Brak produktów w koszyku.

Biopsja węzła wartowniczego

Biopsja węzła wartowniczego u chorych na raka piersi

 

Co to jest biopsja węzła wartowniczego?

 

Biopsję węzła wartowniczego wykonuje się u chorych na raka piersi, w celu oceny regionalnych węzłów chłonnych. Węzły chłonne to organy znajdujące się w całym ciele. Obejmują pachy, szyję oraz pachwiny. Są one częścią sieci naczyń zwanych systemem limfatycznym i są odpowiedzialne za transport płynów ustrojowych. Komórki nowotworowe raka piersi przemieszczają się przez limfę do jednego lub większej ilości węzłów chłonnych pachy. Węzły te nazywane są węzłami wartowniczymi. Podczas biopsji, chirurg pobiera próbkę tkanki, w celu sprawdzenia obecności komórek nowotworowych. Wiedza ta pozwala lekarzowi na podjęcie decyzji odnośnie leczenia pacjenta.

 

Jak wygląda biopsja węzła wartowniczego?

 

Procedura biopsji węzła wartowniczego jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że pacjent otrzymuje leki lub gaz podany przez maskę, co powoduje czasowe wyłączenie chorego ze świadomości.

Lekarze używają dwóch technik, aby zlokalizować węzeł wartowniczy:

  • Biopsja z użyciem niebieskiego barwnika – Metoda ta polega na wstrzyknięciu niebieskiego barwnika w pierś, w okolicę nowotworu. Barwnik jest przenoszony przez węzeł chłonny i zabarwia węzeł wartowniczy na niebiesko. Technikę stosuje się na sali operacyjnej, kiedy pacjent znajduje się w stanie znieczulenia ogólnego.
  • Podanie substancji radioaktywnej – Technika ta polega na wstrzyknięciu substancji radioaktywnej w pierś, w okolicę nowotworu przed operacją. Kiedy pacjent zostaje znieczulony, lekarz używa specjalnego urządzenia, które odnajduje substancję i pozwala zlokalizować węzeł wartowniczy.

Większość chirurgów używa obu metod, niektórzy jednej. Po odnalezieniu węzła wartowniczego, chirurg wykonuje drobne nacięcie, aby pobrać węzeł i przekazuje go do badania histopatologicznego. Badanie sprawdza obecność komórek nowotworowych. Często zdarza się, że u pacjenta znajduje się i pobiera więcej niż jeden węzeł wartowniczy.

U większości pacjentów nie znajduje się nowotworu w węzłach wartowniczych. Jeżeli wynik testu ma wynik pozytywny, chirurg może pobrać próbki z pobliskich węzłów, w celu ich oceny.

 

Jakie są skutki biopsji?

     

Po wykonanej biopsji, pacjent może odczuwać ból, może pojawić się zasinienie, krwotok lub infekcja. W takich przypadkach, lekarz przepisuje choremu środki przeciwbólowe lub innego rodzaju leki, mające na celu usunięcie objawów.

Jeżeli lekarz zastosował technikę podania niebieskiego barwnika, pierś pozostanie w odcieniu niebieskim dopóki cały barwnik nie zniknie z ciała. Mocz przyjmuje odcień zielony w trakcie pierwszego dnia po zabiegu.

W rzadkich przypadkach, pacjenci są uczuleni na podany niebieski barwnik. Lekarz powinien poinformować o istniejącym ryzyku związanym z uczuleniem i wyjaśnić wszystkie wątpliwości pacjenta przed procedurą. Jeżeli do reakcji alergicznej dojdzie podczas zabiegu, gdy pacjent jest w stanie narkozy, lekarze podają natychmiast odpowiednie leki.

Jeżeli podczas zabiegu użyto substancji radioaktywnej, jej ilość jest bardzo niewielka i nieszkodliwa. Substancja zostaje bardzo szybko wydalona z organizmu razem z moczem. Nie dochodzi do napromieniowania pacjenta. Nie jest to również niebezpieczne dla osób znajdujących się w pobliżu chorego.

biopsja-wezel-wartowniczy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]