Brak produktów w koszyku.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Co to jest rekonstrukcja piersi? 

Rekonstrukcja piersi to operacja odbudowy piersi, która została usunięta w celu leczenia raka lub zapobiegania mu. Rekonstrukcję można przeprowadzić przy użyciu materiałów wytworzonych przez człowieka, zwanych „implantami”, lub przy użyciu tkanki pobranej z innych części ciała.

Operacja usunięcia piersi nazywana jest mastektomią. Jeśli planujesz mastektomię, porozmawiaj ze swoim chirurgiem o rekonstrukcji przed operacją. Może być konieczne wykonanie mastektomii w określony sposób, aby w przyszłości można było przeprowadzić rekonsktrukcję, która Ci odpowiada i na której Ci zależy.

 

Czy potrzebuję rekonstrukcji piersi po mastektomii? 

Nie, decyzja o rekonstrukcji zależy wyłącznie od Ciebie. Niektóre kobiety czują się lepiej lub bardziej normalnie, jeśli mają rekonstrukcję po mastektomii. Ważne jest to, że masz wybór.

 

A jeśli nie zdecyduję się na rekonstrukcję? 

Jeśli nie zdecydujesz się na rekonstrukcję, możesz założyć specjalny stanik zwany „biustonoszem po mastektomii”. Posiada kieszeń na miękki plastikowy implant ze strony, z której została usunięta pierś. W ten sposób będziesz wyglądać bardziej symetrycznie, a Twoje ubrania prawdopodobnie będą lepiej pasować.

W niektórych przypadkach kobieta ma usunięte obie piersi. Nazywa się to czasami „podwójną mastektomią”. Można przeprowadzić taki zabieg, jeśli nowotwór występuje w obu piersiach lub aby zapobiec rakowi piersi u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Jeśli masz podwójną mastektomię, możesz zdecydować się na rekonstrukcję obu piersi. Niektóre kobiety czują się komfortowo, nie mając piersi i nie decydują się na rekonstrukcję.

 

Kiedy mogę wykonać rekonstrukcję piersi? 

Rekonstrukcja piersi może być wykonana w czasie mastektomii lub później. Termin będzie zależał od stadium raka i innych potrzebnych metod leczenia. Ponadto, jeśli zechcesz opóźnić rekonstrukcję z powodów osobistych, możesz zapytać o to swojego lekarza.

Kobiety z nowotworem we wczesnym stadium lub po mastektomii w celu zapobiegania rakowi mogą poddać się rekonstrukcji w tym samym czasie co mastektomia. Nazywa się to „natychmiastową odbudową”.

Kobiety z późniejszym stadium choroby lub dużym guzem czasami wymagają radioterapii po mastektomii. (Promieniowanie to terapia, która zabija komórki nowotworowe lub powstrzymuje ich rozwój.) Kobiety te czasami muszą opóźniać rekonstrukcję aż do zakończenia radioterapii. Nazywa się to „opóźnioną odbudową”. Opóźnienie zabiegu jest potrzebne, ponieważ promieniowanie może uszkodzić zrekonstruowaną pierś. Istnieje również obawa, że ​​implant może powstrzymać promieniowanie przed dotarciem do właściwych obszarów.

 

Jakie są sposoby rekonstrukcji piersi przez chirurgów? 

Dwa główne sposoby to implanty lub płaty. Wybór najlepszej rekonstrukcji będzie zależeć od:

  • jak duże są Twoje piersi na początku,

 

  • jeśli masz nadwagę i czy ma to wpływ na Twoje zdrowie – Twoje możliwości będą również zależeć od tego, ile masz dodatkowej tkanki tłuszczowej i gdzie się znajduje,

 

  • czy masz inne problemy zdrowotne – niektóre rodzaje rekonstrukcji nie są zalecane dla osób z cukrzycą, chorobami serca, płuc lub innymi problemami,

 

  • czy miałaś wcześniej operację – Tkanka blizny po operacji może wpłynąć na Twoje możliwości, na przykład skąd można pobrać tkankę dawcy,

 

  • czy planowana jest radioterapia – w przypadku niektórych typów rekonstrukcji piersi istnieje większe prawdopodobieństwo problemów związanych z radioterapią,

 

  • twoje osobiste preferencje – niektórzy ludzie wolą krótszy czas operacji i rekonwalescencji i z tego powodu wybierają implanty. Niektórzy ludzie nie chcą mieć materiałów sztucznych w swoim ciele i wybierają płaty.

 

Jak wygląda rekonstrukcja za pomocą implantu? 

Implant piersi to w zasadzie pojemnik w kształcie piersi, który jest wypełniony słoną wodą (zwaną „solanką”) lub substancją, która przypomina żel (zwany „silikonem”). Implant można wprowadzić częściowo lub całkowicie pod warstwę mięśnia klatki piersiowej.

Uzyskanie implantu zwykle obejmuje 2 etapy. Najpierw chirurg wkłada urządzenie zwane „ekspanderem”. Często do podparcia ekspandera, a później implantu dodaje się kolejny kawałek materiału. Ekspander rozciąga skórę i mięśnie klatki piersiowej. Chirurg stopniowo dodaje coraz więcej płynu do ekspandera, aż skóra i mięśnie zostaną napięte na tyle, aby dopasować się do rozmiaru używanego implantu. Następnie chirurg wykonuje kolejny zabieg polegający na zastąpieniu ekspandera implantem. Implanty są najlepsze dla kobiet z mniejszymi piersiami, które nie opadają.

