Brak produktów w koszyku.

Początek porodu

Początek porodu – Co to jest poród?

 

Poród to sposób, w jaki kobiece ciało przygotowuje się na narodziny dziecka. Zwykle rozpoczyna się samoistnie między 37, a 42 tygodniem ciąży. „Termin” kobiety przypada na 40 tydzień.

 

Ciąża, która trwa od 37 do 42 tygodni nazywana jest ciążą „donoszoną”. Jeśli poród zaczyna się przed 37 tygodniem, lekarze nazywają go porodem „przedwczesnym”.

 

Początek porodu – Skąd mam wiedzieć, że to ten moment?

 

Różne oznaki rozpoczynającego się porodu mogą obejmować:

 

  • Spowolnione ruchy dziecka (lub „upadki”) w Twoim brzuchu,
  • Zwiększenie wydzieliny z pochwy, która staje się gęstsze, jest śluzo podobna i może zawierać krew (wydzielina z pochwy to termin, którego używają lekarze, by opisać płyn wydobywający się z Twojej pochwy). Zwiększenie wydzieliny jest czasem nazywane „czopem śluzowym” lub „krwawym przedstawieniem”,
  • Odejście wód. W czasie ciąży, Twoje dziecko znajduje się w pewnego rodzaju worku w macicy i jest otoczone płynem zwanym „płynem owodniowym”. Jeszcze przed urodzeniem, worek ten w pewnym momencie pęka. Kiedy tak się dzieje, znajdujący się w środku płyn wypływa z Twojej pochwy. Może to być odczuwane jako nagły wytrysk lub sączenie się płynu,
  • Ból w dolnej części pleców lub skurcze mięśni brzucha,
  • Skurcze. Podczas skurczu, macica zacieśnia się. Może to być bolesne i powodować wrażenie twardego brzucha. Po skurczu, macica rozluźnia się, a ból znika. Niektóre kobiety miewają „skurcze Braxtona-Hicksa” czy też „fałszywe skurcze porodowe”. Zdają się przypominać skurcze, lecz nimi nie są. Nie oznaczają, że rodzisz.

 

Początek porodu – Czy to już skurcze porodowe?

 

Może być ciężko odróżnić czy miewasz prawdziwe skurcze (porodowe) czy skurcze Braxtona-Hicksa.

 

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w ich rozróżnieniu:

 

  • Prawdziwe skurcze następują co kilka minut i stają się coraz częstsze, z biegiem czasu. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą następować co kilka minut, lecz ich częstotliwość nie wzrasta,
  • Prawdziwe skurcze nie przechodzą, nawet gdy odpoczywasz. Te drugie, zwykle przechodzą podczas wypoczynku,
  • Skurcze porodowe z czasem będą stawały się coraz silniejsze i bardziej bolesne, a skurcze Braxtona-Hicksa zwykle się nie nasilają,
  • Skurcze porodowe możesz odczuwać zarówno z tyłu jak i z przodu ciała a skurcze Braxtona-Hicksa zwykle odczuwane są tylko z przodu.

 

Jeśli wciąż nie jesteś pewna czy odczuwasz prawdziwe skurcze, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

 

Początek porodu – Co robić kiedy mam skurcze?

 

Kiedy masz już skurcze, powinnaś zmierzyć w jakich odstępach czasu występują.

W ten sposób dowiesz się czy stają się coraz częstsze.

Możesz zmierzyć czas pomiędzy skurczami poprzez zapisywanie, kiedy każdy z nich występuje. Jeśli masz zegarek z sekundnikiem, możesz również zmierzyć jak długo trwa każdy skurcz. Twój lekarz lub położna będą chcieli wiedzieć w jakich odstępach czasu one występują i jak długo trwają.

 

Kiedy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką?

 

Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli uważasz, że rodzisz. Powinnaś również to zrobić, jeżeli wydarzy się którakolwiek z poniższych sytuacji:

 

  • Doświadczasz wypływu krwi, śluzu lub płynu z pochwy,
  • Miewasz co najmniej 6 skurczów na godzinę (oznacza to, że czas między skurczami to 10 minut, albo i mniej),
  • Twoje skurcze stają się coraz mocniejsze i bolesne.

 

Twój lekarz lub położna prawdopodobnie będą chcieli się z Tobą zobaczyć, żeby Cię zbadać. Aby stwierdzić czy rodzisz, lekarz sprawdzi czy Twoja szyjka macicy się rozwiera (jest „poszerzona”) i robi się cieńsza. Lekarz zorientuje się także, jak częste są skurcze oraz może również przeprowadzić inne badania.

 

Co jeżeli poród zaczął się zbyt wcześnie?

 

Jeżeli zaczynasz mieć objawy porodu przed 37 tygodniem ciąży, zadzwoń natychmiast do swojego lekarza. Zostanie Ci podany lek, który spróbuje zatrzymać poród.

 

Co jeżeli poród nie zaczyna się samoistnie?

 

Jeżeli poród nie rozpocznie się samoistnie, Twój lekarz porozmawia z Tobą odnośnie możliwych opcji. Może również zainicjować poród przy pomocy leków. Nazywa się to „wywoływaniem porodu”.

 

Jak długo będzie trwał mój poród?

 

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, poród prawdopodobnie będzie trwał wiele godzin. Jeżeli nie, to najpewniej będzie krótszy.

poczatek-porodu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]