Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Rak piersi » Rak nieinwazyjny przewodowy sutka
Co to jest rak nieinwazyjny przewodowy sutka?
Rak nieinwazyjny przewodowy sutka, często nazywany w skrócie „DCIS” (ductal carcinoma in situ), jest wczesną postacią raka piersi. Tworzy się w przewodach doprowadzających mleko do sutka, gdy kobieta karmi piersią.
Kiedy rak występuje „nieinwazyjnie”, oznacza to, że nie rozprzestrzenia się poza miejsce, w którym powstał. W przypadku DCIS oznacza to, że rak znajduje się tylko w przewodzie i nie rozprzestrzenia się na otaczające go tkanki. DCIS jest w większości przypadków uleczalny.
Jakie są objawy przewodowego raka nieinwazyjnego sutka?
DCIS zwykle nie powoduje objawów, jednakże w niektórych przypadkach kobiety wyczuwają guzek w piersi lub krew wypływa z ich sutka.
Jak wykrywa się przewodowego raka nieinwazyjnego sutka?
Większość przypadków DCIS wykrywa się podczas mammografii, specjalnego rodzaju prześwietlenia rentgenowskiego używanego do wykrywania raka piersi. DCIS zwykle widoczne jest na mammografii jako maleńkie plamki, które lekarze nazywają „zwapnieniami” lub jako cień, który lekarze nazywają „zagęszczeniami”. Jeśli kobieta ma mammografię pokazującą obszar, który wygląda podejrzanie, zwykle będzie miała bardziej szczegółowe mammografy zwane „widokami w powiększeniu”. Dają one lekarzowi zbliżenie podejrzanego obszaru i pozostałej części tkanki piersi.
Jeśli twoja mammografia pokaże niepokojący obszar, będziesz potrzebować „biopsji”. Oznacza to, że lekarz pobierze próbki tkanki piersi i wyśle je do laboratorium w celu zbadania ich pod kątem nowotworu. Zwykle wykonuje się to za pomocą igły, ale niektóre kobiety muszą przejsć rodzaj biopsji, która wymaga operacji. Biopsja chirurgiczna, zwana również „biopsją wycinającą”, jest wykonywana, jeśli biopsji igłowej nie można wykonać bezpiecznie lub dokładnie.
Aby wykonać biopsję igłową, lekarz użyje promieni rentgenowskich, aby znaleźć dokładne miejsce na piersi, które wygląda podejrzanie. Następnie włożą igłę, aby pobrać próbki. Potem umieszczą w tym miejscu mały metalowy klips. W ten sposób chirurg może później łatwo znaleźć to samo miejsce.
Jak leczy się przewodowego raka nieinwazyjnego sutka?
Podstawowym leczeniem DCIS jest operacja. Rodzaj operacji zależy od wielkości i lokalizacji guza. Jeśli DCIS znajduje się na małej powierzchni piersi, chirurg zazwyczaj może uratować pierś za pomocą „operacji oszczędzającej pierś”. Jeśli DCIS zajmuje duży obszar, chirurg prawdopodobnie będzie musiał usunąć całą pierś za pomocą „mastektomii”.
- Operacja oszczędzająca pierś, zwana również „lumpektomią”, to operacja polegająca na usunięciu guza i fragmentu zdrowej tkanki wokół niego. Kobiety, które mają taką możliwość, zachowują pierś. Ale zwykle potrzebują również radioterapii po operacji, aby zapobiec nawrotom nowotworu. Kobiety, które przeszły lumpektomię i radioterapię, żyją tak długo, jak kobiety po mastektomii. Mimo to kobiety, które przeszły operację oszczędzającą piersi, mają nieco większe szanse niż kobiety po mastektomii na powrót raka w piersi.
- Mastektomia to operacja usunięcia całej piersi. Kobiety, które mają taką możliwość, mogą również poddać się operacji rekonstrukcji piersi.
Czy po operacji konieczne jest jakiekolwiek inne leczenie?
Niektórym kobietom proponuje się leczenie po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu (jako DCIS lub inwazyjny rak piersi). Zabiegi te nie zmniejszają ryzyka zgonu z powodu raka, tak samo jak sama operacja. Ale zmniejszają ryzyko ponownego zachorowania na nowotwór gruczołu sutkowego. Dostępne opcje:
- Radioterapia (RT), która jest zwykle oferowana kobietom po lumpektomii, chociaż niektóre kobiety, u których rak prawdopodobnie nie powróci, mogą jej nie potrzebować. Kobiety poddawane mastektomii z powodu DCIS nie potrzebują RT.
- Terapia hormonalna – polega na przyjmowaniu leków blokujących działanie niektórych hormonów, estrogenu i / lub progesteronu na komórki piersi. Ta terapia jest przeznaczona dla kobiet, których guzy mają dodatni wynik na obecność czegoś zwanego „receptorami estrogenowymi” (ER), „receptorami progesteronu” (PR) lub obydwoma.
Co dzieje się po leczeniu?
Po leczeniu należy regularnie sprawdzać, czy nie ma nawrotów choroby. Raz w roku będziesz mieć mammografię, a badanie piersi przynajmniej dwa razy w roku. Należy również zwrócić uwagę na objawy, które mogą oznaczać nawrót nowotworu, takie jak nowy guzek w piersi lub ból. Jeśli zaczniesz mieć jakiekolwiek nowe objawy, poinformuj o tym lekarza.
Co się stanie, jeśli rak wróci?
Kiedy DCIS powróci, w połowie przypadków będzie to ten sam DCIS, a lecz może być to poważniejszy rak inwazyjny. Tak czy inaczej, jeśli rak powróci, prawdopodobnie będziesz potrzebować kolejnych operacji. Jeśli wcześniej przeszłaś operację oszczędzającą pierś i radioterapię, będziesz potrzebować mastektomii, ponieważ nie możesz uzyskać napromieniania więcej niż raz w tym samym obszarze ciała. Jeśli rak powróci jako rak inwazyjny, będziesz potrzebować bardziej intensywnego leczenia.
Jak będzie wyglądało moje życie?
Większość kobiet z DCIS radzi sobie bardzo dobrze po leczeniu. Jeśli jesteś na terapii hormonalnej, bardzo ważne jest, aby przyjmować leki hormonalne zgodnie z zaleceniami. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy po przyjmowaniu leków. Ważne jest również, aby postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami lekarza dotyczącymi badań kontrolnych i testów.
Zawsze informuj swoich lekarzy i pielęgniarki, co myślisz o leczeniu. Za każdym razem, gdy otrzymasz propozycję leczenia, zapytaj:
- Jakie są korzyści z tego zabiegu? Czy to pomoże mi żyć dłużej? Czy zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
- Jakie są wady tego leczenia?
- Czy istnieją alternatywy dla tego leczenia?
- Co się stanie, jeśli nie przejdę tego leczenia?
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)