Brak produktów w koszyku.

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Co to jest wrodzona niedoczynność tarczycy?

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy to choroba która sprawia, że ciało wytwarza zbyt małą ilość hormonów tarczycy (słowo „wrodzona” oznacza, że to choroba, z którą osoba się rodzi). Mogą na nią chorować również dzieci.

 

W szyi znajduje się gruczoł zwany tarczycą. Produkuje on hormony, które kontrolują sposób w jaki Twoje ciało zużywa i przechowuje energię.

 

„Niedoczynność tarczycy” to określenie którego używamy, aby opisać sytuację, gdy ciało danej osoby nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.

 

Ten artykuł porusza zagadnienie wrodzonej niedoczynności tarczycy, o której mówimy, gdy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, bez wyraźnej przyczyny. U osoby chorej, gruczołu tarczycy może nie być w ciele, może być mniejszy niż zwykle, może być zlokalizowany w innym miejscu niż powinien lub może nie być w stanie wytwarzać hormonów z przyczyn genetycznych.

 

Istnieją różne odmiany wrodzonej niedoczynności tarczycy. Choroba może pojawić się u dzieci, których matki nie dostarczały wystarczającej ilości jodu w jedzeniu. Tego rodzaju wrodzone niedoczynności tarczycy zwykle ustępują samoczynnie, jeżeli dziecko otrzymuje prawidłowe ilości jodu w pożywieniu.

 

Rodzaj wrodzonej niedoczynności tarczycy omawiany w tym artykule podlega leczeniu.

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy – Jakie są objawy?

 

Większość dzieci z wrodzoną niedoczynnością tarczycy nie ma żadnych objawów. W przypadku objawowego przebiegu, symptomy obejmują:

 

  • Zmniejszoną ruchliwość w porównaniu z innymi dziećmi,
  • Powolne ruchy,
  • Ochrypły płacz,
  • Kłopoty z jedzeniem,
  • Zaparcia (nieprawidłowe wypróżnienia),
  • Niespotykany wygląd – może to obejmować duży język, wypukłości dookoła pępka lub obszerne i miękkie miejsca na główce,
  • Słabsze mięśnie niż u innych dzieci,
  • Suchą skórę,
  • Ciągłe zziębnięcie,
  • Żółtaczkę – to choroba, która powoduje, że skóra lub białka oczu stają się żółte.

 

Jeśli Twoje dziecko ma którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką. Nieleczona wrodzona niedoczynność tarczycy może powodować długotrwałe problemy.

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy – Czy istnieje badanie diagnostyczne?

 

Tak. Noworodki przechodzą badanie krwi na obecność wrodzonej niedoczynności tarczycy. Badanie to jest częścią badań kontrolnych noworodków. Ich celem jest sprawdzenie czy dziecko choruje między innymi na wrodzoną niedoczynność tarczycy. Jeżeli badania wykażą nieprawidłowości, lekarz podejmie decyzję na temat wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

Jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, lekarze mogą przeprowadzić inne badania, które obejmują:

 

  • Badanie krwi,
  • Badanie moczu,
  • Ultrasonografię – Badanie wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęć wnętrza ciała,
  • Skanowanie tarczycy – podczas tego badania, dziecko wypija specjalnie przygotowany płyn lub dostaje zastrzyk małej ilości radioaktywnej substancji. Następnie, aparat albo skaner robi zdjęcia tarczycy.

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy – Jak ją leczyć?

 

Wrodzoną niedoczynność tarczycy leczy się poprzez codzienne podawanie hormonów tarczycy. Pigułki te zastępują hormony dziecka, których ciało nie może wytworzyć.

 

Podczas codziennego podawania dziecku pigułek, rozetrzyj je na proszek albo podziel na bardzo małe kawałki i wymieszaj z mlekiem z piersi, mlekiem w proszku lub wodą. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, poproś o pomoc lekarza lub pielęgniarkę.

 

Ważne instrukcje do przestrzegania:

 

  • Unikaj preparatów sojowych lub mleka sojowego. Jeśli Twoje dziecko nie może pić zwyczajnego preparatu z krowiego mleka, zapytaj lekarza czego użyć w zastępstwie,
  • Nie zmieniaj dawki, ani nie podawaj więcej leku bez konsultacji z lekarzem. Podawanie zbyt dużej ilości hormonów tarczycy może powodować problemy z sercem, a podanie zbyt małej ilości – kłopoty z nauką;
  • Podawaj leki codziennie o tej samej porze, w ten sam dzień. Lekarz poinformuje Cię kiedy i jak je podawać.

 

Dzieci z wrodzoną niewydolnością tarczycy wymagają regularnych kontroli. Potrzebują też badań krwi, w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o to, jak często badać dziecko i przychodź na umówione wizyty. Dziecko wymaga regularnych wizyt u lekarza, żeby upewnić się, że otrzymuje prawidłowe ilości hormonów tarczycy. Nie podawanie prawidłowych ilości, może powodować długotrwałe problemy.

 

Niektóre dzieci wyrastają z wrodzonej niedoczynności tarczycy. Lekarz przeprowadzi badanie krwi, aby to sprawdzić. Jednakże, większość dzieci wymaga leczenia hormonalnego.

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy – Czy można jej zapobiec?

 

Chorobie nie można zapobiec, jeżeli nie zdiagnozowano jej przyczyny, w tym przyczyny genetycznej. Jednakże, możesz zapobiegać problemom z nauką. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki odnośnie możliwości zapobiegania chorobie i jej przebiegowi.

 

  • Dopilnuj, aby dziecko przeszło badanie w kierunku wrodzonej niewydolności tarczycy, tuż po narodzinach. Jest to część badań kontrolnych noworodków w wielu krajach,
  • Podawaj hormony tarczycy tak długo, jak zaleci lekarz. Wiele osób z wrodzoną niewydolnością tarczycy musi przyjmować je do końca życia,
  • Pamiętaj, aby udawać się z dzieckiem na regularne badania i wizyty kontrolne do lekarza, aby sprawdzić czy dziecko otrzymuje prawidłową ilość hormonów tarczycy.
  • Jeśli chorujesz na wrodzoną niedoczynność tarczycy i chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, pielęgniarką lub położną. Mogą zmierzyć Ci poziom hormonów tarczycy, wykonując badanie krwi. Utrzymanie prawidłowych poziomów hormonów, może pomóc Ci urodzić zdrowe dziecko.

 

Wrodzona niedoczynność tarczycy – Jak będzie wyglądać życie dziecka?

 

Większość dzieci z wrodzoną niedoczynnością tarczycy prowadzi normalne życie, jeśli choroba zostanie wykryta wcześnie i będzie leczona wkrótce po narodzinach.

 

Posiadanie prawidłowej ilości hormonów tarczycy jest szczególnie ważne u niemowląt i małych dzieci, ponieważ pomagają one w rozwoju mózgu. Jeśli mózg dziecka nie otrzyma odpowiednich ilości hormonów tarczycy, dziecko może mieć trudności z uczeniem się. Powoduje to także długotrwałe problemy z myśleniem i wykonywaniem podstawowych codziennych czynności.

 

wrodzona-niedoczynnosc-tarczycy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]