Brak produktów w koszyku.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Co to jest bakteryjne zapalenie pochwy?

 

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która objawia się wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielina to płyn ustrojowy, który wydobywa się z ciała. Wyciek niewielkich ilości wydzieliny z pochwy jest rzeczą normalną. Jednakże, w przypadku osób z bakteryjnym zapaleniem pochwy, ilość wydzieliny jest duża i ma bardzo nieprzyjemny zapach.

Przyczyną zapalenia są drobnoustroje. W pochwie znajdują się różnego rodzaju bakterie. Do zapalenia dochodzi na skutek zmiany ilości lub rodzaju bakterii. Schorzenie dotyczy szczególnie osób aktywnych seksualnie. Ryzyko zachorowania wzrasta jeżeli współżyjesz z więcej niż jednym partnerem w tym samym czasie lub jeżeli masz nowego partnera seksualnego. Dzieje się tak niezależnie od tego czy partner jest kobietą czy mężczyzną.

Zapalenie zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby przenoszone drogą płciową, między innymi HIV. Możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia przez stosowanie prezerwatyw podczas stosunku. Choroba może być uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Ciężko jest samemu stwierdzić czy wydzielina jest spowodowana bakteryjnym zapaleniem pochwy. Dlatego, należy udać się do lekarza.

 

Jakie są przyczyny i ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie pochwy?

 

Do zapalenia dochodzi, kiedy w pochwie zmienia się ilość oraz rodzaj bakterii. Bakterie kwasu mlekowego są bakteriami znajdującymi się w pochwie. Kiedy ich liczba się zmniejsza, dochodzi do zapalenia. Przyczyna redukcji liczby bakterii nie jest znana.

Zwiększone ryzyko zachorowania pojawia się jeżeli masz nowego partnera seksualnego lub współżyjesz z kilkoma partnerami w tym samym czasie. Ponadto, irygacje pochwy oraz palenie papierosów zwiększają ryzyko zapalenia. Obecnie, bakteryjne zapalenie pochwy jest traktowane jako choroba przenoszona drogą płciową, chociaż nawrót zapalenia nie musi być związany ze współżyciem.

Do zapalenia może dojść podczas użytkowania gadżetów seksualnych, kontaktu oralnego oraz podczas kontaktu palców z genitaliami. Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia, podczas używania gadżetów seksualnych stosuj prezerwatywy i myj gadżety po każdym użyciu.

 

Bakteryjne zapalenie pochwy – Jakie są objawy?

 

U niektórych osób zapalenie przebiega bezobjawowo. Dzieje się tak w przypadku 50-70% osób.

Charakterystycznym objawem zapalenia jest wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Wydzielina jest wodnista i ma kolor złamanej bieli lub szarości. Nieprzyjemny zapach nasila się podczas miesiączki oraz po stosunku. Co więcej, możesz czuć pieczenie lub swędzenie w pochwie. Do rzadszych objawów należą ból podczas stosunku lub oddawaniu moczu, zaczerwienienie oraz opuchlizna. 

Jeżeli zauważysz u siebie podrażnienie pochwy, wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu lub  nieuzasadnione krwawienie, skontaktuj się z lekarzem. Nie podejmuj leczenia na własną rękę różnego rodzaju kremami lub innymi środkami, zanim nie usłyszysz potwierdzonej diagnozy.

.

Czy istnieje badanie diagnostyczne na bakteryjne zapalenie pochwy?

 

Lekarz może przeprowadzić badanie, podczas którego pobierze próbkę wydzieliny z pochwy i zbada ją w kierunku zapalenia. Wykonanie tego badania jest niezbędne, aby potwierdzić obecność zapalenia.

 

Jakie są powikłania związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy?

 

Do powikłań związanych z bakteryjnym zapaleniem pochwy zaliczamy:

  • Przedwczesny poród u kobiet w ciąży, u których doszło do zapalenia,
  • Nieleczone zapalenie u kobiet po histerektomii lub aborcji może prowadzić do infekcji,
  • Zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV, opryszczkę narządów płciowych, chlamydię oraz rzeżączkę.

 

Jak leczyć bakteryjne zapalenie pochwy?

