Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Rak piersi » Biopsja piersi
Co to jest biopsja piersi?
Biopsja piersi to procedura, która sprawdza nieprawidłowy obszar piersi pod kątem raka lub innych problemów zdrowotnych. Biopsja może obejmować tkankę piersi, węzeł chłonny lub skórę.
Możesz poddać się biopsji piersi, jeśli Ty lub Twój lekarz poczujecie zmianę w piersi lub jeśli obszar wygląda nieprawidłowo w badaniu obrazowym. Testy obrazowe tworzą obrazy wnętrza ciała. Obejmują USG piersi, mammografię i rezonans magnetyczny.
Co dzieje się podczas biopsji piersi?
Twoje doświadczenie będzie zależeć od rodzaju wykonanej biopsji. Rodzaj biopsji zależy od:
- Rozmiaru i lokalizacji nieprawidłowego obszaru
- Wyglądu nieprawidłowego obszaru na twoim USG, mammografii lub MRI
Lekarze mogą usunąć tkankę do biopsji za pomocą igły lub chirurgicznie. W przypadku wszystkich biopsji piersi najpierw otrzymasz zastrzyk, aby znieczulić badany obszar.
Trzy główne typy biopsji to:
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) – w przypadku tego rodzaju biopsji lekarz używa bardzo małej igły do usunięcia niewielkiej ilości tkanki lub płynu z nieprawidłowego obszaru.
- Biopsja gruboigłowa – do tego typu biopsji lekarz używa większej igły ze specjalną końcówką. Często lekarz używa specjalnego sprzętu do obrazowania, aby znaleźć nieprawidłowy obszar do wykonania biopsji. Można to zrobić na różne sposoby:
- Biopsja pod kontrolą USG – w przypadku tego typu biopsji należy położyć się na plecach lub na boku, a lekarz przytrzyma urządzenie ultrasonograficzne przy piersi, aby wprowadzić igłę.
- Biopsja stereotaktyczna – w przypadku tego typu biopsji najprawdopodobniej położysz się twarzą do dołu. Stolik posiada otwór na piersi, który jest wciśnięty pomiędzy 2 metalowe płytki, tak jak podczas mammografii. Podczas tego typu biopsji lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby zdecydować, gdzie wprowadzić igłę.
- Biopsja pod kontrolą tomosyntezy – obejmuje to również użycie promieni rentgenowskich do pomocy w prowadzeniu igły, tak jak w przypadku biopsji stereotaktycznej. Wymaga specjalnej maszyny, która wykonuje wiele zdjęć rentgenowskich, aby stworzyć trójwymiarowy obraz piersi. Nazywa się to również „mammografią 3-D”.
- Biopsja pod kontrolą MRI – Jeśli masz tego typu biopsję, lekarz wykorzysta badanie MRI, aby zdecydować, gdzie wykonać biopsję. MRI wykorzystuje specjalny rodzaj magnesu do tworzenia zdjęć piersi.
Po wykonaniu biopsji gruboigłowej lekarz umieści w piersi niewielki kawałek metalu, zwany klipsem. Klip można zobaczyć na USG lub RTG, aby w przyszłości lekarze mogli zobaczyć, gdzie została pobrana biopsja. Nie można wyczuć zacisku i nie spowoduje to problemów podczas przyszłych badań obrazowych, w tym badań przesiewowych na lotniskach.
- Biopsja chirurgiczna – biopsja chirurgiczna jest wykonywana na sali operacyjnej w znieczuleniu. Chirurg wykona małe nacięcie (nacięcie) w piersi i wyjmie nieprawidłową tkankę. Następnie wykona specjalne zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się, że zdeformowany obszar został całkowicie usunięty.
Co dzieje się po biopsji piersi?
Po biopsji możesz mieć siniaki, krwawienie lub infekcję. Te problemy są mniej powszechne w przypadku biopsji cienkoigłowej lub gruboigłowej niż po biopsji chirurgicznej.
Wyniki biopsji prawdopodobnie otrzymasz po około tygodniu od wykonania zabiegu. Twój lekarz omówi z Tobą, co oznaczają wyniki i co będzie dalej. Jeśli wyniki nie są jasne, lekarz zaplanuje kolejną biopsję lub procedurę, aby uzyskać więcej informacji.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)