Chat with us, powered by LiveChat

Plastry antykoncepcyjne
konsultacja online

Plastry antykoncepcyjne to jedna z nowoczesnych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Co je wyróżnia? Przede wszystkim łatwość stosowania i bardzo wysoka skuteczność. Na przestrzeni ostatnich lat zyskały ogromną popularność, a szczególnie polecany są kobietom żyjącym bardzo aktywnie.

Dla kogo przeznaczone są nasze usługi?

Dla wszystkich kobiet, które znalazły się w sytuacji awaryjnej. Ponieważ przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo dużą rolę pełni systematyczność, chcemy umożliwić kontynuowanie terapii, nawet w niesprzyjających warunkach. Skorzystaj z naszej oferty jeśli:


 • masz utrudniony dostęp do lekarza prowadzącego,
 • nie możesz się skontaktować ze swoim ginekologiem,
 • jesteś poza swoim miejscem zamieszkania (np. wyjazd służbowy, wakacje),
 • znalazłaś się w sytuacji wymagającej natychmiastowego działania.

Nawet kiedy korzystasz z naszych usług, a zalety telemedycyny nie są Ci obce, zalecamy regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym i w pierwszej kolejności kontaktowanie się ze swoim ginekologiem.


Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne to plastry o wymiarach ok. 4 x 4 cm. Od wewnętrznej strony pokryte są substancją z hormonami. Metoda działania plastrów koncepcyjnych nazywana jest metodą transdermalną. Oznacza to, że hormony w nich zawarte przenikają przez skórę prosto do krwiobiegu. Dzięki temu są bezpieczniejsze od tabletek antykoncepcyjnych, których uwolnione hormony muszą przejść przez żołądek i wątrobę. Wpływ hormonów zawartych w plastrach na organizm kobiety jest podobny jak w przypadku innych metod antykoncepcji. Powstrzymują dojrzewanie komórek jajowych, hamują jajeczkowanie, zmieniają skład śluzu w szyjce macicy aby utrudnić plemnikom poruszanie się, a także utrudniają ruch rzęsek w jajowodzie aby zatrzymać komórkę jajową. Plastry działają przez cały czas, od momentu przyklejenia stopniowo uwalniając hormony.


Skuteczność plastrów jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla, czyli stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli wynosi zaledwie 1. Oznacza to, że ich skuteczność wynosi powyżej 99%.

Zalety korzystania z plastrów antykoncepcyjnych

Wygoda

Plaster zmieniamy tylko raz na tydzień. Jeśli odkleił się na mniej niż 24 godziny, możemy przykleić go z powrotem i nie utraci on swojej skuteczności.

Łatwość użycia

Jest odporny na działanie promieniowania UV. Jeśli jest prawidłowo przyklejony, można swobodnie się z nim myć i uprawiać sport.

Skuteczność

Stopniowe uwalnianie hormonów powoduje ciągłą ochronę i utrzymuje stężenie hormonów na na stałym poziomie.

Bezpieczeństwo

Droga podania sprawia, że wątroba jest chroniona, co eliminuje możliwość wystąpienia dolegliwości układu trawiennego. W razie wymiotów lub biegunki skuteczność preparatu nie zostaje obniżona.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne przyklejamy na czystą, suchą i pozbawioną włosów skórę. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce, gdzie nie grozi im przypadkowe odklejenie i w którym unikną działania kosmetyków mogących zmniejszyć ich przyczepność. Najwięcej kobiet przykleja je na ramionach, brzuchu, barkach lub pośladkach.


Należy pamiętać o tym, że plastra nie powinniśmy przyklejać dwa razy w to samo miejsce. W ten sposób unikniemy podrażnienia skóry.


Przyklejanie plastra antykoncepcyjnego jest bardzo proste. Wystarczy przytrzymać go suchą dłonią na suchej skórze przez ok. 30 sekund.


Plaster działa przez okres jednego tygodnia i jego stosowanie należy zacząć pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia krwawienia). Po tygodniu, najlepiej o tej samej porze, trzeba go zmienić na nowy. Po trzech tygodniach stosowania należy zrobić tydzień przerwy, w trakcie którego następuje tzw. krwawienie z odstawienia, a następnie zacząć kolejny cykl.

Chcesz przedłużyć receptę na plastry antykoncepcyjne?

Wypełnij formularz z wywiadem zdrowotnym przesłany na twój adres email

Decyzja o wystawieniu recepty przyjdzie na Twój email w przeciągu 3 godzin

Z e-receptą na smartfonie możesz udać się do każdej apteki w Polsce – zrealizujesz ją podając jedynie kod dostępowy

Zdalna Przychodnia e-recepta jak to działa

Przechowywanie plastrów antykoncepcyjnych

Aby zapewnić odpowiednie działanie plastry powinne być przechowywane w suchym, ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Nie wolno przechowywać ich w lodówce ani w zamrażarce.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Plastry antykoncepcyjne są bardzo bezpieczną metodą antykoncepcji, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Są to:

 • Wiek powyżej 45 lat

 • Otyłość

 • Palenie papierosów

 • Cukrzyca

 • Choroba wieńcowa

 • Nadciśnienie tętnicze

 • Nowotwory

 • Niedokrwistość sierpowata

Możliwe działania niepożądane:

 • Zmniejszenie libido

 • Przyrost masy ciała

 • Nudności

 • Bóle głowy

 • Plamienia

Działanie lecznicze

Oprócz efektów antykoncepcyjnych, plastry antykoncepcyjne łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejszają krwawienie z dróg rodnych.


Plastry antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, jajnika, mięśniaków macicy i torbieli. Pomagają również w profilaktyce osteoporozy.

FAQ

Kto może skorzystać z konsultacji?

Jak wygląda konsultacja?

Jak szybko otrzymam e-receptę?

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Jak stosować plaster antykoncepcyjny?

Jaka jest skuteczność plastra?

Gdzie przyklejać plaster antykoncepcyjny?

Jak pielęgnować skórę z plastrem?

Co zrobić gdy plaster się uszkodzi lub naderwie?

Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do nas!

>
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close