Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Nowotwory » Rak piersi » Rak piersi
Co to jest rak piersi?
Rak piersi występuje, gdy zdrowe komórki piersi przekształcają się i złośliwieją. Kobiety często odkrywają, że mają raka piersi, ponieważ wyczuwają guzek w jednej z piersi. Rak piersi występuje znacznie częściej u kobiet, ale nie wyklucza to podatności mężczyzn na zachorowanie. Mutację komórek budujących gruczoł piersiowy, niekiedy można dziedziczyć po rodzicach.
Jeśli poczujesz guzek w piersi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Guzki w piersi mogą być objawem, który nie wiąże się z chorobą nowotworową. Ale dobrze jest sprawdzić wszelkie niepokojące symptomy.
Czy istnieją specjalistyczne badania na wykrycie nowotworu gruczołu sutkowego?
Lekarze używają specjalnego rodzaju prześwietlenia rentgenowskiego zwanego mammografią, która pozwala na uwidocznienie niepokojących guzków. Jeśli mammografia wykryje miejsce, które wygląda jak guzek, lekarze zwykle wykonują kolejny test zwany biopsją. Podczas biopsji lekarz pobiera jedną lub więcej małych próbek tkanki z piersi. Następnie lekarz może przyjrzeć się komórkom pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy powodują one powstawanie guzów.
Co to jest ocena stopnia zaawansowania raka piersi?
Jest to ocena wydawana przez lekarza, która stwierdza, jak daleko choroba postępuje. Właściwe leczenie będzie częściowo zależeć od stadium choroby.
Jak się leczy raka piersi?
Większość osób zmagających się z nowotworem gruczołu sutkowego korzysta z co najmniej z jednej z następujących metod leczenia:
- Chirurgia – Rak piersi jest zwykle leczony operacyjnie w celu usunięcia raka. Wiele osób z rakiem piersi ma do wyboru 2 rodzaje operacji:
- Mastektomia to operacja usunięcia całej piersi. (Jeśli wybierzesz tę opcję, być może będziesz musiała zdecydować, czy chcesz poddać się operacji rekonstrukcji piersi i jeżeli tak to kiedy).
- Chirurgia oszczędzająca pierś to operacja polegająca na usunięciu raka i fragmentu zdrowej tkanki wokół niego. Osoby, które wybiorą tę opcję, zachowują piersi. Ale zwykle po operacji muszą przejść radioterapię.
- Radioterapia – Promieniowanie zabijające komórki rakowe.
- Chemioterapia – Chemioterapia to termin medyczny określający leki, które zabijają komórki rakowe lub powstrzymują ich wzrost. Niektórzy ludzie przyjmują te leki przed operacją, aby zmniejszyć raka i ułatwić jego usunięcie. Niektórzy przyjmują te leki po operacji, aby zapobiec rozwojowi, rozprzestrzenianiu się lub nawrotowi choroby.
- Terapia hormonalna – niektóre formy raka piersi rozwijają się w odpowiedzi na działanie hormonów. Lekarz może zalecić leczenie blokujące hormony lub zapobiegające wytwarzaniu przez organizm niektórych rodzajów hormonów.
- Terapia celowana – niektóre leki działają tylko na nowotwory, które mają określone cechy. Twój lekarz może zbadać Cię, czy masz rodzaj raka, który zareagowałby na tego rodzaju terapię.
- Immunoterapia – to termin, którego lekarze używają w odniesieniu do leków, które współpracują z systemem zwalczania infekcji organizmu, aby zatrzymać rozwój nowotworu. Immunoterapia może być stosowana razem z chemioterapią w leczeniu niektórych typów zaawansowanych nowotworów piersi.
Co dzieje się po leczeniu?
Po leczeniu należy co jakiś czas sprawdzać, czy nie ma nawrotu choroby. Będzie trzeba udawać się regularnie na mammografię. Należy również zwrócić uwagę na objawy, które mogą oznaczać nawrót nowotworu. Przykładami tych objawów są wyczuwalne nowe guzki w okolicy piersi, ból (kości, klatki piersiowej lub żołądka), trudności w oddychaniu i bóle głowy. Jeśli zaczniesz mieć jakiś nowy niepokojący objaw, poinformuj o tym swojego lekarza.
Co się stanie, jeśli rak powróci lub rozprzestrzeni się?
To zależy od tego, gdzie jest rak. Większość ludzi poddaje się terapii hormonalnej lub chemioterapii. Niektórzy chorzy przechodzą również operację usunięcia nowopowstałych guzów.
Czy można zapobiec rakowi piersi?
Osoby, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, mogą czasami przyjmować leki zapobiegające tej chorobie. Jeśli masz w rodzinie wiele przypadków zachorowania na raka piersi, zapytaj swojego lekarza, co możesz zrobić, aby zapobiec nowotworowi.
Jak będzie wyglądało moje życie?
Wiele osób z rakiem piersi dobrze sobie radzi po leczeniu. Ważne jest, aby przyjmować leki zgodnie z instrukcjami i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wizyt i badań. Ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich skutkach ubocznych lub problemach, które wystąpią podczas leczenia.
Leczenie raka piersi wiąże się z dokonywaniem wielu decyzji. Oprócz wyboru zabiegu, być może będziesz musiał zdecydować, które leki i kiedy przyjmować.
Zawsze informuj swoich lekarzy i pielęgniarki, co myślisz o leczeniu. Za każdym razem, gdy otrzymasz propozycję leczenia, zapytaj:
- Jakie są korzyści z tego zabiegu? Czy to pomoże mi żyć dłużej? Czy zmniejszy objawy lub zapobiegnie im?
- Jakie są wady tego leczenia?
- Czy istnieją alternatywy dla tego leczenia?
- Co się stanie, jeśli nie przejdę tego leczenia?
Autor:
Redakcja
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)