Otrzymujemy od was bardzo dużo maili i pytań dotyczących stosowania antykoncepcji awaryjnej. Przygotowaliśmy więc zestawienie 5 najczęściej pojawiających się pytań, a odpowiedzią na nie będzie poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.
1. Jak stosować preparat antykoncepcji po?
Pigułkę należy połknąć i popić wodą. Jeśli do 3 godzin pojawią się wymioty, należy przyjąć jeszcze jedną tabletkę. Jakie czynniki mają wpływ na stosowanie antykoncepcji awaryjnej?
Czas
Czas odgrywa największą rolę podczas przyjmowania tabletki po i antykoncepcji hormonalnej w ogóle. Tabletka po zachowuje najwyższą skuteczność przez pierwsze 24 godziny od stosunku. Każda kolejna godzina obniża jej skuteczność. W przypadku ellaOne przyjmuje się, że stosowanie jest uzasadnione przez pierwsze 120 godzin od stosunku, a w przypadku Escapelle są to 72 godziny. Po upływie tego czasu zwyczajnie nie warto ich przyjmować.
Zarówno Escapelle jak i ellaOne można przyjąć w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, jednak można to zrobić tylko raz (chyba że wystąpią wymioty).
Przeciwwskazania
Drugi najważniejszy czynnik to przeciwwskazania zdrowotne mogące wykluczyć tę metodę antykoncepcji. Mowa tu przede wszystkim o ciąży oraz uczuleniu na substancję czynną preparatu (octan uliprystalu lub levonorgestrel).
2. Czy w aptece mogą mi odmówić wydania preparatu antykoncepcji po?
Powodów dla których farmaceuta może odmówić wydania jakiegokolwiek leku na receptę (nie ogranicza się to wyłącznie do antykoncepcji po) jest wiele. Oprócz podejrzenia sfałszowania recepty, ograniczenia ilościowego czy wieku osoby wykupującej receptę (mniej niż 18 lat) farmaceuta może powołać się na Konstytucję RP, która w art. 53 mówi o wolności sumienia i religii każdego obywatela. Kodeks Etyki Aptekarza RP posiada zapis “aptekarz, będąc osobiście odpowiedzialnym za wykonywaną pracę, jest wolny w podejmowaniu swoich zachowań, zgodnie ze swym sumieniem i współczesną wiedzą medyczną”. Farmaceuta może odmówić sprzedaży leku także jeśli ma podejrzenie, że lek może zagrażać zdrowiu i życiu. W tym kontekście, za taki lek może uznać właśnie tabletkę “po”.
3. Czy antykoncepcja po wpływa na płodność w przyszłości?
Nie. Działanie antykoncepcji awaryjnej to przede wszystkim opóźnienie owulacji. Oznacza to, że istnieje możliwość zajścia w ciążę nawet w tym samym cyklu, w którym została użyta.
Obawy pacjentek może budzić kilkudniowy brak okresu po zastosowaniu tabletki po. Jest to zupełnie normalna sytuacja i okres powinien się pojawić. Jeśli tak się nie dzieje, a dodatkowo pojawia się ból podbrzusza, nadwrażliwość piersi czy wymioty, może to być oznaka zajścia w ciążę.
4. Jakie są skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej i jak często występują?
Najczęstszymi skutkami ubocznymi są zaburzenia cyklu miesiączkowego i bóle brzucha. Możemy jednak wyróżnić:
Częste:
- Zaburzenia nastroju,
- Mdłości
- Bóle i zawrot głowy
- Wymioty
- Skurcze mięśni
- Nadmierne krwawienie miesiączkowe
- Bolesne miesiączkowanie
- Krwawienie międzymiesiączkowe
- Zmęczenie
Rzadkie:
- Zaburzenia apetytu,
- Depresja
- Lęki
- Bezsenność
- Zaparcia
- Zaburzenia libido
- Trądzik
- Bóle piersi i narządów płciowych
- Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
- Świąd i wydzielina z pochwy
5. Co jeśli karmię piersią?
Opinie na ten temat są podzielone. Część lekarzy i naukowców twierdzi, że przenikalność składników tabletki awaryjnej do mleka jest na tyle niska, że przerwa w karmieniu piersią jest nieuzasadniona. Inni mówią, że po zażyciu tabletki 72 nie należy karmić piersią przez co najmniej 36 godzin. Niektórzy twierdzą, że przerwa powinna trwać jeszcze dłużej. Decyzję pozostawiamy paniom, jednak zawsze dobrze skonsultować się ze swoim lekarzem.
W razie jakichkolwiek innych pytań zapraszamy do kontaktu z nami, lub wykupienia konsultacji medycznej online.