Brak produktów w koszyku.

E-recepta – wszystko co musisz wiedzieć

OD 8 stycznia lekarze zobowiązani są do wystawiania e-recept, czyli recepty w wersji elektronicznej. Warto jednak zauważyć, iż w przypadku kwestii dotyczących e-recept dostrzec można wiele wątpliwości. Jak długo e-recepta jest ważna? 

Co to jest e-recepta?

E-recepta to nic innego niż recepta w formie elektronicznej. Ma ona zastąpić tradycyjne, papierowe formy. E-receptę realizuje się na podstawie podania czterocyfrowego kodu, który otrzymuje się e-mailem lub za pomocą SMS. Wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób konfiguruje się konto pacjenta. Oczywiście pacjent może otrzymać także wydruk informacyjny. E-recepty wystawiane są oczywiście wyłącznie przez lekarzy. Obecnie lekarz nie może już wystawić postaci innej niż elektroniczna. Na e-recepcie znajdują się informacje, takie jak rodzaj leku, jaki przepisany został danemu pacjentowi. Wszelkie informacje zapisywane są w internetowym Koncie Pacjenta. Każdy więc po zalogowaniu ma do niego dostęp. Recepta przekazywana jest od lekarza do farmaceuty, a następnie do Narodowego Funduszu Zdrowia, który refunduje poszczególne leki. W karcie elektronicznej pacjenta może wyczytać takie informacje jak zalecane dawki, sposób dawkowania oraz ceny leków. 

Jak wygląda realizacja e-recepty?

Lekarz może zasadniczo wystawić e-receptę na dwa sposoby. 

Wystawianie e-recepty w systemie e-recepty

Pierwszą możliwością wystawienia recepty jest sytuacja, w której lekarz wystawia dla danego pacjenta receptę w systemie. Po wystawieniu dokumentu pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który przedstawia się w aptece wraz z numerem PESEL. E-receptę można otrzymać także na adres e-mail i wydrukować wersję PDF recepty. Na recepcie widnieje kod kreskowy, który farmaceuta odczytuje i wprowadza do systemu. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, należy aktywować swoje konto pacjenta (IKP). Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. W celu otrzymania e-recepty należy w zakładce ,,moje konto” wpisać numer telefonu komórkowego i/lub adres e-mail. Przed założeniem IKP konieczne jest stworzenie tak zwanego profilu zaufanego. 

Lekarz wystawia wydruk informacyjny

Lekarz, ma obowiązek wystawienia wydruku informacyjnego, na wyraźne żądanie pacjenta. Warto zaznaczyć, że na wydruku nie znajduje się ani pieczątka lekarza, ani podpisu. Mimo to aptekarze mają obowiązek wydawania leków, które zapisane są na wydruku. Przed wydaniem odczytuje się dane w wydruku do systemu. 

W jaki sposób działa e-recepta?

E-recepta może mieć postać:

  • 4 cyfrowego kodu otrzymanego za pomocą SMS,
  • wersji recepty w formie PDF, którą pacjent otrzymuje na e-mail,
  • wydruku informacyjnego.

Po otrzymaniu kodu należy pokazać go wraz z numerem PESEL w aptece. W przypadku wersji PDF receptę należy wydrukować i okazać w taki sposób jak wydruk informacyjny. Czy receptę można zrealizować w każdej aptece? Oczywiście! e-recepta upoważnia do otrzymania danego leku, bez konieczności oczekiwania w kolejce na lek. Każda apteka w Polsce ma obowiązek realizowania e-recept. Formy papierowe, które przepisywane były dotychczas przez lekarzy, są już niedostępne i nie są realizowane. 

Zalety e-recept

Czytelność danych

Jeszcze do niedawna wielu farmaceutów miało nierzadko problemy z odczytaniem nazwy leku i zaleceń lekarza. Problemy te często skłaniały do odesłania pacjenta do lekarza, aby ten zapisał lek w sposób wyraźny i czytelny, niebudzący żadnych wątpliwości. Takie sytuacje napawały zarówno farmaceutów, jak i pacjentów ogromną frustracją. Lekarze przepisujący recepty na szybko nie zastanawiali się nad tym, jakie problemy mogą być związane z późniejszym odczytaniem. Obecna, elektroniczna wersja recepty daje możliwość wyraźnego odczytania wszelkich informacji. 

Bezpieczeństwo

Dzięki e-recepcie niemal do minimum spada możliwość wydania nieodpowiedniego leku pacjentowi. Wszelkie informacje dotyczące dawkowania zawarte są w internetowym systemie, do którego pacjent ma zawsze dostęp. Tak więc zarówno wykupienie recepty, jak i stosowanie się do zaleceń lekarza nie powinno budzić już żadnych wątpliwości.

Dostępność recepty

Nawet w przypadku, kiedy pacjent zgubi dokument otrzymany od lekarza, nie ma powodów do zmartwień. E-recepta znajduje się w systemie, dlatego pacjent ma do niej zawsze dostęp. Tak więc istnieje możliwość wykupienia recepty w aptece, bez konieczności jej odpisu. 

Komfort

E-recepty, wystawiane są przez lekarzy, zarówno w przypadku wizyt w gabinecie, jak i podczas e-wizyt. Dzięki temu pacjent nie musi osobiście stawiać się w gabinecie. Pacjent nie musi także osobiście stawiać się w aptece po wykupienie leków. To ogromne udogodnienie dla osób starszych, którzy w przypadku zniedołężnienia nie mogą wykupić leków samodzielnie. Obecnie może to zrobić za nie osoba bliska. Wystarczy, że będzie dysponowała numerem PESEL pacjenta, do którego przypisany jest dokument.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Baza wiedzy

Tętniak mózgu

  WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.   

Czytaj więcej »
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]