Brak produktów w koszyku.

Drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy

Co to jest drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy?

 

Drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy to infekcja wywołana drożdżakami, która powoduje swędzenie oraz podrażnienie warg sromowych. Przyczyną infekcji są zazwyczaj grzyby, zwane kandydozą. Dlatego, chorobę nazywamy potocznie grzybicą pochwy. Do zakażenia dochodzi najczęściej u kobiet, które miesiączkują. Rzadziej, zapalenie występuje u kobiet po menopauzie oraz dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować.

 

Jakie są objawy i czynniki ryzyka?

 

Objawy drożdżakowego zapalenia sromu i pochwy obejmują:

  • Swędzenie sromu,
  • Ból, zaczerwienienie oraz podrażnienie sromu i pochwy,
  • Upławy,
  • Ból podczas stosunku oraz oddawania moczu.

 

U większości kobiet, zapalenie nie ma dodatkowego chorobowego podłoża. Ryzyko zachorowania zwiększają następujące czynniki:

 

  • Przyjmowanie antybiotyków, które w większości zabijają bakterie w naszym organizmie, również te występujące w pochwie. Te bakterie chronią pochwę przez rozrostem grzybów,
  • Antykoncepcja hormonalna, w tym tabletki, plastry i krążki dopochwowe. Ryzyko zapalenia zwiększa się u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną, ze względu na działanie estrogenu (hormon),
  • Urządzenia antykoncepcyjne, takie jak na przykład wkładka domaciczna, mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Środki plemnikobójcze zazwyczaj nie wywołują infekcji grzybiczych, ale mogą powodować podrażnienie pochwy lub sromu,
  • Osłabiony system odpornościowy może powodować infekcje. Dzieje się tak u osób z HIV oraz przyjmujących niektóre leki, takie jak leki sterydowe, chemioterapię lub leki po przeszczepie organów.
  • Ciąża – U kobiet w ciąży ilość wydzieliny z pochwy jest większa, chociaż nie zawsze przyczyną jest infekcja,
  • Cukrzyca może powodować stany zapalne, szczególnie kiedy poziom cukru nie jest regularnie kontrolowany,
  • Aktywność seksualna – Drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Choroba może pojawić się u kobiet, które wcześniej nie współżyły.

 

Skąd mam wiedzieć czy objawy są wywołane przez drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy?

 

Objawy choroby są podobne do objawów wielu innych chorób, dlatego nie jest możliwe stwierdzenie zapalenia bez wykonania badania. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie zapalenia jest badanie dopochwowe, podczas którego lekarz pobiera wymaz, który jest sprawdzany pod kątem infekcji. Badanie jest również wskazane, aby określić rodzaj drożdżaka, który wywołuje infekcję oraz zdiagnozować bakteryjne zapalenie pochwy i rzęsistkowicę pochwy. Te rodzaje zapalenia także powodują swędzenie oraz podrażnienie.

Grzyby, które wywołują infekcję żyją w pochwie i jelitach. Zazwyczaj, nie powodują one żadnych objawów. Niektóre leki (zwłaszcza antybiotyki), stres i inne czynniki, mogą powodować wzrost grzybów. To z kolei powoduje rozwinięcie infekcji.

 

Jak leczyć drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy?

 

Zapalenie leczy się poprzez zażycie tabletki doustnie lub leków stosowanych dopochwowo w formie tabletek i kremów. Wszystkie leki mają na celu usunięcie grzybów, które powodują infekcję. Długość leczenia zależy od stopnia nasilenia zapalenia. Leczenie może trwać 1,2 lub 7 dni. Skuteczność wyżej wymienionych metod leczenia jest porównywalna.

 

Flukonazol to lek przeciwgrzybiczy w formie tabletki. Wystarczy jednorazowe zażycie leku. W przypadku ostrego zapalenia, może być konieczne przyjęcie drugiej dawki w przeciągu 72 godzin od przyjęcia pierwszej dawki. Chociaż efekty uboczne są rzadkie, może wystąpić wysypka, bóle głowy oraz rozstrój żołądka. Flukonazol wchodzi w reakcje z innymi lekami, dlatego jeżeli przyjmujesz inne leki, zapytaj lekarza o bezpieczeństwo stosowania leku. Lek nie jest wskazany u kobiet w ciąży, ponieważ może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.  

 

Kiedy poczuję się lepiej?

 

Leczenie powinno zacząć działać kilka dni po rozpoczęciu przyjmowania leków. Jeżeli nie czujesz się lepiej po zakończeniu leczenia, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Możliwe, ze leczenie musi być przedłużone lub zmienione na inne.

 

Co jeżeli drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy powraca?

 

U około 5-8% osób zapalenie wraca. Jeżeli schorzenie powraca, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, ponieważ tylko na podstawie badania dowiesz się czy objawy wywołane są przez infekcję i przez jakie rodzaje drożdżaków. Jest to istotne, ponieważ różne rodzaje drożdżaków można leczyć w różny sposób. Co więcej, te same objawy mogą być związane z innym rodzajem infekcji, na przykład alergią. Jeżeli dotyczą Cię częste infekcje, możliwe, że lekarz zaleci inne leczenie niż poprzednio.

Drożdżakowe zapalenie sromu i pochwy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]