Brak produktów w koszyku.

Wodonercze płodowe

Co to jest wodonercze płodowe?

 

Wodonercze płodowe oznacza przypadłość pojawiającą się w czasie ciąży u dziecka, gdy jest w łonie matki. Wodonercze przedporodowe to stan chorobowy, który dotyka co najmniej jedną z nerek dziecka. Jest to poszerzenie miedniczki nerkowej. Aby zdiagnozować tą przypadłość, należy wykonać prenatalne badanie USG.

 

Nerki wytwarzają mocz. Człowiek posiada 2 nerki, a każda z nich, zbudowana jest z dwóch części:

 

  • Części filtrującej krew – Usuwa ona toksyny oraz nadmierną ilość soli i wody, prowadząc do wytworzenia moczu,
  • Części zbierającej mocz – Ta część przesyła mocz do dalszej części układu moczowego, czyli do pęcherza.

 

W przypadku wodonercza, część nerki zbierająca mocz, gromadzi go zbyt dużo. Powoduje to nabrzmienie i jej nadmierny wzrost.

 

Niektóre noworodki mają wodonercze, które trwa tylko przez jakiś czas i przechodzi samoistnie. Ta dolegliwość nie jest poważna i nie wywołuje żadnych długotrwałych problemów. Jeśli wodonercze nie przechodzi, wtedy może być spowodowane poważniejszym problemem w układzie moczowym. Na przykład, może być spowodowany uformowanym zator albo moczem płynącym z powrotem z pęcherza do nerki.

 

Jak się dowiedzieć czy dziecko ma wodonercze płodowe?

 

Lekarze dowiadują się czy dziecko ma wodonercze, poprzez badanie obrazowe ultrasonografii (USG). Ultrasonograf robi zdjęcia dziecka w macicy. Wodonercze przedporodowe nie daje żadnych objawów.

 

Czy będę musiała przejść dodatkowe badania?

 

Tak. Jeśli Twoje dziecko ma wodonercze, lekarz będzie chciał zobaczyć czy problem ustąpił lub czy stan się pogorszył. W trakcie ciąży, lekarz wykona co najmniej jedno, ale najprawdopodobniej kilka badań ultrasonografii.

 

Lekarz, używając ultrasonografu, sprawdzi:

 

  • Ile nerek dotknęło wodonercze,
  • Jak poważny jest stan dziecka,
  • Płyn owodniowy – To płyn otaczający dziecko znajdujące się w macicy. Składa się on również z moczu dziecka. Jeśli jakiś problem powstrzymuje nerki przed produkcją moczu, ilość płynu owodniowego będzie dość niska.

 

Prawdopodobnie, nie będziesz musiała przechodzić dalszych badań, jeśli kolejne badanie ultrasonografem pokaże, że wodonercze ustąpiło. W przeciwnym razie, dalsze badania będą konieczne, w tym w kierunku innych schorzeń.

 

Jak leczyć wodonercze płodowe?

 

Lekarze śledzą rozwój tej przypadłości, ale zwykle nie wymaga ona leczenia.

 

Jak leczyć wodonercze po porodzie?

 

To zależy od tego, ile nerek jest nim dotknięte i jak poważny jest stan noworodka.

 

Jeśli wodonercze samo przeszło przed porodem, Twoje dziecko nie będzie potrzebowało żadnych badań, ani leczenia po porodzie. Jeżeli problem się utrzyma, możliwe są następujące rozwiązania:

 

  • Jeżeli wodonercze dotknęło tylko jedną nerkę i było łagodne, dziecko przejdzie badanie ultrasonografem, po pierwszym tygodniu życia. Może też przejść inne badania, w zależności od wyniku. Lekarz może także przepisać antybiotyk, który pomoże zapobiec infekcji nerki,
  • Jeśli wodonercze objęło obie nerki albo gdy problem był poważny, dziecko przejdzie badanie ultrasonografem w ciągu pierwszych kilku dni życia. Lekarz prawdopodobnie przepisze mu antybiotyk. Dziecko być może będzie musiało przejść inne badania układu moczowego.

 

Przeczytaj również artykuł na temat opieki przedporodowej.

wodonercze-plodowe

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]