Brak produktów w koszyku.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV

Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV, może spowodować powstanie brodawek na skórze, w okolicach genitaliów a nawet prowadzić do stanów przedrakowych i raka szyjki macicy.

Istnieje wiele rodzajów HPV. Różne rodzaje wirusa są związane z różnymi problemami zdrowotnymi. W tym artykule, poznasz istniejące rodzaje HPV, które przenoszą się drogą płciową.

Jak można zakazić się HPV?

Do zakażenia HPV może dojść poprzez kontakt ust lub genitaliów z genitaliami osoby zakażonej, podczas stosunku oralnego, pochwowego lub analnego. Do zakażenia może dojść nawet podczas dotyku genitaliów, niekoniecznie w trakcie samego stosunku.

Osoby, które miały wielu partnerów seksualnych mają większe szanse zachorowania. Wiele osób z HPV nie wie o swojej chorobie i nieświadomie zakaża inne osoby.

 

Jakie są objawy zakażenia HPV?

Jednym z objawów HPV jest pojawienie się brodawek w okolicy genitaliów. Wiele osób pozostaje jednak bezobjawowych. U wielu osób zakażenie przechodzi samo. W przypadku części osób tak się nie dzieje, co może prowadzić do poważniejszych problemów.

Jakie są zagrożenia związane z zakażeniem HPV?

Osoby z długotrwałym HPC są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób. Różne rodzaje HPV powodują różnorodne problemy. Część z nich prowadzi do poważnych chorób, takich jak:

  • HPV genitaliów może prowadzić do raka szyjki macicy lub pochwy u kobiet oraz do raka penisa u mężczyzn. W okolicy genitaliów pojawiają się brodawki zarówno u kobiet, jak i mężczyzn,
  • Wirus w okolicy odbytu może prowadzić do raka odbytu u kobiet i u mężczyzn,
  • HPV okolicy ust i gardła zagraża rozwojowi raka jamy ustnej i gardła u kobiet i u mężczyzn.

Problemy pojawiają się zazwyczaj dopiero kilka lat po zakażeniu wirusem.

Czy istnieją testy na HPV?

Istnieją testy diagnostyczne na niektóre formy HPV, lecz nie na wszystkie. Jeżeli lekarz potwierdzi u Ciebie obecność brodawek genitaliów, oznacza to obecność wirusa HPV. Nie oznacza to jednak, że jest to nowotworowa forma HPV.

Jeżeli jesteś kobietą, lekarz sprawdzi wynik badania cytologicznego pod kątem raka szyjki macicy. Lekarze zalecają wykonywanie regularnych badań cytologicznych u kobiet od 21 roku życia. Przeczytaj więcej na temat badań cytologicznych

Nie istnieją testy, które pozwalają potwierdzić obecność wirusa HPV u mężczyzn. Nie ma również testów, które pozwolą zdiagnozować HPV jamy ustnej oraz gardła. 

Jak leczyć wirus brodawczaka ludzkiego HPV?

Nie jest możliwe wyleczenie HPV za pomocą zażywania leków lub innej formy terapii. Dopiero w momencie pojawienia się poważniejszych problemów spowodowanych wirusem, możliwe jest wdrożenie innych opcji leczenia.

Czy można uniknąć HPV?

Tak. Osoby w wieku 9-26 lat mogą zaszczepić się przeciwko wirusowi. Szczepionka działa wyłącznie przed zakażeniem się wirusem. Dlatego, lekarze sugerują aby zaszczepić się na HPV jak najwcześniej.

Szczepionka jest bardzo skuteczna w zapobieganiu nowotworowi szyjki macicy i pochwy u kobiet. Może obniżać również ryzyko zachorowania na inne nowotwory. Jest ona również skuteczna w zwalczaniu powstawania brodawczaków genitaliów.

Szczepionka nie jest jednak idealna. W niektórych przypadkach, osoby zaszczepione zakażają się wirusem. Jednakże, jest to nadal najbezpieczniejszy sposób na zabezpieczenie się przed zakażeniem.

Prezerwatywy nie chronią całkowicie przed zakażeniem. To dlatego, że wirus może żyć na obszarze skóry, nie pokrytej prezerwatywą. Prezerwatywy są jednak ważnym elementem zabezpieczającym przed zakażeniem wirusem HPV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

wirus-HPV

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]