Brak produktów w koszyku.

Rak szyjki macicy

Co to jest rak szyjki macicy?

Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Rak szyjki macicy to nowotwór, który pojawia się kiedy dochodzi do zmian nowotworowych w zdrowych komórkach szyjki macicy. Wcześnie wykryty nowotwór, można skutecznie leczyć.

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

W początkowym stadium, rak szyjki macicy może nie dawać żadnych objawów. Do objawów należy krwawienie:

  • Pomiędzy miesiączkami,
  • Po stosunku płciowym,
  • Po okresie menopauzy.

Objawy te nie muszą być związane z procesem nowotworowym. Jeżeli pojawi się u Ciebie nieuzasadnione krwawienie, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką.

Czy istnieją badania diagnostyczne na raka szyjki macicy?

Tak. Badanie cytologiczne określa zmiany w szyjce macicy, również nowotworowe. Lekarz może zalecić również test na obecność wirusa HPV. Dzieje się tak dlatego, że wirus HPV zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.  

Podczas badania cytologicznego, lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, przez który drobną szczoteczką pobiera wymaz z nabłonka szyjki macicy. Badanie może być nieco niekomfortowe, ale nie jest bolesne. Wymaz przekazywany jest do laboratorium, gdzie pracownicy wykonują badanie pod mikroskopem, w celu oceny zmian zachodzących w szyjce macicy. Przeczytaj więcej o badaniu cytologicznym tutaj.

Jeżeli wynik badania wyjdzie niejednoznaczny, lekarz prawdopodobnie zleci biopsję. Podczas biopsji, lekarz wycina podejrzaną tkankę z szyjki macicy i wysyła ją do laboratorium, gdzie jest sprawdzana pod kątem zachodzących zmian.

Zdarza się, że lekarze znajdują komórki, które nie są nowotworowe, ale mogą się w takie przerodzić. Te komórki nazywamy przedrakowymi. Jeżeli w Twoim ciele znajdują się takie komórki, można je leczyć w różny sposób. Można zachować je do obserwacji lub usunąć, aby nie doszło w nich do zmian nowotworowych.

Co to jest stadium nowotworowe raka szyjki macicy?

Stadium nowotworowe to skala, która pomaga lekarzom ocenić, jak bardzo rozwinięty jest nowotwór.

Zespół lekarzy wybiera drogę leczenia na podstawie Twojego wieku, stadium zaawansowania nowotworu oraz chorób współistniejących. Leczenie zależy również od tego, czy chciałbyś zajść w przyszłości w ciążę.

Jakie są metody leczenia raka szyjki macicy?

Istnieją różne metody leczenia raka szyjki macicy. Należą do nich:

  • Operacja chirurgiczna – Możliwe jest usunięcie nowotworu poprzez zabieg chirurgiczny. Zabiegi chirurgiczne można podzielić na:

-Usunięcie szyjki macicy, macicy i górnej części pochwy. Zabieg ten nosi nazwę histerektomii radykalnej.

-Wycięcie całości lub części szyjki macicy, bez usunięcia macicy. Ta operacja ma miejsce w wyjątkowych sytuacjach.

  • Radioterapia – Usunięcie nowotworu przez naświetlanie promieniowaniem jonizującym,
  • Chemioterapia – Chemioterapia polega na podaniu leków, które mają na celu zwalczenie komórek nowotworowych lub zaprzestanie ich rozrostowi.

Pacjentki z rakiem szyjki macicy mogą być leczone jednocześnie za pomocą chemioterapii i radioterapii.

 

Co jeżeli pewnego dnia będę chciała zajść w ciążę?

Jeśli pewnego dnia chciałabyś zajść w ciążę, poinformuj o tym swojego lekarza przed rozpoczęciem terapii. Niektóre kobiety mogą nadal zajść w ciążę po przeprowadzonym leczeniu. Zajście w ciążę nie jest możliwe po niektórych rodzajach leczenia, np. histerektomii radykalnej, radioterapii lub niektórych rodzajach chemioterapii.

Inne rodzaje leczenia umożliwiają zajście w ciążę. Należy jednak zaczekać z tym od 6-12 miesięcy, ponieważ ciało kobiety musi zostać odpowiednio przygotowane po podjętej terapii.

Co się dzieje po zabiegu?

Po zakończeniu leczenia, należy wykonywać regularne badania kontrolne. Jest to bardzo ważne, żeby wiedzieć czy choroba nie nawraca. Badania kontrolne obejmują między innymi badania cytologiczne oraz badanie RTG.

 

Co w przypadku rozprzestrzeniania nowotworu lub nawrotu?

Jeżeli nowotwór się rozrasta lub nawraca, należy wdrożyć dalsze leczenie. Może to być operacja, radioterapia lub chemioterapia.

Co jeszcze mogę zrobić?

Najważniejszą rzeczą podczas leczenia, jest przestrzeganie zaleceń lekarskich odnośnie wizyt i badań kontrolnych. Należy zgłaszać lekarzowi wszystkie efekty uboczne leczenia oraz niepokojące sygnały.

Na drodze leczenie, należy podjąć wiele ważnych decyzji, włącznie z tym, jaki rodzaj zabiegu będzie najbardziej odpowiedni. Dlatego, bardzo ważne jest informowanie personelu medycznego o samopoczuciu dotyczącym sugerowanego leczenia.

Poniżej znajdują się pytania jakie możesz zadać lekarzowi podczas drogi wyboru leczenia:

  • Jakie są zalety tego rodzaju leczenia? Jakie są szanse wydłużenia życia przy podjęciu tej terapii? Czy to zmniejszy ilość objawów lub im zapobiegnie?
  • Jakie są potencjalne negatywne strony zabiegu?
  • Czy istnieją inne możliwe opcje leczenia?
  • Co się może stać jeżeli nie podejmę się leczenia?

 

Czy można zapobiec rakowi szyjki macicy?

W wielu przypadkach można zapobiec rakowi szyjki macicy. Większość przypadków nowotworu jest wywołana wirusem HPV, który przenosi się drogą płciową. Dostępne są szczepionki przeciw HPV. Zapytaj lekarza czy powinnaś zaszczepić się przeciwko HPV. Szczepionki są dostępne dla kobiet i mężczyzn. Są szczególnie skuteczne jeżeli pacjent zaszczepi się przed zapoczątkowaniem aktywności seksualnej. W przypadku czynnego życia seksualnego, szczepionka może obniżyć ryzyko zachorowania, również w przypadku pojawienia się komórek przedrakowych.

rak-szyjki-macicy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]