W tym wpisie przedstawimy drugą część faktów i mitów na temat antykoncepcji hormonalnej. Czy wszystko, co się o niej słyszy jest prawdą? Przekonajmy się.
Antykoncepcja hormonalna obniża libido
I tak i nie. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej chroni przed nieplanowaną ciążą, więc kobiety współżyją częściej, wiedząc, że są bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne nie zmieniają profilu androgenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za popęd płciowy (np. testosteron). Jeśli jednak libido faktycznie spada, co czasami się zdarza, warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on dobrać inne tabletki, na przykład z większą dawką hormonów.
Problem ze współżyciem, który może wynikać ze stosowania tej formy antykoncepcji jest zmniejszone nawilżenie pochwy. Żele intymne, lub “dłuższa gra wstępna” często są skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji.
Antykoncepcja hormonalna wpływa negatywnie na płodność, gdy przestaniemy ją stosować
To nieprawda. Część kobiet faktycznie przez kilka pierwszych miesięcy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej faktycznie może mieć nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak (nazywa się to “przejściową amenorrheą”). Z drugiej strony niektóre kobiety bardzo szybko dostają owulacji, więc ich płodność (oraz szansa na ciąże mnogie) jest zwiększona.
To co faktycznie przesądza o wpływie antykoncepcji hormonalnej na płodność nie jest związane z nią samą, ale z czasem jej stosowania. Tak naprawdę chodzi o wiek. Kobieta, która stosuje tabletki antykoncepcyjne przez wiele lat, gdy je odstawi będzie miała obniżoną płodność. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny – będzie starsza.
U młodych kobiet, które dopiero co zakończyły stosowanie antykoncepcji hormonalnej, menstruacja powinna szybko się unormować.
Dzięki stosowaniu antykoncepcji hormonalnej miesiączki są lżejsze
To prawda. Wiele kobiet (badania pokazują, że jest to ok. 40%) zmagających się z bolesnym i obfitym miesiączkowaniem decyduje się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Przypadłości medyczne, związane z miesiączkowaniem nazywa się zespołem pierwotnego bolesnego miesiączkowania i wtórnym zespołem bolesnego miesiączkowania. W jaki sposób antykoncepcja hormonalna łagodzi ich objawy?
Ból miesiączkowy
Mechanizm działania, w tym przypadku, nie jest dokładnie poznany. Wiadomo, że zmniejsza nadaktywność skurczową macicy dzięki syntezie prostaglandyn. W połączeniu z lekami przeciwbólowymi znacznie obniża, a czasami całkowicie znosi ból towarzyszący menstruacji.
Krwawienia miesiączkowe
Tak naprawdę nie są to właściwe krwawienia miesiączkowe tylko tzw. “krwawienia z odstawienia”, będące wynikiem spadku progesteronu dostarczanego przez tabletki. Gdy następuje spadek, śluzówka macicy “uświadamia sobie”, że nie jest w ciąży i złuszcza się, przygotowując na kolejny cykl. Krwawienia są więc lżejsze i krótsze, powodując mniejszą utratę krwi. Jeśli obfite krwawienie utrzymuje się mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej, lekarz może zalecić odsunięcie miesiączki w czasie o miesiąc lub dwa, stosując 2-3 listki tabletek bez przerwy.