fbpx

Łysienie androgenowe

Konsultacja lekarska online.

Czas realizacji konsultacji ok. 1 godzina. |89zł

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!

Masz problem z łysieniem?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę i zalecenia lekarskie.

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Łysienie androgenowe - podstawowe informacje

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów u mężczyzn. Stan ten charakteryzuje się postępującą utratą włosów w charakterystycznym rozkładzie. Przednia skóra głowy, środkowa skóra głowy, skóra skroniowa i wierzchołek skóry głowy są typowymi miejscami objętymi procesem łysienia. „Łysienie męskie” i „utrata włosów według wzoru męskiego” to dodatkowe terminy odnoszące się do tego stanu.

Według badań łysieniem androgenowym dotkniętych jest między 20-40% mężczyzn. Chociaż stan ten jest łagodny i bezobjawowy, dla wielu mężczyzn utrata włosów jest frustrującym doświadczeniem. Na szczęście dostępne są leki, które mogą pomóc w odrastaniu włosów lub zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

Jakie są metody leczenia łysienia androgenowego?

Podstawową metodą leczenia łysienia androgenowego jest farmakoterapia:

 • lekiem pierwszego rzutu jest finasteryd – przyjmuje się go doustnie, w dawce 1mg/dziennie, zapobiega on powstawaniu pochodnej testosteronu w organizmie – odpowiadającej za proces łysienia,
 • miejscowo można stosować również minoksydyl, którego działanie opiera się na rozszerzaniu naczyń mieszków włosowych, co powoduje stymulację mitoz komórek mieszka włosowego,
 • przeszczep włosów – leczenie chirurgiczne jest traktowane jako metoda alternatywna.
lekarz online - konsultacja online

Leczenie łysienia androgenowego finasterydem - metoda pierwszego wyboru

Finasteryd hamuje aktywność 5α-reduktazy typu II – enzymu uczestniczącego w szlaku metabolicznym testosteronu. Finasteryd zmniejsza w organizmie stężenie produktu przemiany testosteronu, który przyczynia się do łysienia typu męskiego (androgenowego).  Lek ten istotnie ogranicza proces miniaturyzacji mieszków włosowych na głowie odwracając proces łysienia. Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się u mężczyzn z łagodną i umiarkowaną utratą włosów. Finasterydu nie stosuje się w celu leczenia łysienia androgenowego u kobiet.

Lek przyjmuje się w dawce 1 mg (1 tabletka) raz na dobę niezależnie od posiłków. Ważne jest, aby przyjmować preparat regularnie, gdyż lek działa tylko po dłuższym czasie codziennego stosowania. Minimalna długość terapii, by zauważyć efekty, wynosi ok. 3 miesiące, jednak w celu utrzymania wyników leczenia, zaleca się nieprzerwane stosowanie leku. Odstawienie finasterydu powoduje zanik wyników jego działania.

Zalety doustnego leczenia łysienia androgenowego

Wygoda

Lek przyjmujemy tylko raz dziennie.

Łatwość stosowania

Stosuje się jedną tabletkę - wystarczy że przyjmiesz go codziennie rano.

Skuteczność

Doustna terapia finasterydem ma wysoką skuteczność w odwracaniu skutków łysienia androgenowego

Bezpieczeństwo

Leczenie jest bezpieczne i bardzo rzadko wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Dodatkowe informacje

Zanim zdecydujesz się przejść do konsultacji online
zapoznaj się z informacjami poniżej.

Nie wolno stosować finasterydu u:

- kobiet,
- osób uczulonych na finasteryd,
- u mężczyzn stosujących finasteryd lub inne inhibitory 5α-reduktazy typu II w leczeniu 
łagodnego przerostu gruczołu krokowego lub innych chorób.

Środki ostrożności

Kobiety w okresie ciąży lub u których istnieje podejrzenie, że są w ciąży oraz kobiety w wieku rozrodczym, nie powinny mieć kontaktu z substancją czynną zawierającą finasteryd.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Do objawów niepożądanych związanych ze stosowaniem leku może należeć zmniejszenie zainteresowania seksem i trudność w osiągnięciu wzwodu (erekcji).

Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób)

 • zmniejszenie popędu płciowego,
 • zaburzenia erekcji,
 • zaburzenia wytrysku (ejakulacji), np. zmniejszenie objętości ejakulatu (ilości nasienia),
 • depresja.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

 • reakcje uczuleniowe, w tym wysypka, świąd, powiększenie i (lub) tkliwość piersi
 • ból jąder,
 • kołatanie serca,
 • utrzymywanie się zaburzeń erekcji po przerwaniu leczenia,
 • utrzymywanie się osłabionego popędu płciowego po przerwaniu leczenia,
 • utrzymywanie się zaburzeń ejakulacji (wytrysku) po przerwaniu leczenia,
 • niepłodność,
 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
 • rak piersi u mężczyzn.

Opinie naszych pacjentów z portalu Opineo.pl

Najczęściej zadawane pytania

Z konsultacji może skorzystać każdy pełnoletni mężczyzna, która chce rozpocząć lub przedłużyć terapię leczenia łysienia androgenowego.

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz formularz wywiadu medycznego, który musisz wypełnić. Będzie on podstawą do wystawienia e-recepty. Jeśli podczas wywiadu okaże się, że masz przeciwwskazania lub trzeba będzie coś doprecyzować, skontaktujemy się z Tobą telefonicznie lub mailowo.

Czas ten wynosi do 3 godzin od wypełnienia formularza medycznego. Zwykle jednak konsultacja jest realizowana w ok. 1 godzinę.

Łysienie androgenowe męskie zaczyna pojawiać się ok. 30 roku życia. Do objawów zalicza się cofanie linii włosów na czole i skroniach, a w kolejnej fazie również na czubku głowy.

Łysienie androgenowe można zatrzymać, a nawet spowodować cofnięcie się jego objawów. Metodą o udowodnionej naukowo skuteczności jest stosowanie finasterydu, który obniża stężenie dihydrotestosteronu w organizmie – jest to substancja, która odpowiada za objawy łysienia.

Tak – łysienie androgenowe można zatrzymać lub cofnąć jego przebieg, wymaga to jednak regularnego, przewlekłego stosowania leków.

Przy regularnym i przewlekłym stosowaniu finasterydu u części pacjentów dochodzi do odrastania włosów w miejscach wcześniej dotkniętych łysieniem – jest to jednak sprawa indywidualna i nie da się tego przewidzieć przed rozpoczęciem terapii.

Leczeniem łysienia zajmują się lekarze, kosmetolodzy i inni specjaliści.  Udowodnioną skuteczność i leczeniem pierwszego rzutu jest terapia finasterydem – może być ona jedynie zalecona przez lekarza, bo lek ten jest dostępny w Polsce jedynie na receptę. 

Leczenie łysienia androgenowego powinno trwać conajmniej 3 miesiące, ale żeby osiągnąć długotrwałe efekty zalecane jest leczenie przewlekłe – dopiero po takim czasie przyjmowania inhibitorów reduktazy testosteronu widoczny jest odpowiedni efekt leczenia.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dostępnych bez recepty, których celem jest leczenie łysienia androgenowego. Większość z nich nie ma udokumentowanej skuteczności. 

Jeżeli masz jakieś pytania, nie wahaj się do nas napisać!

[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
×