Brak produktów w koszyku.

Antykoncepcja hormonalna – fakty i mity (cz. I)

W poniższym artykule, będącym pierwszą częścią cyklu, zweryfikujemy popularne przekonania dotyczące antykoncepcji hormonalnej. Czy naprawdę jest się czego obawiać? Przekonajmy się.

Aby stosować antykoncepcję hormonalną potrzebne są drobiazgowe badania

Jest to jeden z mitów, które mogą szczególnie skutecznie powstrzymać kobietę przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. W przypadku młodej, zdrowej kobiety nie ma konieczności przeprowadzania badań hormonalnych. Zgłoszenie się do specjalisty i szczera odpowiedź na pytania zadawane w trakcie wywiadu z pacjentem w zupełności wystarczą, aby lekarz przepisał właściwe tabletki.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na przyrost masy ciała

Chyba najbardziej popularny mit na temat antykoncepcji hormonalnej. Oczywiście każda z pań chce dobrze wyglądać i przykłada dużą wagę do swojej sylwetki. Obawa, że coś może ją zepsuć może skutecznie odstraszyć od stosowania pewnych leków, w tym niektórych metod antykoncepcji. Jak więc jest naprawdę?

Różne badania wykazywały różne powiązania między przyjmowaniem antykoncepcji a tyciem. Jedne wskazywały na możliwe zwiększenie apetytu, inne mówiły o większej ilości wody między komórkami.

Analiza Cochrane (instytucja medyczna zajmująca się analizą badań naukowych) dowiodła, że antykoncepcja hormonalna nie ma bezpośredniego wpływu na zwiększenie masy ciała.

Oczywiście stosowanie terapii hormonalnej wpływa na każdego w sposób indywidualny. Zawsze jednak należy obserwować swój organizm i to nie zachowanie zdrowej diety, czy brak aktywności fizycznej są pierwszymi czynnikami wpływającymi na przyrost masy ciała. Jeśli zadba się odpowiednio o właściwe odżywianie i regularne ćwiczenia – nie ma się czego obawiać.

 

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko raka

Stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej zdecydowanie zmniejsza ryzyko raka jajnika i trzonu macicy. Prawdopodobne jest, że nieznacznie zwiększa ryzyko raka piersi, szyjki macicy i wątroby. Jednak kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną ogólnie są zdrowsze od kobiet które tego nie robią. Dlaczego?

Badanie, które zostało wykonane przez RCOG (Royal College of Obstetrics and Gynecology w UK) wykazało zmniejszoną śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, w porównaniu do tych, które nigdy z niej nie skorzystały. Naukowe przyczyny takiego stanu rzeczy są niejasne. Można jednak podejrzewać, że ma to dużo wspólnego z faktem, że kobiety aktywnie stosujące antykoncepcję hormonalną częściej korzystają z usług medycznych, regularnie chodzą do ginekologa i ogólnie bardziej dbają o swoje zdrowie.

Należy odczekać z zajściem w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej

Jest to kolejny popularny mit na temat antykoncepcji hormonalnej. Kobieta, która właśnie przestała stosować antykoncepcję może spokojnie starać się o zajście w ciąże w trakcie kolejnego cyklu. Ryzyko jakichkolwiek wad wrodzonych płodu jest takie samo, jak gdyby w ogóle nie stosować antykoncepcji hormonalnej. Kobieta, która wie, że będzie starać się o dziecko tuż po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej powinna jednak zacząć odpowiednio wcześniej przyjmować kwas foliowy, który zmniejszy ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej u płodu.

Więcej mitów na temat antykoncepcji hormonalnej w drugiej części artykułu.

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]