fbpx

Tabletka dzień po

Konsultacja lekarska online z możliwością wystawienia
e-Recepty na „tabletkę dzień po″.

Czas realizacji: ok. 1 godz. |89zł

Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!

Potrzebujesz tabletkę dzień po?

1. Kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie ok 1 godziny na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup „tabletkę dzień po”
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

Tabletka dzień po - działanie?

Tabletka dzień po to potoczna nazwa na antykoncepcję po stosunku czyli antykoncepcję awaryjną. Bywa też nazywana tabletką 72 po czy pigułką dzień po. W Polsce dostępne są dwa preparaty tabletek dzień po: ellaOne i Escapelle. Obydwa preparaty są dostępne wyłącznie na receptę

Tabletkę dzień po stosuje się po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w przypadku gdy metody antykoncepcji mechanicznej, lub hormonalnej zawiodą. Pigułki dzień po działają poprzez hamowanie lub opóźnianie owulacji, a gdy już do niej doszło, uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Tabletki dzień po są skuteczną i prostą metodą antykoncepcyjną, lecz nie mogą być stosowane zbyt często (raz podczas jednego cyklu miesiączkowego) ze względu na duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Tabletka dzień po - Kiedy stosować ?

Stosowanie tabletki po jest wskazane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach gdy:

 • Uprawiano seks bez zabezpieczenia
 • Nastąpiło pęknięcie prezerwatywy
 • Wkładka domaciczna samoistnie się wysunęła
 • Pominięto przynajmniej dwie kolejne dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne
 • Plaster antykoncepcyjny został założony zbyt wcześnie lub zbyt późno 

Tabletki dzień po
ellaOne i Escapelle

Obecnie dostępne w Polsce są dwa preparaty antykoncepcji po stosunku - ellaOne i Escapelle.
Czym się różnią?

ellaOne

Substancją czynną tabletki ellaOne jest octan uliprystalu - syntetyczny hormon będący częściowym przeciwieństwem progesteronu. To on odpowiada za właściwości antykoncepcyjne tabletki. ellaOne działa do 120 godzin po stosunku i jej skuteczność maleje z upływem czasu. Im szybciej zostanie przyjęta, tym lepiej - przez pierwsze 24 godziny od stosunku jej skuteczność jest szacowana na 99,7%! Pigułka ellaOne kosztuje ok. 90-120 zł.

Tabletka ellaOne została uznana za bezpieczną przez Europejską Agencję Leków.

Escapelle

Choć bardzo podobna w działaniu, Escapelle znacząco różni się od ellaOne pod kilkoma względami. Jej substancją czynną jest levonorgestrel - syntetyczny progestagen będący składnikiem wielu środków antykoncepcyjnych. Tabletka Escapelle jest skuteczna przez pierwsze 72 godziny po stosunku i tak jak w przypadku ellaOne, jej skuteczność maleje z czasem. Escapelle kosztuje ok. 30-50 zł.

Dowiedz się więcej z artykułów

Jaka tabletka po jest dla mnie najlepsza?

Najczęściej stosowane tabletki “dzień po” to ellaOne i Escapelle. Są to również jedyne takie tabletki dostępne w polskich aptekach. W tym artykule zostaną opisane zasady ich działania, podobieństwa i różnice między nimi. Na koniec spróbujemy doradzić, która tabletka będzie najlepsza. Jeśli zdecydujecie się Państwo na jedną z tabletek, najszybszym sposobem na otrzymanie recepty będzie recepta

Czytaj więcej ->

Czym jest i jak działa tabletka po?