 

Jak przebiega rekonstrukcja za pomocą płata? 

W przypadku rekonstrukcji za pomocą płatu, do utworzenia nowej piersi wykorzystuje się tkankę z innej części ciała. Tkankę można obrócić w miejscu, utrzymując jej własny dopływ krwi (nazywaną „płatem uszypułowanym”) lub rozłączyć, a następnie ponownie podłączyć do nowego dopływu krwi (zwanego „wolnym” płatem). To, jak skomplikowana jest procedura i związane z nią ryzyko, zależy od rodzaju użytej tkanki.

Jeśli wybierzesz rekonstrukcja za pomocą płata, będziesz mogła wybrać rodzaj:

  • Płat wolny – Płat wolny jest najczęściej stosowanym rodzajem płata używanym do rekonstrukcji piersi. Zwykle jest pobierany z brzucha. Płat składa się ze skóry i tłuszczu, ale nie z mięśni. Po operacji brzuch wygląda bardziej płasko, jak po „plastykowaniu brzucha”. Ponieważ nie ma usuniętego mięśnia, brzuch nie jest osłabiony po tego rodzaju zabiegu.

 

Dla osób, które nie mają wystarczającej ilości tłuszczu z brzucha, mogą istnieć inne opcje płatków perforatora.

  • Płat TRAM –  jest również pobierana z brzucha, ale składa się ze skóry, tłuszczu i mięśni. Ponieważ mięśnie są pobierane, brzuch po operacji jest słabszy. Może również wystąpić zauważalne wybrzuszenie w miejscu usunięcia mięśnia, zwłaszcza jeśli obie piersi są rekonstruowane za pomocą tej metody.

 

  • Płat najszerszy grzbietu jest pobierany z pleców i składa się ze skóry, tłuszczu i mięśni. Kobiety, które mają pobierany płat z tego miejsca, mają bliznę na plecach, tuż pod linią biustonosza. Często otrzymują również implant, ponieważ na plecach nie ma wystarczającej ilości tłuszczu, aby wykonać nową pierś. Płat ten jest częściej używany, gdy inne możliwości nie są dostępne lub jeśli poprzednia rekonstrukcja nie zadziałała.

 

Czy mój sutek zostanie zrekonstruowany? 

Jeśli chcesz, tak. Odbywa się to zwykle kilka miesięcy po wykonaniu rekonstrukcji piersi. Aby wykonać nowy sutek, chirurg może zmienić ułożenie już istniejącej tkanki lub użyć tkanki z innej części ciała. Chirurdzy mogą również wytatuować nowy sutek i obszar wokół brodawki (zwany otoczką), aby dopasować kolor do drugiego sutka i nadać mu trójwymiarowy wygląd.

 

Czy moja nowa pierś będzie pasować do drugiej piersi? 

Nowa pierś nigdy nie będzie dokładnie taka, jak Twoja poprzednia, ani identyczna, jak Twoja druga. Poza tym nie będziesz mieć normalnego czucia (wrażenia) w nowej piersi. Jeśli nie podoba ci się różnica między nimi, twój chirurg może być w stanie wprowadzić zmiany w zrekonstruowanej piersi lub operować drugą pierś, aby wyglądały podobniej.

 

Czy mogę wybrać rodzaj rekonstrukcji? 

Tylko niektóre typy rekonstrukcji będą dla Ciebie odpowiednie. Ale jeśli uważasz, że wolisz mieć jeden rodzaj rekonstrukcji niż inny, zapytaj swojego chirurga, czy to podejście zadziała w Twoim przypadku. On lub ona może ci powiedzieć, czy twój wybór ma sens, a jeśli nie, to dlaczego.

 

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę po zabiegu?

Większość kobiet nie ma poważniejszych objawów po rekonstrukcji piersi. Ale są pewne objawy, które mogą się zdarzyć, zaraz po operacji lub później:

  • Jeśli przeszłaś którykolwiek rodzaj rekonstrukcji (implant lub płat) – objawy mogą obejmować infekcję, krew lub płyn wychodzący z obszaru, w którym miałeś operację lub ból, który nie ustępuje.
  • Jeśli miałaś implant – najczęstszy problem to „przykurcz torebki”. To wtedy blizna wokół implantu staje się twarda i napięta. Może to spowodować uczucie jędrności lub bólu piersi lub zmianę kształtu. Inne możliwe problemy obejmują opróżnianie implantu, pękanie lub przemieszczanie się z miejsca.

W bardzo rzadkich przypadkach kobiety z implantem mogą po latach zachorować na pewien typ chłoniaka. Chłoniak to rak układu limfatycznego, który jest częścią układu odpornościowego organizmu (zwalczającego infekcje). Jeśli masz implant, ważne jest, aby później regularnie odwiedzać lekarza. W ten sposób można diagnozować i leczyć wszelkie problemy.

  • Jeśli miałeś rekonstrukcję za pomocą płatu – w niektórych przypadkach płat nie ma dopływu wystarczającej ilości krwi. Może się to zdarzyć zaraz po operacji lub czasami później, a jeśli tak się stanie, może być konieczne usunięcie części lub całości płata. W takim przypadku Twój chirurg będzie musiał wykonać więcej operacji, aby naprawić rekonstrukcję lub wykonać inny rodzaj rekonstrukcji. U niektórych kobiet może rozwinąć się wybrzuszenie lub przepuklina, gdy tkanka płata została usunięta w celu utworzenia płata.

Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli uważasz, że masz którykolwiek z tych objawów. Niektóre z nich wymagają natychmiastowego leczenia.

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]