Brak produktów w koszyku.

Rzucanie palenia

Jakie są zalety rzucenia palenia?

 

Chociaż rzucanie palenia nie jest proste, zerwanie z nałogiem ma wiele korzyści dla Twojego zdrowia. W rezultacie, jesteś narażony na mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca, płuc, niewydolność nerek, infekcje oraz raka.

Rzucenie palenia może również obniżyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, czyli chorobę, która osłabia Twoje kości. Dodatkowo, Twoja skóra będzie wyglądać młodziej i zmniejszą się problemy związane ze współżyciem.

Dla większości palaczy, rzucenie nałogu nie jest proste i zajmuje dużo czasu. Wiele osób podejmuj kilka prób, zanim na dobre rzuci palenie.  Istnieją sposoby, które mogą pomóc Ci zerwać z uzależnieniem od papierosów. Rzucenie palenia wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, niezależnie od tego ile masz lat lub jak długie jest uzależnienie.

 

Rzucanie palenia – co może mi pomóc?

 

Jeżeli podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia, możesz porozmawiać o tym z lekarzem lub pielęgniarką. Oczywiście, możesz rzucić palenie również bez niczyjej pomocy. Zazwyczaj, zwrócenie się o pomoc gwarantuje większy sukces.

Warto przygotować sobie szczegółowy plan rzucenia palenia, który zawiera następujące elementy:

  • Wyznacz datę zakończenia z nałogiem,
  • Powiedz rodzinie i przyjaciołom o swoich zamiarach,
  • Wypisz wyzwania, które czekać Cię będą po drodze, takie jak głód nikotynowy czy towarzystwo osób palących,
  • Usuń papierosy z domu, samochodu i miejsca pracy.

 

Rzucanie palenia – Jak lekarz lub pielęgniarka mogą Ci pomóc?

 

Lekarz lub pielęgniarka mogą opowiedzieć Ci o sposobach rzucania palenia oraz polecić leki, które:

  • Zmniejszą uczucie głodu nikotynowego,
  • Redukują symptomy odstawienia nikotyny (objawy, które pojawiają się, kiedy przestajesz palić).

Lekarz lub pielęgniarka mogą polecić Ci osobę w charakterze doradcy/terapeuty, która oferuje wsparcie w procesie rzucania palenia. Skuteczne są również terapie połączone, czyli przyjmowanie leków oraz wizyty u specjalisty, w zakresie pomocy uwolnienia się od nałogu nikotynowego.

 

Jakie są skutki odstawienia tytoniu?

 

Kiedy rzucasz palenie, możesz odczuwać następujące skutki:

  • Problemy ze snem,
  • Uczucie irytacji, rozdrażnienie oraz obawy,
  • Frustrację oraz złość,
  • Problemy z koncentracją.

Te objawy mogą być trudne do zwalczenia, dlatego ciężko jest rzucić palenie. Istnieją jednak leki, które mogą ci pomóc. Niektóre osoby kiedy przestają palić odczuwają chwilowe przygnębienie. Inne osoby, potrzebują terapii przeciw depresji, w tym spotkań z terapeutą oraz przyjmowania leków.

Osoby z depresją mogą:

  • Nie czuć zadowolenia z rzeczy, które robiły dotychczas,
  • Czuć smutek, zdenerwowanie oraz rozdrażnienia przez większość dnia (przez jakiś czas),
  • Przybrać na wadze lub schudnąć,
  • Spać długo lub mieć problemy ze snem,
  • Czuć zmęczenie i brak energii,
  • Łatwo zapominać i mieć mieszane uczucia,
  • Poruszać się i mówić wolniej niż zwykle,
  • Myśleć o samobójstwie i śmierci.

Jeżeli czujesz, że jesteś w stanie wyrządzić sobie krzywdę, udaj się prosto na ostry dyżur lub zadzwoń po pogotowie. Możesz również skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką.

 

Jak działa pomoc w formie doradztwa?

 

Specjalista może pomóc Ci:

  • Ustalić jakie są przyczyny chęci zapalenia papierosa w Twoim przypadku i jak radzić sobie w takich sytuacjach,
  • Dowiedzieć się jak zwalczyć głód nikotynowy,
  • Doradzić, co możesz zrobić inaczej, jeżeli wcześniej podejmowałeś/aś próby rzucenia palenia, ale były nieskuteczne.

Możesz spotkać się z terapeutą w cztery oczy lub podczas sesji w większej grupie osób, które mają podobny problem. Istnieje również możliwość kontaktu telefonicznego lub w formie online.

