Brak produktów w koszyku.

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka

Co to jest OITN?

 

„OITN” to skrót na „Oddział Intensywnej Terapii Noworodka”. To część szpitala, w której lekarze i pielęgniarki opiekują się dziećmi, które są chore oraz tymi, które urodziły się przedwcześnie.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Dlaczego dziecko musi na nim zostać?

 

Twoje dziecko może zostać skierowane na OITN, jeśli:

 

  • Jest chore lub urodziło się za wcześnie (na co najmniej 3 tygodnie przed planowaną datą porodu),
  • Miało problemy podczas porodu, takie jak infekcje czy kłopoty z oddychaniem,
  • Pojawiły się u niego problemy w przeciągu kilku dni po urodzeniu, takiej jak żółtaczka (czyli kiedy skóra i białka oczu robią się żółte) czy problemy z sercem, płucami, lub innymi narządami wewnętrznymi.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Kto zajmuje się dzieckiem?

 

Lekarze i pielęgniarki na OITN są specjalnie przeszkoleni do opieki nad chorymi i przedwcześnie urodzonymi dziećmi. Zespół medyczny na OITN obejmuje:

 

  • Lekarza prowadzącego,
  • Kapelana,
  • Neonatologa – Neonatolodzy to lekarze specjaliści, w zakresie leczenia noworodków,
  • Pielęgniarki – W celu opieki, do noworodka będzie przydzielona co najmniej 1 pielęgniarka,
  • Terapeutów wczesnego kontaktu, którzy zapewnią pomoc w zakresie wielu dziedzin związanych z opieką nad noworodkiem,
  • Fizjoterapeuty,
  • Lekarza Pediatry,
  • Innych lekarzy specjalistów – To lekarze różnych specjalizacji, którzy zajmują się dzieckiem, w przypadku wystąpienia problemów dotyczących różnych układów ciała dziecka.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Co się tam dzieje?

 

Mnóstwo różnych rzeczy może się dziać na OITN. Najpierw, Twoje dziecko zostanie umieszczone w jednym ze specjalnych łóżeczek, takim jak:

 

  • Inkubator czy „cieplarka” – to łóżeczko otoczone przezroczystym plastikiem, który chroni dziecko i utrzymuje je w cieple,
  • Ogrzewacz – to otwarte łóżko z grzejnikiem na górze.

 

Niektóre rzeczy, które zwykle się dzieją na OITN obejmują:

 

  • Monitorowanie – Lekarze i pielęgniarki starannie monitorują każde dziecko.Możesz widzieć przewody łączące dziecko z ekranem (podobnym do ekranu telewizora). Te przewody są przymocowane do skóry naklejkami i nie powodują bólu. Ekran śledzi i pokazuje parametry życiowe dziecka, które obejmują temperaturę, puls, częstość oddechów i ciśnienie krwi,
  • Badania – Lekarze i pielęgniarki na OITN prawdopodobnie będą przeprowadzać różne badania, takie jak badania krwi, moczu czy prześwietlenia, żeby wiedzieć czy dziecko prawidłowo się rozwija,
  • Podawanie leków – Większość dzieci na OITN musi przyjmować co najmniej 1 lek. Mogą to być antybiotyki (na zwalczanie infekcji) albo leki wspomagające pracę serca czy płuc. Twojemu dziecku może również zostać wprowadzony „wlew dożylny” (cienka rurka umieszczana w żyle) dla łatwiejszego podawania leków przez lekarza lub pielęgniarkę,
  • Inne leczenie – Dziecko może potrzebować też innego rodzaju leczenia, w zależności od powodu jego skierowania na OITN. Dzieci z żółtaczką są naświetlane specjalnym światłem, a te które mają kłopoty z oddychaniem, mogą zostać podłączone do respiratora (maszyny pomagającej w oddychaniu).

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Czy mogę odwiedzić dziecko?

 

Tak. Możesz i powinnaś spędzać czas ze swoim dzieckiem na OITN.

