Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Rak piersi » Metody leczenia raka piersi we wczesnym stadium
Jakie są metody leczenia raka piersi we wczesnym stadium?
Tylko lekarz może powiedzieć Ci, jakie są możliwości leczenia. To dlatego, że każda kobieta i każdy nowotwór jest inny. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z rakiem piersi we wczesnym stadium wymagają dwóch rodzajów leczenia. Potrzebują leczenia bezpośrednio na piersi, co nazywa się „leczeniem miejscowym”, i często wymagają leczenia całego ciała, czyli „leczenia systemowego”. Leczenie miejscowe to operacja i radioterapia. Leczenie systemowe to chemioterapia, terapia hormonalna, terapia skierowana przeciwko białku zwanemu „HER2” lub ich kombinacja.
W przypadku operacji kobiety często mają do wyboru dwie opcje:
- Mastektomia – Chirurgia polegająca na usunięciu całej piersi. Większość kobiet po mastektomii może również poddać się operacji rekonstrukcji usuniętej piersi.
- Terapia oszczędzająca pierś (lumpektomia) – operacja polegająca na usunięciu raka i fragmentu zdrowej tkanki wokół niego. Kobiety, które wybierają ten sposób, zachowują piersi. Ale zwykle po operacji muszą przejść radioterapię, aby zabić komórki rakowe, które mogą nadal znajdować się w okolicy piersi.
W tym samym czasie, gdy mają lumpektomię lub mastektomię, większość kobiet przechodzi operację usunięcia jednego lub więcej węzłów chłonnych pod pachą. Węzły chłonne to narządy w kształcie fasoli, które filtrują i zatrzymują komórki rakowe. W zależności od tego, jaki rodzaj nowotworu ma kobieta i jak daleko się rozprzestrzenił, może również potrzebować leczenia systemowego lekami, które mogą spowolnić lub zapobiec rozwojowi raka. W tym artykule skupimy się na wyborze zabiegu operacyjnego, jaki ma kobieta, a nie na leczeniu systemowym lub chirurgii węzłów chłonnych.
Czy mój wybór operacji wpłynie na długość mojego życia?
Badania pokazują, że kobiety, które wybierają lumpektomię, żyją tak samo długo, jak kobiety, które wybierają mastektomię.
Czy mój wybór zabiegu wpłynie na szanse nawrotu nowotworu?
W przeszłości badania sugerowały, że kobieta poddana lumpektomii miałaby nieco większe ryzyko nawrotu raka. Jednakże nowsze badania sugerują, że szanse są podobne, niezależnie od tego, czy kobieta przeszła lumpektomię i radioterapię, czy mastektomię.
Czy lumpektomia zawsze jest możliwa?
Lumpektomia nie jest opcją dla niektórych kobiet. Na przykład lumpektomia czasami nie jest możliwa dla kobiet, które:
- mają więcej niż jeden guz w różnych obszarach tej samej piersi, którego nie można usunąć jednym nacięciem,
- mają nowotwór, który rozprzestrzenił się w tkance piersi, a chirurg nie może usunąć całego raka wraz z obszarem normalnej tkanki wokół niego,
- nie mogą poddać się radioterapii, na przykład z powodu ciąży lub pewnych chorób skóry,
- miały już napromieniowanie tego obszaru piersi. (Większe promieniowanie w tym samym obszarze może spowodować zbyt duże szkody.)
Jak wybrać jedną z dwóch metod operacji?
