Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Kobiece sprawy » Choroby narządów płciowych » Badania na choroby przenoszone drogą płciową
Co to są choroby przenoszone drogą płciową?
Choroby przenoszone drogą płciową to choroby, którymi można zarazić się podczas seksu. Choroby wywołane są przez bakterie i wirusy.
Do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową zaliczamy:
- Chlamydię,
- Rzeżączkę,
- Mycoplasma genitalium,
- Opryszczkę narządów płciowych HSV i HPV (HPV może powodować raka szyjki macicy u kobiet),
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- Syfilis,
- Rzęsistkowicę pochwy,
- Ludzki wirus niedoboru odporności – HIV (HIV to wirus, który powoduje AIDS).
Te choroby mogą być przenoszone nie tylko podczas stosunku pochwowego lub analnego, ale również podczas seksu oralnego oraz różnego rodzaju zabaw seksualnych. Wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz HIV mogą być przenoszone przez wymianę płynów ustrojowych. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i C również mogą być przenoszone drogą płciową.
Jakie są badania na choroby przenoszone drogą płciową?
Badania diagnostyczne obejmują serię testów, ponieważ przebieg chorób często jest bezobjawowy, a wiele osób jest nieświadomych swojej choroby. Dlatego, badania diagnostyczne są tak ważne.
Lekarze zalecają badania także u osób, które czują się dobrze i nie przejawiają objawów, ale są w grupie ryzyka zachorowania. Na przykład, ryzyko zachorowania na chlamydię zwiększa się, jeżeli uprawiasz seks z nowym partnerem bez zabezpieczenia. Jeżeli zachorujesz, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby nie zakazić innych osób.
Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badania krwi i moczu. W celu wyboru odpowiedniego badania, zgłoś się do lekarza.
Kto powinien wykonać badania na choroby przenoszone drogą płciową?
Wybór badania diagnostycznego zależy między innymi od płci, nawyków seksualnych i innych indywidualnych wytycznych, takich jak:
- Kobiety i mężczyźni powinni wykonać przynajmniej raz test w kierunku HIV,
- Wszystkie nastolatki i kobiety, które rozpoczęły współżycie, powinny poddać się badaniu w kierunku chlamydii i rzeżączki raz w roku,
- Kobiety w wieku powyżej 25 lat, które współżyły z więcej niż jednym partnerem bez zabezpieczenia, powinny wykonywać badanie w kierunku chlamydii i rzeżączki co najmniej raz w roku,
- Mężczyźni, którzy współżyją z innymi mężczyznami, powinni badać się w kierunku HIV, syfilisu, chlamydii i rzeżączki raz w roku. Badanie powinno obejmować ocenę odbytu. Dodatkowo, mężczyźni powinni wykonać badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C,
- Kobiety w ciąży powinny wykonywać badania na syfilis, HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Kobiety w wieku poniżej 25 lat, które współżyły przynajmniej z 1 partnerem bez zabezpieczenia, powinny wykonać badania w kierunku chlamydii i rzeżączki,
- Mężczyźni i kobiety, którzy mają HIV, powinni wykonać badanie pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu A,B i C raz w życiu. Co więcej, powinni poddać się badaniom w kierunku syfilisu, chlamydii i rzeżączki raz w roku. Kobiety zarażone wirusem HIV, powinny raz w roku przejść badania w kierunku rzęsistka pochwowego. Mężczyźni zakażeni HIV, którzy współżyją z mężczyznami zakażonymi HIV, powinni wykonać badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu C raz w roku.
Powyżej podano ogólne wytyczne odnośnie badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. W każdym przypadku, lekarz powinien ustalić indywidulnie jakiego badania potrzebujesz. Jeżeli nie wiesz czy wykonać badanie lub jakie badanie wykonać, zgłoś się do lekarza lub pielęgniarki.
Gdzie można wykonać badania na choroby przenoszone drogą płciową?
Zapytaj lekarza jakie badanie diagnostyczne wykonać. Możesz udać się do lekarza rodzinnego, w celu uzyskania informacji lub do pobliskich klinik lub szpitala.
Uważaj na testy w kierunku chorób do samodzielnego wykonania w domu, sprzedawane przez internet lub w aptekach. Niektóre z testów oferują, aby przesłać próbkę do laboratorium. O wynikach zostaniesz powiadomiony/a telefonicznie lub online. W przypadku innych testów, wynik otrzymujesz w domu w ciągu godziny. Wyniki nie zawsze są jednak wiarygodne. Jeżeli użyjesz jednego z tego rodzaju testów i otrzymasz wynik pozytywny, koniecznie zgłoś się do lekarza, w celu wykonania badań i potwierdzenia diagnozy. Jeżeli wynik wyszedł negatywny, ale nadal masz podejrzenia i obawy dotyczące choroby, również nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem.
Jakie są objawy chorób przenoszonych drogą płciową?
Do objawów zaliczamy swędzenie, pieczenie, ból oraz wydzieliny w okolicy narządów płciowych. Wiele chorób przebiega bezobjawowo. Najlepszym rozwiązaniem, aby upewnić się czy dotyczy Cię choroba, jest wykonanie badania diagnostycznego.
Co zrobić, jeżeli diagnoza jest pozytywna?
Jeżeli wynik badani jest pozytywny, należy podjąć odpowiednie leczenie. Wybór leczenia będzie zależał od choroby jaką posiadasz i może obejmować antybiotykoterapię lub leki przeciw wirusowe. Leczenie zwalcza zakażenie. Co więcej, zmniejsza szanse na zarażenie innych osób. Jeśli diagnoza jest pozytywna, poinformuj o tym osoby, z którymi doszło do współżycia i mogły zostać zakażone. Aby upewnić się kogo poinformować o Twoim zakażeniu, skontaktuj się z lekarzem.
Czy można zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową?
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, aby zapobiec chorobom przenoszonym droga płciową. Jednakże, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, możesz podjąć następujące działania:
- Używaj prezerwatyw podczas stosunku. Prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn chronią przed zakażeniem,
- Zapytaj lekarza czy możesz wykonać szczepienia przeciw chorobom przenoszonym drogą płciową. Do szczepień należą: szczepionka przeciw HPV oraz przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (jeżeli nie była wykonana wcześniej),
- Jeżeli Twój partner/ka ma opryszczkę, mogą przyjąć walacyklowir, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia Ciebie,
- Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zakażenia wirusem HIV, przyjmuj odpowiednie leki. W tym celu, zgłoś się do lekarza.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)