 

Czasami będziesz mogła je potrzymać. To pomoże Wam zacieśnić więź i uspokoić dziecko. Lekarz lub pielęgniarka mogą Ci zasugerować bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, czyli kiedy kładziesz dziecko w samej pieluszce na swoją gołą klatkę piersiową.

 

Może nie być możliwości wzięcia dziecka na ręce, jeśli jest bardzo chore lub gdy urodziło się o wiele za wcześnie, ale będziesz mogła je potrzymać za rączkę albo głaskać po główce.

 

Nawet jeśli kontakt fizyczny będzie całkowicie niemożliwy, wciąż będziesz mogła z nim rozmawiać, albo mu śpiewać. Lekarze i pielęgniarki z OITN pomogą Ci rozeznać się, jaka forma dotyku będzie bezpieczna.

 

Pozostali członkowie rodziny zwykle też mogą odwiedzać dziecko na OITN, ale mogą dla nich obowiązywać ograniczenia odnoście dni wizyt i tego co powinni robić (czyli na przykład myć ręce, czy ubierać specjalne koszule szpitalne i maseczki). Dzieci mogą nie zostać dopuszczone do odwiedzania, w przypadku zwiększonego prawdopodobieństwa na przenoszenia zarazków, które mogłyby zaszkodzić noworodkowi.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Jak wygląda karmienie dziecka?

 

To zależy od tego jak bardzo dziecko jest chore i jak wcześnie się urodziło. Możliwe, że będziesz mogła karmić je piersią lub preparatem mlekozastępczym z butelki. Z drugiej strony, być może trzeba je będzie karmić przez sondę pokarmową, czyli rurkę, którą wprowadza się do ust czy nosa, przez gardło, do żołądka. Rurka ta dostarcza mleko bezpośrednio do żołądka noworodka. Dzieciom, które są bardzo chore i nie mogą przyjmować pokarmu nawet za pomocą sond pokarmowej, składniki odżywcze podaje się przez wlew dożylny.

 

Porozmawiaj z lekarzem i pielęgniarką na OITN, jeśli zechcesz karmić dziecko piersią.

 

Są tam też eksperci od karmienia piersią zwani „konsultantami laktacyjnymi”, którzy mogą Ci pomóc. Jeśli dziecko nie będzie mogło ssać piersi, możesz spróbować użyć laktatora, czyli urządzenia, które odsysa mleko z piersi. Można potem podać dziecku taki pokarm przez butelkę, albo sondę pokarmową. W przypadku, gdy dziecko nie może jeszcze przyjmować mleka, zostanie ono przechowane i użyte w późniejszym czasie.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – Kiedy można zabrać dziecko?

 

To zależy od stanu zdrowia dziecka. Czasami, aby dziecko doszło do zdrowia, wystarczy wyłącznie kilku dni pobytu na OITN. Jednakże, bardzo chore noworodki i wcześniaki, najczęściej muszą pozostać na Oddziale przez kilka tygodni, albo nawet miesięcy.

 

Lekarze i pielęgniarki będą starali się informować Cię na bieżąco o stanie zdrowia Twojego dziecka i powiedzą Ci, kiedy będzie mogło zostać wypisane do domu. Otrzymasz również instrukcje odnośnie tego, jak się nim opiekować w domu. Personel powie Ci na jakie wizyty będziesz musiała w przyszłości przychodzić z dzieckiem.

 

Co mam robić kiedy dziecko przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Noworodka?

 

Sytuacja, w której dziecko przebywa na OITN może być emocjonalnie ciężka i stresująca dla matki.

 

Działacze społeczni i kapelani szpitalni (duchowi doradcy) mogą Cię wspierać w tym trudnym czasie. Istnieją również grupy wsparcia dla rodziców chorych i przedwcześnie urodzonych dzieci. Rozmawianie z innymi osobami, które przechodzą przez to samo może pomóc. Postaraj się uzyskać pomoc zarówno z tych źródeł jak i od rodziny, i przyjaciół. W ten sposób, będziesz miała wsparcie i w szpitalu, i w domu. Oczywiście, możesz zawsze zwrócić się o pomoc również do lekarza lub pielęgniarki.

 

Oddział Intensywnej Terapii Noworodka

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]