mają wystarczającej ilości tlenu we krwi i mają duże trudności z oddychaniem.
Dzieci, u których wada nie jest poważna, zwykle zaczynają miewać objawy nieco później.
Objawy mogą obejmować:
- Szybszy oddech,
- Nieprawidłowe przyjmowanie pokarmu,
- Nieprawidłowe przybieranie na wadze lub wzrost,
- Siną skórę (sinica).
- Duszność,
- Niewydolność oddechowa, głębokie niedotlenienie oraz narastająca niewydolność krążenia u noworodków z ciężką postacią zwężenia żył płucnych.
Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych – Czy istnieje badanie diagnostyczne?
Tak. Badaniem, które wykonuje się najczęściej w celu TAPVC jest echokardiografia (zwana też „echem”). W trakcie badania, wykorzystywane są fale dźwiękowe do robienia zdjęć pracującego serca. Badanie pokazuje, ile krwi przepływa przez serce i płuca.
Czasami lekarze przeprowadzają też inne badania obrazowe, robiące zdjęcia wnętrza ciała.
Jak leczyć całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych?
TAPVC leczy się chirurgicznie. Podczas zabiegu, lekarz łączy układ żył płucnych z lewym przedsionkiem bądź usuwa pewne żyły, żeby krew z płuc mogła docierać do prawidłowego miejsca.
Zarówno oddychanie, jak i ogólny stan zdrowia dziecka, powinien być pod kontrolą przed operacją. Jeśli wada jest poważna, wtedy dziecko może potrzebować:
- Pomocy z oddychaniem – Może się to wiązać z tlenoterapią albo zastosowaniem rurki intubacyjnej (jest to rurka, którą wprowadza się przez gardło do płuc, a jej drugi koniec przyczepia się do urządzenia pomagającego oddychać – respiratora),
- Leków wspomagających pracę serca,
- Zabiegu zwanego „cewnikowaniem serca” – Lekarz wprowadza cienką rurkę do naczynia krwionośnego w nóżce dziecka, po czym przesuwa ją do serca. Po dotarciu na miejsce, rurka ta może otworzyć zablokowane miejsce. Pomaga to natlenionej krwi przejść do lewego przedsionka i opuścić serce, by zacząć krążyć w ciele,
- Płuco-serca, czyli krążenie pozaustrojowe – To urządzenie nazywane przez lekarzy „ECMO” przejmuje pracę serca i płuc. Pompuje ono krew dziecka, nasyca ją tlenem i wpompowuje z powrotem do jego ciała.
Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych z ryzyko powikłań po zabiegu
Śmiertelność związana z chorobą wynosi od 2-15%. Głównym czynnikiem zgony dziecka, jest podwyższone ciśnienie płucne przed zabiegiem. Do powikłań odległych zaliczamy zwężenie żył płucnych oraz zaburzenia rytmu serca.
Całkowite nieprawidłowe połączenie żył płucnych – Jak wygląda życie dziecka po leczeniu?
Zależy to od indywidualnej sytuacji dziecka. Wszystkie dzieci z TAPVC muszą chodzić na regularne wizyty do lekarza kardiologa.
Czasami po zabiegu może wystąpić problem z jedną z żył. Dziecko może potrzebować kolejnej operacji, jeśli tak się stanie. Dzieci po operacji miewają też czasami problemy z rytmem serca.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)