Brak produktów w koszyku.

Szczepionki przeciw HPV

Co to są szczepionki przeciw HPV?

 

Szczepionki przeciw HPV mają chronić przed zakażeniem wirusem HPV.

Szczepionki chronią przed zachorowaniem na wiele groźnych i śmiertelnych chorób. Ich zadaniem jest przygotowanie ciała do walki z drobnoustrojami, które powodują infekcje w organizmie.

 

Dlaczego warto zaszczepić się przeciw HPV?

 

Szczepionka przeciw HPV może uchronić Cię przed zakażeniem wirusem. Istnieje kilka rodzajów wirusa HPV, które mogą prowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Do niektórych z nich należą:

 

  • HPV genitaliów może prowadzić do raka szyjki macicy lub pochwy u kobiet oraz do raka penisa u mężczyzn. W okolicy genitaliów pojawiają się brodawki zarówno u kobiet, jak i mężczyzn,
  • Wirus w okolicy odbytu może prowadzić do raka odbytu u kobiet i u mężczyzn,
  • HPV okolicy ust i gardła zagraża rozwojowi raka jamy ustnej i gardła u kobiet i u mężczyzn.

 

Większość osób które są zakażone HPV nie choruje na nowotwór. Pomimo tego, trudno powiedzieć u kogo pojawi się nowotwór nawet wiele lat po zakażeniu wirusem. Dlatego warto się zaszczepić jak najwcześniej, aby uniknąć zakażeniu lub zminimalizować ryzyko zakażenia.

 

Jak można się zarazić wirusem HPV?

 

Do zakażenia HPV może dojść poprzez kontakt ust lub genitaliów z genitaliami osoby zakażonej, podczas stosunku oralnego, pochwowego lub analnego. Do zakażenia może dojść nawet podczas dotyku genitaliów, niekoniecznie w trakcie samego stosunku. Przeczytaj więcej na temat wirusa HPV.

 

Czy istnieją różne  szczepionki przeciw HPV?

 

Tak. Istnieją 3 różne rodzaje szczepionek przeciw HPV. Nie są one jednak wszędzie dostępne. Dostępność zależy od miejsca, w którym żyjesz. Szczepionka podawana jest w formie zastrzyku domięśniowego. Dawka szczepionki jest zależna od wieku:

 

  • Osoby poniżej 15 roku życia powinny otrzymać 2 dawki, z co najmniej 6 miesięcznym odstępem czasu,
  • Osoby powyżej 15 roku życia powinny dostać 3 dawki leku w odstępach 6 miesięcy.

 

W jakim wieku można zaszczepić się przeciw HPV?

 

Większość lekarzy zaleca zaszczepienie się w wieku 11-12 lat. Nie jest to jednak obowiązek. Można zaszczepić się w przedziale wiekowym 9-26 lat. Kobiety nie powinny szczepić się w okresie ciąży.

Szczepionka działa najlepiej przed zakażeniem wirusem i nie leczy osób już zakażonych. Dlatego najlepiej zaszczepić się jeszcze przed pierwszym stosunkiem płciowym. W przypadku osób, które już współżyją a nadal nie są zaszczepione, najlepiej porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką. Mogą oni mimo wszystko uznać, że dobrze byłoby wykonać szczepienie.

 

Jakie są efekty uboczne szczepienia?

 

Szczepienie może spowodować zaczerwienienie, opuchnięcie lub ból w okolicy podania szczepionki. Może również spowodować omdlenie, ale zdarza się to bardzo rzadko. Aby upewnić się, że do tego nie dojdzie, lekarz lub pielęgniarką będą Cię obserwować przez kilka minut po wykonaniu szczepienia.

 

Czy szczepionki przeciw HPV zawsze działają?

 

Szczepionka jest skuteczna jeżeli chodzi o zapobieganie zakażeniu HPV, które może powodować raka szyjki macicy i pochwy u kobiet. Obniża ona również ryzyko zachorowania na inne nowotwory i jest efektywna w obniżaniu ryzyka powstania brodawek okolicy genitaliów.

Szczepionka nie jest jednak idealna. Niektóre osoby nadal zarażają się HPV po zaszczepieniu. Jest to nadal najlepsza i najbezpieczniejsza forma ochrony przed zakażeniem wirusem HPV.

 

Czy szczepionka chroni przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową?

 

Nie. Szczepionka przeciw HPV nie uchroni Cię przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby chronić się oraz minimalizować ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, zawsze używaj prezerwatywy. 

 

Czy muszę poddawać się badaniom kontrolnym na raka szyjki macicy jeżeli  zaszczepiłam się przeciw HPV?

 

Tak. Wszystkie kobiety, łącznie z tymi, które otrzymały szczepionkę przeciwko HPV, powinny wykonywać regularne badania kontrolne w kierunku raka szyjki macicy. Kontrola następuje podczas ginekologicznego badania cytologii, o którym więcej możesz przeczytać tutaj.

szczepionki-hpv

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]