Brak produktów w koszyku.

Antykoncepcja hormonalna

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

 

Antykoncepcja hormonalna to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży. Do hormonalnych metod antykoncepcyjnych należą: tabletki, plastry, zastrzyki oraz stosowanie urządzeń domacicznych. Wszystkie metody polegają na uwalnianiu hormonów: estrogenu i progesteronu. Chociaż żadna metoda antykoncepcyjna nie jest skuteczna w 100%, leczenie hormonalne wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Antykoncepcyjne metody hormonalne różnią się od siebie łatwością stosowania oraz możliwymi efektami ubocznymi w następujący sposób:

  • Tabletki – Tabletki należy zażywać każdego dnia. Pominięcie tabletki zwiększa szanse zajścia w ciążę. Opakowanie tabletek zazwyczaj zawiera 4-7 tabletek wolnych od hormonu. W ciągu tych dni, możesz zajść w ciążę. Jeżeli wolisz ominąć miesiączkę, pomiń tabletki, które nie zawierają hormonu. Zamiast tego, przyjmuj tabletki zawierające hormon każdego dnia bez przerwy. Tak samo można postąpić w przypadku krążków dopochwowych. Większość tabletek ma w składzie estrogen i progesteron. Istnieje 1 rodzaj tabletek, które zawierają wyłącznie progesteron.

  • Plastry antykoncepcyjne – Możesz naklejać je na ramieniu, górze ręki, ramieniu, plecach lub biodrze. Plaster należy zmieniać raz w tygodniu i nosić przez 3 tygodni pod rząd. W 4 tygodniu pojawia się miesiączka. Plastry zawierają zarówno estrogen i progesteron.

  • Pierścienie dopochwowe/krążki dopochwowe– Krążek dopochwowy należy umieścić w pochwie. Krążek zostaje tam do 3 tygodni i uwalnia hormony do pochwy. Nie powinien być wyjmowany podczas stosunku. Sprawdź czy krążek znajduje się na swoim miejscu przed i po każdym stosunku. Jeżeli krążek zostanie usunięty lub wypadnie, może pozostać na zewnątrz do 3 godzin. Krążek pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie. Czwarty tydzień to przerwa w stosowaniu pierścienia. W 4 tygodniu pojawia się okres. Krążki zawierają zarówno estrogen i progesteron.
  • Zastrzyki– Zastrzyk hormonalny należy przyjąć raz na 3 miesiące. Zastrzyk wykonuje się w ramię lub pośladek i zawiera wyłącznie progesteron.
  • Implanty– To niewielkie urządzenia, które uwalniają hormony. Są implantowane w ramię przez lekarza lub pielęgniarkę. Implanty działają do 3 lat.
  • Wkładki domaciczne uwalniające hormony– Lekarz umieszcza wkładkę w macicy. Do hormonalnych wkładek domacicznych należą: Skyla, Liletta, Kyleena, and Mirena. W zależności od wybranej wkładki, działanie trwa od 3 do 5 lat. Wkładki uwalniające hormony zawierają wyłącznie progesteron.

Antykoncepcja hormonalna jest skuteczną i relatywnie bezpieczną metodą antykoncepcyjną w zapobieganiu ciąży. Nie chroni ona jednak przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji hormonalnej?

 

Aby wybrać odpowiednią antykoncepcję hormonalną, porozmawiaj z lekarzem i pielęgniarką. Pomyśl, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza i najwygodniejsza. Rozważ, czy będziesz pamiętać o tym, aby codziennie brać tabletkę? Najwygodniejsze są długotrwałe metody antykoncepcyjne (wkładki i implanty domaciczne), które działają od 3 do 5 lat. Metoda ta jest dobrym wyborem dla kobiet, które w najbliższym czasie nie chcą zajść w ciążę. Zastrzyk jest skuteczny przez 3 miesiące. Sprawdź również, jak dana metoda może wpłynąć na Twoją miesiączkę oraz jakie są potencjalne skutki uboczne wybranej terapii.

 

Czy antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna dla wszystkich kobiet?

 

Nie. Niektóre kobiety nie mogą zażywać estrogenu – hormonu zawartego w lekach antykoncepcyjnych. Do tego grona należą kobiety, które:

  • Mają 35 lat lub więcej i palą papierosy. Te osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zawału serca oraz udaru,
  • Są w ciąży,
  • Miały w przeszłości udar lub chorobę zakrzepową,
  • Są leczona na raka piersi lub miały raka piersi w przeszłości,
  • Mają nieregularny cykl miesiączkowy,
  • Dotyczą je choroby wątroby – leczenie hormonalne może te choroby pogorszyć,
  • Cierpią na choroby serca,
  • Dostają migreny, które są związane z zaburzeniami widzenia,
  • Kobiety, które mają wysokie ciśnie nie krwi mogą stosować terapię hormonalną, ale muszą być pod ciągłą kontrolą lekarską,
  • Wiele kobiet nie może przyjmować leków zawierających estrogen. W takich przypadkach, wybierane są wyłącznie leki zawierające progesteron.

 

Co jeśli przyjmuję leki poza antykoncepcją hormonalną?

 

Niektóre leki mogą wpływać na działanie terapii antykoncepcyjnej. Należą do nich:

  • Niektóre leki przeciwdrgawkowe, przeciwpadaczkowe,
  • Wybrane antybiotyki przeciw gruźlicy,
  • Dziurawiec zwyczajny (lek ziołowy przeciw depresji).

Jeżeli przyjmujesz którekolwiek z wyżej wymienionych leków, porozmawiaj z lekarzem ginekologiem, w jaki sposób połączyć leki z terapią antykoncepcyjną. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia antykoncepcyjnego, daj znać o tym lekarzowi przy przepisywaniu innych leków.

 

Co jeżeli zapomnę przyjąć antykoncepcję hormonalną?

 

Jeżeli doszło do stosunku i zapomniałaś o zażyciu środka antykoncepcyjnego, możesz użyć antykoncepcji awaryjnej, aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę. Antykoncepcja awaryjna to tak zwana ‘tabletka po’ lub wkładka domaciczna. Niektóre metody antykoncepcji awaryjnej wymagają użycia środków na receptę, ale inne możesz kupić bez recepty w aptece. Zastosuj środek jak najszybciej po stosunku.          

antykoncepcja-hormonalna

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]