Tabletka “po” czyli inaczej antykoncepcja awaryjna W prostych słowach tabletka “po” (antykoncepcja postkoitalna), to rodzaj antykoncepcji po stosunku, stosowany kiedy podejrzewa się, że inne środki antykoncepcyjne zawiodły lub nie zostały użyte. Jej zadaniem jest zapobiegnięcie ciąży. Jeżeli więc chcemy możliwie jak najlepiej zabezpieczyć się przed zapłodnieniem, w sytuacji stwarzającej taką możliwość powinniśmy skorzystać z tabletki

Czytaj więcej ->

Kiedy należy, a kiedy nie należy stosować antykoncepcji awaryjnej

Kiedy i jak stosować tabletkę “po” Antykoncepcja awaryjna może być stosowana przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, jeśli tylko chcą uniknąć niechcianej ciąży. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje jednak stosowanie antykoncepcji “po” wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Nie może jednak być stosowana zbyt często, a na pewno nie jako stała metoda antykoncepcji. Jej nadużywanie może prowadzić do

Czytaj więcej ->

Zalety tabletki dzień po

Prostota

Wystarczy wykupić konsultację, zrealizować receptę online w dowolnej aptece i połknąć pigułkę. To wszystko!

Skuteczność

Przez pierwsze 24 godziny po stosunku skuteczność tabletki po sięga 99%. Czas realizacji naszej usługi to około 3 godziny!

Stosowanie po stosunku

Tabletki po są jedyną skuteczną metodą antykoncepcji, która chroni przed ciążą po ryzykownym stosunku.

Bezpieczeństwo

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy właściwym stosowaniu tabletki po jest niewielkie. WHO uznało tabletkę ellaOne za lek bezpieczny.

Opinie naszych pacjentów z portalu Opineo.pl

Zarezerwuj swoją konsultację

Wybierz rodzaj konsultacji jaki Cię interesuje. Po wykupieniu konsultacji prześlemy do Ciebie formularz, za pośrednictwem którego opiszesz swój problem. Jeżeli nasz lekarz będzie potrzebował dodatkowych informacji, skontaktuje się z Tobą telefonicznie. Konsultacja kończy się przesłaniem zaleceń postępowania oraz wystawieniem e-Recepty, którą możesz zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Tabletka dzień po - Co warto wiedzieć!

Tabletki dzień po nazywane są też doraźną lub kryzysową metodą antykoncepcji. Zarówno pigułki znane pod nazwą Escapelle, jak i Ellaone stosowane są w celu zapobiegnięcia ciąży po stosunku seksualnym. Gdzie można kupić tabletki dzień po? Ile kosztuje popularna tabletka Ellaone? Czy tego rodzaju antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?
Jak działa antykoncepcja awaryjna? Dostępne na rynku tabletki Ellaone posiadają w swoim składzie octan uliprystalu, który ma za zadanie hamować owulację. Jego działanie polega na zatrzymaniu uwalniana komórki jajowej przez jajnik. Ponadto jeżeli owulacja miała już miejsce powoduje ona zmiany w endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Zgodnie z ulotką zamieszczoną w opakowaniu, tabletki dzień po powinny być przyjęte w ciągu 5 dni – czyli 120 godzin po odbytym stosunku. Jednak badania pokazują, że największą skuteczność wykazują w przypadku krótszego czasu – czyli 72 godzin lub nawet 24 godzin. Gdy zastosowana jest ona dzień po zbliżeniu, jej skuteczność osiąga wynik nawet 98%.

Warto pamiętać, że pigułka dzień po nie powoduje przerwania ciąży, więc nie jest zaliczana do środków wczesnoporonnych. Nie wpływa również na obumarcie zagnieżdżonego zarodka w macicy. Mechanizm działania pigułek polega tylko i wyłącznie na zapobieganiu ciąży. Powodują one nie tylko opóźnianie owulacji, ale też hamowanie perystaltyki jajowodu oraz zagęszczenia śluzu szyjkowego. Śluz stwarza wtedy warunki nieprzyjazne dla plemników i utrudnia im dostanie się do jajeczka. Pigułka działanie jedynie, zanim dojdzie do implantacji. Jeżeli kobieta, która już jest w ciąży przyjmie tabletkę – to ona nie zadziała, co pokazuje, że nie ma negatywnego wpływu na istniejącą już ciąże.

Skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej zależy też od tego, w jakim dniu cyklu doszło do odbycia stosunku. Jeżeli kobieta znajduje się też przed owulacją, środki znajdują się w preparacie zahamują wystąpienie owulacji. Gdy jest ona opóźniona plemniki obumierają, zanim dotrą do komórki jajowej, co uniemożliwią zajście w ciążę. Jeżeli jednak pacjentka przyjmie tabletkę po owulacji, to ma ona na celu wywołanie zmian w błonie śluzowej macicy, tym samym utrudniając zagnieżdżenie się zapłodnionej już komórki.
Tabletka dzień po cena – tabletki dzień po różnią się ceną w zależności od producenta. Na rynku farmaceutycznym dostaniemy(dostępna jest tabletka?) Escapelle, której koszt wynosi mniej więcej 35-55 złoty. Natomiast Ellaone cena?? to koszt między 90 a 120 złotych.Tabletka dzień po bez recepty była dostępna aż do 22 lipca 2017 w (prawie) całej Unii Europejskiej. Od tego momentu pigułki sprzedawane są(w Polsce) wyłącznie na receptę.

Kto może wypisać receptę na tabletki 72 po? Każdy lekarz. Nie są wymagane żadne specjalistyczne badania takie jak USG czy badanie krwi, jednak lekarz zazwyczaj upewnia się, czy pacjentka nie jest w ciąży. Następnie receptę zrealizujemy w aptece.
Pigułka po nie powinna być stosowana w celu alternatywy dla tradycyjnej antykoncepcji. Nie należy jej stosować więcej niż 1 raz w ciągu jednego cyklu. Wielokrotne użycie pigułek może powodować zaburzenia hormonalne u pacjentki oraz rozregulowanie się cyklu miesiączkowego. Skutkami ubocznymi są wtedy plamienia między cyklami lub krwawienie z dróg rodnych. Skutki uboczne, które mogą wystąpić po zażyciu pigułki to również bóle i zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha lub biegunka. Tabletkę można stosować niezależnie od dnia cyklu. Antykoncepcji awaryjnej nie stosuje się natomiast przed stosunkiem, w celu zapobiegnięcia wystąpienia ciąży. Może ona powodować interakcje z dotychczasową antykoncepcją hormonalną. Dlatego nie zaleca się przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, które używamy codziennie przez 5 dni po zastosowaniu pigułki awaryjnej.

Tabletka 72 po często jest stosowana w sytuacjach awaryjnych, takich jak:

 • oderwania się lub przesunięcia plastra antykoncepcyjnego
 • pęknięcia lub nieprawidłowego założenia prezerwatywy
 • wydalenia wewnątrzmacicznej wkładki
 • niewłaściwe użycie globulki antykoncepcyjnej
 • pominięcie lub nieprawidłowe zastosowanie tabletek hormonalnych
 • stosunek w trakcie dni płodnych przy stosowaniu naturalnych metod, w przypadku pomyłki w obliczeniach
 • kobiety mogą sięgać po pigułki również w przypadku zaistnienia jakiejkolwiek przemocy seksualnej, na przykład u ofiar gwałtu.

Tabletka po jest stosowana w sytuacji, kiedy odbyliśmy stosunek seksualny bez zabezpieczenia albo metody prewencji, jakie zastosowaliśmy okazały się nieskuteczne.

W naszym kraju dostępne są dwa typy tabletek po:
Escapelle: ta tabletka jest skuteczna poprzez działanie takiej substancji jak lewonorgestrel. Maksymalny czas zażycia wynosi 72 godziny od czasu zbliżenia bez zabezpieczenia. Lek ten działa poprzez doprowadzenie do zmian w endometrium. Daje to efekt jakim jest brak możliwości zagnieżdżenia się zarodka w macicy kobiety. Jeśli tabletka zostanie zażyta przez kobietę do 24 godzin od momentu zbliżenia podczas, którego nie zastosowano żadnego zabezpieczenia antykoncepcyjnego jej skuteczność wynosi ok 99%. Najlepiej jest przyjąć ją jak najszybciej wtedy efekty działania są największe.