 

Rzucanie palenia – Czy istnieją leki, które mogą pomóc?

 

Możesz wypróbować następujące terapie, które mogą Ci pomóc rzucić palenie:

  • Nikotynowa terapia zastępcza – Nikotyna to główny składnik papierosa, od którego się uzależniasz. Tego rodzaju leki zmniejszają głód nikotynowy. Pomagają także zwalczać symptomy odstawienia nikotyny. Istnieją różne formy nikotynowej terapii zastępczej, takie jak: tabletki, plastry, gumy do żucia, inhalatory oraz krople do nosa. Można połączyć ze sobą dwie metody leczenia, na przykład noszenie plastrów i jednoczesne stosowanie gum do żucia, w momencie chęci zapalenia.
  • Wareniklina – To lek na receptę, który redukuje symptomy odstawienia i głód nikotynowy. Wareniklina może spotęgować działanie alkoholu, dlatego warto zmniejszy przyjmowane dawki alkoholu, w okresie przyjmowania leku. Nawet jeżeli nie czujesz gotowości do wyznaczenia daty wypalenia ostatniego papierosa, wareniklina będzie hamować głód nikotynowy, co oznacza, że nie będziesz czuć dużej chęci zapalenia papierosa. W rezultacie, łatwiej Ci będzie rzucić palenie.
  • Bupropion – To lek na receptę, który zmniejsza symptomy odstawienia i głód nikotynowy. Lekarze zazwyczaj nie przepisują go osobom z atakami padaczkowymi lub osobom, które miały w przeszłości napady padaczkowe.

Skuteczne może okazać się połączenie nikotynowej terapii zastępczej z warenikliną lub bupropionem. W niektórych przypadkach, można połączyć wareniklinę z bupropionem. Lekarz pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję na temat wyboru terapii.

 

Co z e-papierosem?

 

Podczas rzucania palenia, część osób zaczyna korzystać z papierosów elektronicznych, ponieważ myślą, że to pomoże im rzucić palenie. Lekarza nie zalecają stosowania e-papierosów, w miejsce leków lub wsparcia terapeuty. Papierosy elektroniczne zawierają nikotynę oraz inne szkodliwe substancje. Co więcej, nie wiadomo, jak ich długoterminowe stosowanie wpływa na zdrowie.

 

Rzucanie palenia a ciąża i wzrost wagi

 

Jeżeli jesteś w ciąży, pamiętaj, że odstawienie papierosów jest bardzo ważne dla zdrowia Twojego dziecka.

Istnieją szanse, że podczas rzucania palenia przytyjesz. Może być to frustrujące dla niektórych osób, ale ważne żeby pamiętać, że pozbycie się nałogu palenia znacznie poprawi Twoje zdrowie. Dlatego, pamiętaj aby podczas rzucania palenia dbać o regularną aktywność fizyczną oraz utrzymanie zdrowej diety.

 

Co zrobić, jeżeli nie jestem w stanie rzucić palenia?

 

Jeżeli nie możesz rzucić palenia za pierwszym podejściem lub nałóg powrócił po jakimś czasie, podejmij kolejną próbę. Większość osób podejmuje kilka prób, zanim pożegna się z nałogiem na dobre.

Ważne żeby zrozumieć, dlaczego rzucenie palenia nie było skuteczne. Jeżeli poznasz przyczynę niepowodzenia, istnieją większe szanse na sukces w kolejnym podejściu, ponieważ nie popełnisz tego samego błędu, który powstrzymał Cię przed rzuceniem nałogu poprzednio.

 

Rzucanie palenia – Co mogę zrobić, aby zwiększyć szanse zerwania z nałogiem?

 

Aby zwiększyć szanse zerwania z nałogiem, możesz:

  • Ćwiczyć regularnie – Jakakolwiek aktywność fizyczna, nawet drobna form, jest dobra dla Twojego zdrowia. Ponadto, ćwiczenia fizyczne pomagają redukować stres.
  • Trzymaj się z daleka od osób palących, ponieważ to sprawia, że masz ochotę zapalić. Jeżeli ktoś obok Ciebie zapali, poproś, aby zgasił papierosa lub odszedł na bok.
  • Noś przy sobie gumy do żucia, landrynki lub coś co możesz włożyć do ust, kiedy dopadnie Cię ochota, aby zapalić papierosa. W rezultacie, będziesz mieć go czym zastąpić.
  • Nie poddawaj się, nawet jeżeli zaczniesz palić ponownie. Co ciekawe, większość palaczy podejmuje kilka prób, zanim rzuci palenie.
rzucanie-palenia

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]