Polska należy do grupy krajów, w których antykoncepcja hormonalna jest dostępna jedynie na receptę. Dotyczy to pierścieni czy plastrów dopochwowych, jak i pigułek antykoncepcyjnych. Amerykańskie Kolegium Ginekologów i Położników w swoich zaleceniach twierdzi, że ten typ antykoncepcji powinien być dostępny bez konieczności posiadania recepty.
Antykoncepcja hormonalna bez recepty
Antykoncepcja hormonalna przyjmowana w poprawny sposób forma zapobiegania ciąży, która cieszy się bardzo dużą skutecznością. Możemy do niej zaliczyć takie środki jak plastry, zastrzyki, pigułki, a także pierścienie dopochwowe. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie dla osób posiadających receptę. Takie działanie sprawia, że nie wszystkie kobiety mogą sobie na nią pozwolić, a regularne jej stosowanie niesie ze sobą pewną trudność. Wizyta u ginekologa to często spory wydatek. Ponadto w mniejszych miejscowościach bardzo często nie ma lekarza, który zajmuje się ginekologią i kobiety są zmuszane do podróży do większego miasta.
Taka sytuacja prowadzi do tego, że część kobiet chciałaby skorzystać z takiej formy antykoncepcji, jednak zważając na względy logistyczne, nie ma takiej możliwości. Bardzo prostym rozwiązaniem takiego problemu byłoby wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej bez wymogu posiadania recepty. W zaleceniu, jakie zostało wydane przez Amerykańskie Kolegium Ginekologów i Położników możemy przeczytać, że kontrola porodów bez recepty to krok do lepszej opieki zdrowotnej kobiet oraz umożliwienia im decydowania o swoim zdrowiu reprodukcyjnym.
Bezproblemowy dostęp do antykoncepcji hormonalnej
ACOH twierdzi, że plastry antykoncepcyjne, pierścienie dopochwowe czy zastrzyki z depotu octanu medroksyprogesteronu to bezpieczne rozwiązania, które kobiety mogłyby stosować bez recepty, czy ograniczenia wiekowego. Wytyczne, jakie zostały opublikowane, są poszerzeniem poprzednich zaleceń, jakie zawierały zagadnienia dostępności pigułek antykoncepcyjnych bez recepty. Dodatkowo organizacja mówi, że każda kobieta raz w roku powinna odwiedzić ginekologa, aby sprawdzić swój stan zdrowia. To właśnie wtedy należy porozmawiać z lekarzem na temat metody antykoncepcji, jakie się używa oraz swoich planów reprodukcyjnych. Ponadto w wizycie powinny być zawarte takie badania jak cytologia oraz USG piersi. ACOG przekonuje, że przymus uzyskiwania recepty na środki antykoncepcyjne prowadzi do sporej liczby niechcianych ciąży.
Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty
Do środków antykoncepcyjnych, które nie wymagają od nas recepty, możemy zaliczyć ochronę chemiczną oraz barierową. Najbardziej powszechną oraz wielu znaną metodą jest oczywiście prezerwatywa dla mężczyzn. Jej skuteczność jest wyższa niż 80%. Jest również chętnie stosowana metoda, ze względu na to, że możemy ją dostać nie tylko w aptece, a także na stacji benzynowej, w drogerii czy supermarkecie. Poza główną ochroną przed niechcianą ciążą, chroni ona nas także przed chorobami, jakie są przenoszone drogą płciową, czyli na przykład wirusem HIV. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, aby stosować się do zawartej w pudełku instrukcji obsługi. Kiedy tego nie zrobimy, może dojść do zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy, a więc drastycznym spadkiem jej skuteczności.
Na rynku bez większego problemu możemy się także spotkać z barierowymi środkami antykoncepcyjnymi przeznaczonymi dla kobiet. Należą do nich kapturki naszyjkowe, prezerwatywy kobiece czy błony dopochwowe. Zasada ich działania jest podobna jak prezerwatywy męskiej. Kiedy zostaną umieszczone w pochwie, chronią przed dotarciem nasienia do dróg rodnych kobiety, co powodowałoby ciążę. Skuteczność wynosi od 80 do 90% i jest zależna od tego, czy kobieta robi to w poprawny sposób. Skuteczność wyżej wymienionych środków może zostać zwiększona poprzez wykorzystanie środka plemnikobójczego w formie kremu, pianki czy żelu.
Naturalne metody ochrony
Metod antykoncepcji nie brakuje, dlatego warto także wspomnieć o tych naturalnych. Możemy spotkać się z wieloma typami takiej antykoncepcji. Zasada jest jednak jedna i mówi o braku jakiejkolwiek ingerencji w organizm kobiety. Są to jednak metody wymagające zaangażowania od obu stron związku. Należy obserwować ciało kobiety i sprawdzać temperaturę w pochwie, czy charakter śluzu. Warto jednak zaznaczyć, że ich skuteczność może być zaskakująco wysoka, jeśli tylko dobrze je stosujemy. Nie można jednak zapomnieć o tym, że nie chronią one nas przed chorobami, jakie są przenoszone drogą płciową. Dlatego są to sposoby zarezerwowane dla osób, które są w stałym związku.
Jak otrzymać e-receptę?
1. Wybierz i kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!
2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!
3. Wykup lek
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL
i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu – dAVF – dural arteriovenous fistula
Przetoka oponowa tętniczo-żylna mózgu (dAVF – dural arteriovenous fistula) Wprowadzenie Wewnątrzczaszkowe przetoki oponowe tętniczo-żylne (DAVFs) są nabytymi przezoponowymi przetokami
Tętniak mózgu
WSTĘP W artykule tym omówione zostaną epidemiologię i patogenezę tętniaków tętnic wewnątrzczaszkowych oraz postępowanie w przypadku tętniaków niepękniętych.
Nadciśnienie tętnicze u dzieci
Nadciśnienie tętnicze u dzieci Ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia, jakie krew wywiera na wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych. Wysokie