Najpierw upewnij się, że rozumiesz wszystkie fakty dotyczące różnych opcji leczenia. Zadaj swojemu lekarzowi wszystkie pytania, dotyczące zabiegów. Następnie zastanów się, co myślisz o tych kwestiach:
- Sposób, w jaki będziesz wyglądać – Czy ważne jest, aby zachować własną pierś? Jak byś się czuła, gdyby Twoja klatka piersiowa była płaska i musiałabyś nosić plastikowy implant piersi w specjalnym biustonoszu? Poproś o zdjęcia kobiet, które przeszły różne rodzaje operacji. Pamiętaj, że kobiety, które wybierają mastektomię, mogą, jeśli chcą, poddać się rekonstrukcji piersi. W przypadku kobiet z małymi piersiami i dużym guzem lumpektomia może sprawić, że piersi będą wyglądać zupełnie inaczej. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być mastektomia z rekonstrukcją.
- Ryzyko nawrotu raka piersi – kobiety wybierające lumpektomię żyją tak samo długo, jak kobiety wybierające mastektomię. Mają też mniej więcej takie same szanse nawrotu raka piersi. Większość kobiet, u których rak nawraca po lumpektomii, przechodzi mastektomię.
- Wymagany czas i skutki uboczne radioterapii – Po lumpektomii większość kobiet musi przejść radioterapię. Zwykle wymaga to leczenia przez 5 dni w tygodniu przez 3 do 6 tygodni, w zależności od wieku kobiety i innych czynników, chociaż dla niektórych kobiet odpowiednie mogą być krótsze zabiegi. Ten rodzaj promieniowania nie wywołuje nudności ani nie powoduje wypadania włosów. Ale będzie się opalać, a nawet poparzyć skórę na klatce piersiowej. To oparzenie jest jak oparzenie słoneczne i ustępuje dość szybko. Pod koniec leczenia radioterapia może powodować lekkie zmęczenie, ale nie jest to zbyt częste i zwykle nie trwa długo.
Powrót do zdrowia po operacji
- Kobiety po lumpektomii wracają do domu ze szpitala tego samego dnia, w którym miały operację. Przez tydzień lub dwa tygodnie po operacji muszą odpoczywać i unikać uprawiania sportów, pływania i podnoszenia ciężarów.
- Kobiety po mastektomii pozostają w szpitalu przez 1 do 2 dni po operacji. Jeśli mają również rekonstrukcję piersi, mogą zostać dzień lub dwa dni dłużej. Wracają do domu z drenami, które trzeba opróżniać dwa razy dziennie. Po około 2 tygodniach chirurg usuwa dreny w gabinecie. Jeśli po wypłynięciu drenów zgromadzi się więcej płynu lub krwi, lekarz opróżni ją igłą w gabinecie. W trakcie drenażu i jeszcze przez kilka tygodni kobiety po mastektomii muszą odpoczywać i unikać uprawiania sportów, pływania i podnoszenia ciężarów. Nawet po wyzdrowieniu kobiety po mastektomii nie będą miały normalnego czucia w klatce piersiowej. Kobiety po mastektomii mogą mieć usuniętą pierś, zrekonstruowaną od razu lub później.
- Niezależnie od tego, jaką operację wybierasz, prawdopodobnie będziesz musiał wykonać biopsję swoich węzłów chłonnych. Ta część zabiegu zwykle nie sprawia problemów. Jednakże w niektórych przypadkach może powodować obrzęk, ból lub sztywność ramienia; ból lub sztywność barku; lub uraz nerwu. Jeśli przydarzy Ci się któryś z tych objawów, być może będziesz musiał wykonać specjalne ćwiczenia lub poddać się fizjoterapii (praca z ekspertem od ćwiczeń), aby wrócić do normalności.
Jak mam współpracować z lekarzem, aby podjąć decyzję?
Powiedz swojemu lekarzowi, co sądzisz o różnych metodach leczenia. Jeśli jest coś konkretnego, co Cię niepokoi, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Następnie wysłuchaj, co twój lekarz ma do powiedzenia na temat swoich doświadczeń z kobietami, które miały sytuacje podobne do twojej. Wspólnie możecie zdecydować, która opcja leczenia jest dla Państwa odpowiednia. Wybierając metodę leczenia, możesz się więcej o niej dowiedzieć.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)