 

Zapalenie można leczyć na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest przyjmowanie leków. Najczęściej wykorzystuje się metronidazol i klindamycynę.

Leki są dostępne w formie tabletek doustnych, żelu i kremów dopochwowych. Leki w formie żelu i kremu mogą powodować skutki uboczne, choć zdarza się to rzadko. Lekarz zdecyduje jaka forma leku jest najlepsza w twoim przypadku. Może także zasugerować jednorazowe przyjęcie leku secnidazol. Jest to jednak droższy lek, który nie wykazuje wyższej skuteczności niż inne wymienione leki.

Metronidazol to żel, który wykazuje najwyższą skuteczność leczenia. Zaleca się stosowanie dopochwowe przez kilka dni przed pójściem do łóżka. Lek jest również dostępny w formie tabletek doustnych. Tabletki stosuje się również przez kilka dni. Forma leku zależy od Twoich preferencji. Najlepiej skonsultować to z lekarzem. Stosowanie żelu dopochwowo może wywołać efekty uboczne, takie jak metaliczny posmak w ustach czy nudności. Podczas stosowania leku, nie zaleca się spożywania alkoholu, ponieważ może to wywoływać wybuchy gorąca, nudności, uczucie pragnienia, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz obniżone ciśnienie krwi.

Klindamycyna to krem dopochwowy. Należy stosować go przez kilka dni i przyjmować przed snem. Podczas stosowania leku nie należy używać lateksowych prezerwatyw, z uwagi na ryzyko pęknięcia materiału.    

Trzymaj się wytycznych lekarza odnośnie leczenia, aby przebiegło pomyślnie. Nie przerywaj terapii, nawet jeżeli objawy ustąpią w trakcie przyjmowania leków. Ukończenie całej terapii jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu zapalenia.

 

Czy mój partner musi się leczyć jeżeli mam bakteryjne zapalenie pochwy?

 

To zależy. Jeżeli Twój partner seksualny jest mężczyzną, nie musi podejmować leczenia. Jeśli partner seksualny to kobieta, poinformuj ją o zapaleniu. Możliwe, że będzie chciała wykonać badanie, aby sprawdzić czy nie doszło u niej do zapalenia.

 

Co zrobić jeżeli objawy wracają?

 

Zapalenie może wrócić po jakimś czasie, nawet po zakończonym leczeniu. U około 30% kobiet objawy wracają w ciągu 3 miesięcy po zakończonym leczeniu. Około 50% kobiet odczuwa ponowne objawy w ciągu 12 miesięcy po zakończonym leczeniu. Choroba może również nawrócić, jeżeli nie współżyjesz. Jeżeli zauważasz nawrót objawów choroby, udaj się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

U niektórych osób choroba nawraca często. Jeżeli zapalenie pojawiło się u Ciebie co najmniej 3 razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, lekarz może zalecić przyjmowanie leków przez kolejne 2-6 miesięcy. Może to zapobiec ponownemu wystąpieniu zapalenia.

 

Co zrobić jeżeli jestem w ciąży i mam objawy bakteryjnego zapalenia pochwy?

 

Jeżeli jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie objawy bakteryjnego zapalenia pochwy, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. W przypadku, gdy lekarz potwierdzi zapalenia, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Czy można zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy?

 

W niektórych przypadkach można zapobiec zapaleniu.

Pamiętaj:

  • Podczas stosunku, używaj prezerwatyw,
  • Unikaj irygacji pochwy (przepłukiwanie pochwy wodą lub roztworem leku za pomocą irygatora). Zalety zabiegu irygacji pochwy nie są potwierdzone. Płukanie może zaburzyć stan naturalnej flory bakteryjnej oraz przemieścić bakterie w górę (do macicy lub jajowodów) na skutek płukania,
  • Rzuć palenie, jeżeli jesteś palaczem,
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza odnośnie leczenia zapalenia,
  • Ogranicz liczbę partnerów seksualnych, jeżeli współżyjesz z kilkoma osobami,
  • W niektórych przypadkach pomocne są leki antykoncepcyjne, chociaż bardziej wskazane jest używanie prezerwatyw,
  • Myj gadżety seksualne po użyciu.
bakteryjne-zapalenie-pochwy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]