fbpx

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – Czy zajdę w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne bez wątpienia są najpopularniejszą formą antykoncepcji, jaką można wymienić w Polsce. Kobiety doceniają je za wysokie działanie, stosunkowo niewielkie objawy uboczne oraz niską cenę. Niestety stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiążę się z koniecznością przestrzegania systematyczności ich stosowania. Pominięcie tabletki może skutkować obniżeniem poziomu antykoncepcji. Czy w przypadku pominięcia tabletki ryzyko jest duże? Jak należy postępować w przypadku pominięcia tabletki?

Co się stanie, kiedy zapomnę tabletki antykoncepcyjnej?

Pominięcie przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej przydarza się co drugiej kobiecie. Co piąta kobieta pomija nawet dwie lub więcej tabletek w ciągu cyklu. Odpowiedź w tym przypadku nie jest tak prosta, jak początkowo mogłoby się wydawać. Na rynku wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, czyli jednoskładnikowe (zawierające w składzie wyłącznie progesteron) oraz tabletki dwuskładnikowe (zawierające progesteron i estrogeny). Tabletki najczęściej stosuje się nieprzerwanie przez 28 dni (tabletki jednoskładnikowe) lub przez 21 dni, po których dokonuje się 7-dniowej przerwy (tabletki dwuskładnikowe). Tabletki dwuskładnikowe podzielić można na jedno-, dwu- lub trzyfazowe. Już samo rozróżnienie tabletek bywa problematyczne. Należy pamiętać, że schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki uzależniony jest dwóch czynników, takich jak:

  • Tygodnia cyklu menstruacyjnego,
  • ilości pominiętych tabletek.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu  

W przypadku kilkugodzinnego pominięcia tabletki antykoncepcyjnej nie trzeba wpadać w panikę. Pigułka powinna zostać zażyta jak najszybciej, a każda kolejna powinna być przyjmowana o nowej porze (w której zażyta została ostatnia tabletka). Oznacza to, że jeżeli do tej pory pigułka połykana była o 10 rano, natomiast zapomniałyśmy jej zażyć i przypomniało nam się dopiero o 18, wówczas każda kolejna pigułka również powinna zostać zażyta o 18. Problemem jest zachowanie przerwy dłuższej, niż 24 godziny zwłaszcza wtedy, kiedy pominięcie nastąpiło, w 1 tygodniu nowego opakowania, jednak kobieta uprawiała seks w ciągu tygodnia przed jej pominięciem. W takim przypadku ryzyko zajścia w ciążę się z większa. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Jeżeli jednak para nie współżyła w tygodniu przed pominięciem pigułki, natomiast opóźnienie nie jest dłuższe, niż 24 godziny, wówczas tabletkę należy połknąć jak najszybciej i pamiętać o regularności. 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu 

Znacznie mniej kłopotliwe okazuje się pominięcie tabletki w drugim tygodniu. W tym przypadku schemat wygląda mniej więcej tak: Jeżeli minęło mniej, niż 24 godziny, tabletkę należy zażyć najszybciej, jak to możliwe. Pozostałe pigułki natomiast należy przyjmować o nowej porze, w której została zażyta ostatnia tabletka. Nie jest wówczas wymagana dodatkowa antykoncepcja. Jeżeli jednak upłynęło więcej, niż 24 godziny, postępujemy podobnie, czyli zażywamy tabletkę wtedy, kiedy się przypomni, a każdą następną analogicznie przyjmujemy o nowej porze. W niektórych przypadkach konieczne będzie połknięcie dwóch tabletek jednocześnie. Nie jest to wszystko. W tym przypadku należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez najbliższy tydzień, jak na przykład prezerwatywa lub należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu

W przypadku pominięcia tabletki w 3 tygodniu schemat prezentuje się zupełnie inaczej. Po kilkugodzinnym opóźnieniu połykamy tabletkę i kończymy opakowanie. Jeżeli jednak upłynęło więcej, niż 24 godziny, a opakowaniu nie ma więcej, niż 7 tabletek, wówczas nie należy robić 7-dniowej przerwy, która zalecana jest w przypadku stosowania tabletek dwuskładnikowych. W skrócie, po zakończeniu opakowania tabletek dwuskładnikowych nazajutrz należy rozpocząć nowe opakowanie. Wówczas nie będzie tutaj krwawienia z odstawienia, natomiast plamienia mogą być zauważalne w czasie brania kolejnego opakowania. Jeżeli nie wystąpi krwawienie, należy wykonać test ciążowy.

Co robić w przypadku pominięcia 2 tabletek antykoncepcyjnych?

Wszystko zależy od cyklu. Jeżeli zapomni się dwóch tabletek w 1. lub 2. tygodniu, należy przyjąć tabletkę aktualną i zapomnianą, a nawet w przypadku, kiedy musiałoby być związane to z zażyciem obu pigułek jednocześnie. Następnie opakowanie należy dokończyć, pamiętać o regularności. Przed rozpoczęciem nowego opakowania wskazane jest wykonanie testu ciążowego. Pominięcie dwóch tabletek w 3. lub 4. tygodniu wiążę się z rozpoczęciem nowego opakowania bez dokonywania tygodniowej przerwy. Należy wówczas stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci prezerwatywy. 

Rodzaje oferowanych konsultacji lekarskich online

Ogólna konsultacja lekarska

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - konsultacje online
tabletka dzień po działanie
Antykoncepcja po stosunku - „tabletka dzień po″

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty na „tabletka dzień po”.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji to ok. 1 godzina.

 
Przedłużenie recepty na antykoncepcję hormonalną

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia antykoncepcji hormonalnej.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

 
lekarz online - recepta online
lekarz online - konsultacje online
Przedłużenie recepty na przewlekłą terapię

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia e–Recepty w celu przedłużenia przewlekłej terapii.

CENA: 89zł

Czas realizacji konsultacji ok. 3 godziny

Antykoncepcja
Erecepta

E-Recepta – otrzymaj receptę bez wychodzenia z domu Zdobycie recepty oznacza zazwyczaj konieczność umówienia wcześniejszej wizyty w gabinecie lekarskim i długiego oczekiwania w kolejce – nie mając gwarancji, że się ów receptę otrzyma. Chcąc udać się do lekarza po receptę, trzeba zarezerwować sobie bardzo często cały dzień. Nie musi jednak tak być. Dzisiaj receptę możesz

Czytaj więcej »
Antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – szanse i skutki

Planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji i zastanawiasz się czy tabletki będą dobrym wyborem? A może już je stosujesz i głowisz się nad tym czy szybko zajdziesz w ciążę po ich odstawieniu? Wątpliwości na temat tabletek antykoncepcyjnych może być bardzo wiele. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na te oraz wiele innych pytań. Skuteczność

Czytaj więcej »
Antykoncepcja
Tabletka dzień po gdzie kupić ? Recepta online

Wraz z początkiem ubiegłego roku w życie weszło rozporządzenie dotyczące sposobu wystawiania recept. Do tej pory recepta dostępna była wyłącznie w formie papierowej. Obecnie sytuacja się zmieniła.  Tabletka dzień po – Gdzie kupić? Niestety wiązało się to często z licznymi problemami, ponieważ farmaceuci nie mogli odczytać danych pacjenta, nazwy leków lub wystawić recepty jedynie na

Czytaj więcej »

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.

POCZEKAJ!

Masz jakieś pytania ?

Napisz do nas na chat, nasi lekarze są zawsze do Twojej dyspozycji

16108
[]