EllaOne w jej skład jako substancja aktywna wchodzi octan uliprysalu. Jego działanie polega na zahamowaniu owulacji, czyli niedopuszczeniu do jajeczkowania, tym samym uniemożliwienia zajścia w ciąże. W takiej sytuacji jej działanie ogranicza się do utrudnienia implantacji zarodka. EllaOne wstrzymuje uwalnianie komórek jajowych z jajnika. Producent zaleca, że środek można przyjąć w celu uniknięcia zapłodnienia nawet do 5 dni po odbyciu stosunku, czyli do 120 godzin. Jednak jak było wspomniane najlepszą skuteczność można uzyskać w przypadku zażycia jej przez kobietę w ciągu pierwszych 24 godzin od niezabezpieczonego zbliżenia, wtedy daje ona bardzo duże bo 98% zabezpieczenie przez niechcianą ciążą.


Tabletka dzień po cena
Dostępne dwa rodzaje tabletek dopuszczonych w Polskim obrocie farmaceutycznym różnią się od siebie ceną. Tabletki Escapelle to wydatek rzędu 35 zł – 55 zł. EllaOne cena (??), jaką musimy za nie zapłacić także nie jest wysoka, zakupując ją musimy brać pod uwagę wydatek w wysokości oscylującej między 90 zł, a 120 zł. Escapelle cena (??) jest korzystniejsza, jednak to który preparat będzie dla nas bardziej odpowiedni, możemy zawsze sprawdzić prosząc o poradę w dowolnym gabinecie lekarskim. Lepiej zrobić to w jak najkrótszym czasie od stosunku, w przypadku długiego zwlekania z decyzją na przyjęcie tabletki może być za późno. Jeszcze niedawno tabletka dzień po bez recepty w Polsce była dostępna w wolnym obrocie, jednak przepisy w tym zakresie uległy zmianie. Kiedy zażycie leku dzień po jest zasadne? Musimy mieć pełna świadomość, że zażycie tabletki dzień po, może by stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach. Ten typ leku to nie antykoncepcja w normalnym tego słowa znaczeniu, jest to swego rodzaju zabezpieczenie w czasie awaryjnych okoliczności. Wyróżnia się kilka sytuacji, kiedy stosowanie środków „po” jest zasadne.

Do takich sytuacji zalicza się:
· gwałt
· stosunek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia
· brak skuteczności zastosowanych metod zapobiegających ciąży
· życie środków antykoncepcyjnych w nieprawidłowy sposób

Czy stosowanie antykoncepcji po stosunku daje skutki uboczne? Przy zastosowaniu takiej, doraźnej metody zapobiegania ciąży może dawać objawy po przyjęciu w postaci:
· krwawienia w ciągu 7 dni od przyjęcia tabletki po mdłości
· bóle brzucha
· bóle głowy
· zawroty głowy.

Do częstych następstw stosowania leków tego typu zaliczyć występowanie krwawienia w czasie 7 dni od zastosowania tej metody. Jednokrotne przyjęcie preparatu tego typu nie powinno wywrzeć większego wpływu na nasze zdrowie. Jednak na pewno nie jest to środek obojętny dla kobiecego organizmu. Musimy także mieć pełną świadomość, że częste przyjmowanie takiego środka jak tabletka po stosunku będzie już miało znaczne. Wielokrotne przyjęcie leku awaryjnego „po” antykoncepcji może mieć wpływ na całą gospodarkę hormonalną, a także całkowite rozregulowanie cyklu naszych menstruacji. Musimy pamiętać, że lepiej dla naszego zdrowia jest jeżeli antykoncepcja jest stosowana regularnie. Tabletki dzien po zostawiamy na naprawdę awaryjne sytuacje życiowe, które mogą przydarzyć się każdej z nas. Dobrze mieć świadomość, że w takim przypadku nie pozostajemy w sytuacji bez wyjścia, warto zawsze poszukać pomocy u specjalisty ponieważ w większości niefortunnych sytuacji jest rozwiązanie, dlatego nieraz warto poprosić o pomoc.

POCZEKAJ!

Masz jakieś pytania ?

Napisz do nas na chat, nasi lekarze są zawsze do Twojej dyspozycji

16108