Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!
Potrzebujesz e-receptę na antykoncepcję?

1. Kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie ok. 1 godziny na maila prześlemy Ci e-Receptę na tabletki Microgynon, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup tabletki Microgynon
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.

Tabletki antykoncepcyjne Microgynon - skład i działanie
Jedno opakowanie tabletek Microgynon składa się z 21 tabletek powlekanych. Każda tabletka zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum)
i 150 mikrogramów lewonorgestrelu (Levonorgestrelum).
Działanie tabletek Microgynon
Przede wszystkim hamują owulację i zatrzymują dojrzewanie pęcherzyków Graafa. Oprócz tego utrudniają implementację zarodka gdyby doszło do jego powstania – zmieniają właściwości błony śluzowej macicy i zmniejszają perystaltykę jajowodów.
Kto może otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21?
Z konsultacji w celu przedłużenia recepty na tabletki antykoncepcyjne Microgynon mogą skorzystać wszystkie kobiety. Ponieważ przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo dużą rolę pełni systematyczność, chcemy umożliwić kontynuowanie terapii, nawet w niesprzyjających warunkach. Skorzystaj z naszej konsultacji w sytuacji gdy:
- masz utrudniony dostęp do lekarza prowadzącego,
- nie możesz się skontaktować ze swoim ginekologiem,
- jesteś poza swoim miejscem zamieszkania (np. wyjazd służbowy, wakacje),
- znalazłaś się w sytuacji wymagającej natychmiastowego działania.
Nawet kiedy korzystasz z naszych usług, a zalety telemedycyny nie są Ci obce, zalecamy regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym i w pierwszej kolejności kontaktowanie się ze swoim ginekologiem.

Jak stosować tabletki Microgynon
Przede wszystkim (jak każdy lek) stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza, który wprowadził terapię.
Jeśli pacjentka nie stosowała jeszcze antykoncepcji hormonalnej powinna rozpocząć przyjmowanie tabletek wraz z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. Gdy stosowanie tabletek Microgynon rozpocznie się między 2 a 7 dniem cyklu, przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.
Tabletki zwykle stosuje się przez 21 dni przyjmując kolejno 21 tabletek aktywnych z blistra, codziennie o stałej porze. Po zakończeniu blistra, w trakcie 7 kolejnych dni powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Kolejne opakowanie należy rozpocząć ósmego dnia od zakończenia poprzedniego blistra.
Pominięcie tabletek Microgynon - jak postępować
Postępowanie w przypadku pominięcia tabletki Microgynon jest uzależnione od tego jaki czas minął od pominiętej tabletki oraz w którym tygodniu blistra to nastąpiło.
Jeśli od planowanego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin skuteczność ochrony nie została zmniejszona. Jak najszybciej powinno się przyjąć zaległą tabletkę a pozostałe przyjmować tak jak wcześniej
Jeśli przerwa była dłuższa niż 12 godzin:
1 tydzień blistra – zaległą tabletkę zażyć jak najszybciej i kontynuować przyjmowanie tabletek o zwyczajowej porze. Przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcji. W przypadku stosunku w tym okresie, ryzyko zajścia w ciążę jest tym większe im mniej czasu upłynęło od zakończenia 7-dniowej przerwy oraz im więcej tabletek pominięto.
2 tydzień blistra – należy natychmiast przyjąć ostatnią zapomnianą tabletkę. Nie ma konieczności stosować dodatkowych metod antykoncepcji jeśli przez poprzednie 7 dni tabletki Microgynon były stosowane regularnie. W innym wypadku, należy się dodatkowo zabezpieczyć.
3 tydzień blistra – Jeśli przez 7 dni poprzedzające pominięcie tabletki, antykoncepcja była stosowana właściwie, skuteczność antykoncepcji nie musi zostać zmniejszona. Istnieją dwa rozwiązania:
- Jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę, skończyć opakowanie i od razu przejść do kolejnego blistra tj. nie robić zwyczajowej 7-dniowej przerwy. Dopóki nie zostanie skończone kolejne opakowanie, krwawienie nie powinno wystąpić, choć może pojawić się delikatne plamienie.
- Przerwać przyjmowanie tabletek z obecnego blistra, wcześniej zrobić 7 dni przerwy (wliczając te dni podczas których pominięto tabletki) i po tym czasie rozpocząć nowe opakowanie.
Jeśli po pierwszym właściwie zastosowanym opakowaniu od przerwy, w trakcie 7 dni przerwy od tabletek nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy założyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże.
Zalety korzystania z tabletek antykoncepcyjnych

Łatwość użycia
Tabletki przyjmujemy, więc musimy tylko o nich pamiętać.

Skuteczność
Przy idealnym stosowaniu współczynnik zawodności wynosi ok. 1% na rok.

Bezpieczeństwo
Zmniejszenie bólu miesiączkowego i obfitości krwawień
Dodatkowe informacje dotyczące tabletek Microgynon
Zapoznaj się z informacjami poniżej zanim rozpoczniesz terapię hormonalną tabletkami Microgynon
Dodatkowa dawka
W razie wystąpienia ciężkiej zaburzeń jelit i żołądka, czyli np. ostrej biegunki i wymiotów, skuteczność tabletek Microgynon 21 może zostać obniżona. Jeśli nastąpiły do 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, dla bezpieczeństwa należy przyjąć dodatkową tabletkę.
Działanie lecznicze tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne mają pozytywny wpływ na objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i łagodzą obfitość miesiączki. Tabletki Microgynon pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, raka jajnika a także mięśniaków macicy i torbieli.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek Microgynon oraz możliwe skutki uboczne
Tabletki Microgynon są bezpieczne w stosowaniu, ale mimo to istnieją określone przeciwwskazania zdrowotne, których występowanie może uniemożliwić stosowanie produktu leczniczego. Są to:
- Ciężkie nadciśnienie
- Choroby naczyń mózgowych np. czynny lub przebyty udar /objawy prodromalne
- Choroba wieńcowa
- Stwierdzona skłonność do występowania tętniczych lub żylnych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ich występowanie lub ryzyko
- Zaburzenia czynności wątroby
- Niedokrwistość sierpowata
- Migreny z aurą
- Cukrzyca
- Nowotwory – głównie rak piersi i nowotwory wątroby
- Palenie papierosów
Tabletki antykoncepcyjne nie są neutralne dla organizmu przez wzgląd na ich wpływ na gospodarkę horomonalną organizmu. Ich stosowanie może nieść ze sobą skutki niepożądane. Do najczęstszych zaliczane są:
- zatrzymanie wody w organizmie
- mdłości
- bóle głowy
- bóle brzucha i nudności
- zmiany nastroju
- ból lub tkliwość piersi
- spadek libido
- zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach
Opinie naszych pacjentów z portalu Opineo.pl
Najczęściej zadawane pytania
Czas ten wynosi do 3 godzin od wypełnienia formularza medycznego. Zwykle jednak konsultacja jest realizowana szybciej.
Tabletki antykoncepcyje zapewniają zapobieganie ciąży. Zawierają estrogen i progestagen – syntetyczne hormony, które zapobiegają owulacji i utrudniają zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy, pod warunkiem, że są odpowiednia stosowane..
Należy stosować jedną tabletkę dziennie o stałej porze. Po przyjęciu ostatniej, 21. tabletki z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę podczas której wystąpi krwawienie. Po przerwie rozpocząć kolejne opakowanie tabletek.
Szacunkowa skuteczność tabletek Microgynon wynosi ok. 99% co oznacza, że w trakcie roku stosowania, 1 na 100 kobiet może zajść w ciążę podczas stosowania leku.