Brak produktów w koszyku.

Najczęstsze problemy z piersiami

Jakie problemy mogą mieć kobiety z piersiami? 

Kobiety mogą mieć różne problemy z piersiami. Ważne jest, aby wiedzieć, że u większości kobiet, ale nie wszystkich, większość problemów związanych z piersiami nie jest spowodowana rakiem piersi. Mimo to, jeśli wystąpi jakikolwiek problem z piersiami, udaj się do lekarza lub pielęgniarki, aby to zbadać.

Niektóre typowe problemy z piersiami obejmują:

  • zgrubienie piersi,
  • Pojedynczy guzek piersi, 
  • ból piersi,
  • tkliwość piersi,
  • wydzielinę z sutków (co oznacza, że ​​ze sutków wycieka płyn, na przykład przezroczysty, biały, żółty, zielony lub czerwony),
  • wciągnięcie brodawki sutkowej (oznacza, że ​​sutki są skierowane do wewnątrz, a nie na zewnątrz) – jest to nowe zjawisko, które wystąpiło tylko w jednej piersi,
  • zmiany na skórze piersi, takie jak zaczerwienienie lub zmarszczki.

Te problemy mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku. Jeśli u Ciebie wystąpi którykolwiek z tych problemów, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Problemy z piersiami zwykle nie są nagłe, ale powinnaś je jak najszybciej sprawdzić. Jeśli dzieje się coś poważnego, ważne jest, aby szybko zareagować. Twój lekarz lub pielęgniarka mogą stwierdzić, co się dzieje, wyłącznie po przeprowadzonym wywiadzie. Jeśli nie, może zarządzić przeprowadzenie kilku badań lub wysłać Cię do specjalisty.

 

Których badań mogę potrzebować? 

Twój lekarz lub pielęgniarka zadecydują, jakich badań potrzebujesz, w oparciu o twoją indywidualną sytuację. Do typowych badań stosowanych do oceny problemów z piersiami należą:

 

  • USG piersi – jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza piersi. Między innymi może pokazać, czy znaleziona zmiana jest stała, wypełniona płynem – czy ma znamiona zmiany złośliwej czy łagodnej.

 

  • Biopsja piersi – podczas biopsji lekarz pobiera igłą jedną lub więcej małych próbek podejrzanej tkanki piersi. Następnie próbki trafiają do laboratorium w celu sprawdzenia ich pod kątem nowotworu lub innych chorób.

 

  • Mammografia – Mammografy to specjalne prześwietlenia piersi. Mogą pomóc lekarzom wykryć raka piersi.

 

Co może być przyczyną problemu? 

Wymienione powyżej objawy piersi mogą być spowodowane wieloma problemami, z których większość nie jest poważna. Na przykład normalne zmiany hormonalne w cyklu miesięcznym kobiety mogą czasami powodować ból piersi, a nawet guzki, które okazują się niczym niebezpiecznym. Mimo to nowe niepokojące objawy piersi mogą być oznaką raka, dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek symptomy.

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]