Brak produktów w koszyku.

Rak piersi o podłożu zapalnym

Rak piersi o podłożu zapalnym        

 

Czym jest rak piersi o podłożu zapalnym?

 

Rak piersi o podłożu zapalnym jest nowotworem, który rozwija się bardzo szybko. Piersi stają się zaczerwienione oraz spuchnięte. Na skórze mogą pojawiać się dołki, wgłębienia. Powoduje to, że skóra przypomina wyglądem skórkę pomarańczy.

 

Rak piersi pojawia się gdy zdrowe komórki zmieniają się i zaczynają rosnąc. W przypadku chorych z zapalnym rakiem piersi, dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Stan zdrowia pacjenta pogarsza się równie szybko. Choroba związana jest również z przerzutami do innych części ciała. Pacjenci z tego rodzaju rakiem piersi, powinni zostać poddani jak najszybszemu leczeniu.

                     

Jakie są objawy raka piersi o podłożu zapalnym?

 

W przypadku tego rodzaju nowotworu, objawy różnią się od innych rodzajów raka piersi. Ta forma nowotworu nie zawsze jest związana z pojawieniem się guzka w piersi.

 

Do objawów choroby zaliczamy:

 

  • Zmiany skórne, w tym:
  • Uczucie odczuwanego ciepła lub gorąca na skórze,
  • Zmiany w odcieniu skóry – odcienie różu, czerwieni lub fioletu,
  • Skóra staje się grubsza,
  • Dołki/wgłębienia na powierzchni skóry – skóra przypomina skórkę pomarańczy.

 

  • Zmiany w obrębie sutka:
  • Spłaszczenie brodawki,
  • Zaczerwienienie sutka,
  • Obecność strupka lub pęcherza.

 

  • Obolałe oraz spuchnięte piersi.

 

Zauważenie u siebie któregoś z powyższych objawów nie musi oznaczać posiadania zapalnego raka piersi. Objawy te mogą występować przy innych postaciach nowotworu piersi lub w przypadku infekcji.

 

Kiedy umówić się na wizytę u lekarza?

 

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 

Jakie badania diagnostyczne wykonać?

 

W przypadku podejrzenia raka piersi, lekarz kieruje pacjentkę na badanie mammografii, które jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku raka piersi. Ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, w celu ustalenia metod diagnostycznych. Badanie mammografii jest w stanie potwierdzić również infekcje, które mogą być przyczyną wyżej wymienionych objawów. Dlatego, w pierwszej kolejności, lekarz może przepisać antybiotyki. Jeżeli to nie poprawi sytuacji, możliwe jest podejrzenie nowotworu jako przyczyny występujących objawów.

W przypadku podejrzenia zapalnego raka piersi, lekarz kieruje pacjentkę na biopsję, podczas której pobierane są próbki z następujących tkanek:

 

  • Pierś,
  • Skóra piersi,
  • Węzeł chłonny.

 

Wynik badania biopsji potwierdza obecność lub brak obecności nowotworu. W przypadku pozytywnej diagnozy, lekarz kieruje pacjentkę na badania obrazowe, które mają na celu sprawdzenie czy choroba się rozprzestrzenia. Do badań diagnostycznych wykorzystywanych w przypadku raka piersi należą m.in. tomografia komputerowa oraz scyntygrafia kości, które dają dokładny obraz wnętrza ciała.

 

Jakie są metody leczenia zapalnego raka piersi?

 

Pacjenci z zapalnym rakiem piersi poddawani są następującym rodzajom leczenia:

 

  • Chemioterapia – Chemioterapia jest formą leczenia, która ma na celu usunięcie nowotworu lub zahamowanie jego wzrostu. Chemioterapia jest pierwszym wyborem leczenia u pacjentów z zapalnym rakiem piersi. Po chemioterapii, następuje leczenia drogą chirurgiczną oraz z wykorzystaniem radioterapii. Jeżeli leczenie za pomocą chemioterapii przynosi pozytywne efekty, pacjenta poddaje się chirurgicznemu zabiegowi mastektomii, który polega na usunięciu piersi oraz węzłów chłonnych. W przypadku braku powodzenia leczenia, stosuje się chemioterapię innego rodzaju lub radioterapię, po której następuje ewentualny zabieg operacyjny.

 

  • Mastektomia – Mastektomia jest to operacja, podczas której usuwana jest cała pierś. W niektórych przypadkach, usuwane są również węzły chłonne. Mastektomii poddaje się chorych, u których nie doszło do przerzutów. Operacja ta ma na celu usunięcie jak największej liczby zmienionych komórek.

 

  • Radioterapia – Radioterapia zabija komórki nowotworowe. U większości pacjentów, radioterapię stosuje się po przeprowadzonej chemioterapii i/lub zabiegu chirurgicznym. Kiedy organizm reaguje źle na chemioterapię, radioterapia stosowana jest przed zabiegiem operacyjnym.

                          

Niektóre rodzaje raka piersi rozwijają się w odpowiedzi na zmiany hormonalne. Lekarz może zalecić leczenie mające na celu blokowanie działania niektórych hormonów bądź ich wytwarzania. W wielu przypadkach raka piersi dochodzi do nadmiernego wytwarzania białka o nazwie HER2. Wtedy wskazane jest leczenie mające na celu blokowanie działania tego białka.

 

Co się dzieje po zakończonym leczeniu?

 

Po zakończonym leczeniu, pacjent poddawany jest regularnym badaniom kontrolnym. Częstość kontroli zależy od wskazań lekarza. W przypadku zapalnego raka piersi, choroba może powrócić, dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne.

                    

zapalny-rak-piersi

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]