Brak produktów w koszyku.

Reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży

 

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

 

Reumatoidalne zapalenie stawów, inaczej RZS, to przewlekła choroba, która atakuje stawy i inne narządy. Choroba pojawia się u około 1 na 100 osób i częściej dotyka kobiety. Najczęściej, choroba ujawnia się w wieku 30-50 lat.

 

Chociaż przyczyny choroby nie są do końca znane, choroba jest wywołana procesem zapalnym w stawach. Do powstania choroby mogą się przyczynić czynniki genetyczne, co oznacza, że ryzyko zachorowania jest większe u osób, u których w rodzinie występuje choroba. Innym czynnikiem przyczyniającym się do powstania choroby może być osłabienie układu odpornościowego oraz atakowanie własnych komórek przez organizm. Dzieje się tak na skutek błędnego rozpoznania komórek przez organizm, który zaczyna produkować autoprzeciwciała, które niszczą komórki. Na wystąpienie choroby bardziej narażone są kobiety i osoby palące. Innym czynnikiem inicjującym chorobę może być stres oraz zakażenia.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów – Jakie są możliwe objawy i  powikłania?

 

Często, objawy choroby ujawniają się dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. U niektórych osób, choroba rozwija się i postępuje szybko, nawet na przestrzeni kilku do kilkunastu dni. Do początkowych objawów zaliczamy objawy grypowe, takie jak:

 

  • Stan podgorączkowy,
  • Osłabienie,
  • Zmęczenie,
  • Bóle mięśni,
  • Brak apetytu,
  • Utrata wagi.

 

Z biegiem czasu, pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy i powikłania, do których zaliczamy:

 

  • Zapalenie stawów, które objawia się bólem i sztywnością stawu, obrzękiem, wrażliwością na dotyk/ucisk, ograniczeniem ruchomości stawu lub nawet deformacją (deformacja to proces długotrwałej choroby),
  • Guzki reumatoidalne,
  • Miażdżycę,
  • Zespół suchości (inaczej zespół Sjögrena), czyli choroba autoimmunologiczna, która upośledza funkcjonowanie ślinianek i gruczołów łzowych,
  • Zapalenia naczyń,
  • Choroby płuc, w tym śródmiąższowe zapalenie płuc i opłucnej, kaszel, ból i duszności,
  • Osteoporozę,
  • Choroby serca, takie jak ból, duszność, zapalenie osierdzia, chorobę niedokrwienną serca, uszkodzenie zastawek lub nawet zawał,
  • Problemy układu nerwowego, między innymi zespół kanału nadgarstka, ucisk na rdzeń kręgowy,
  • Uszkodzenia nerek,
  • Choroby hematologiczne( krwi) – anemia, wzrost ilości płytek krwi, chłoniaki i powiększone węzły chłonne.

 

Jeżeli zauważyłaś u siebie ból stawów lub inne niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Lekarz reumatolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach stawów. Na podstawie różnego rodzaju badań, lekarz będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów – Co powinnam zrobić przed próbą zajścia w ciążę?

 

Jeżeli masz reumatoidalne zapalenie stawów i chcesz zajść w ciążę, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Choroba nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę. Co ważne, u wielu kobiet podczas choroby dochodzi do remisji choroby, co oznacza, że objawy ustępują. Bez wątpienia, wcześniejsze działania, takie jak na przykład zmiana przyjmowanych leków, mogą pozytywnie wpłynąć na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

 

Lekarz sprawdzi czy wszelkie przyjmowane przez Ciebie leki są bezpieczne dla dziecka oraz wykona kilka badań, aby mieć pewność, że Twoje ciało jest gotowe na ciążę.

 

reumatoidalne-zapalenie-stawow-w-ciazy-leki

 

Reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży – Jak przyjmowane leki mogą wpłynąć na przebieg ciąży i rozwój dziecka?

 

Niektóre leki na RZS mogą powodować poważne problemy u dziecka. Będziesz musiała przerwać stosowanie tych leków przed zajściem w ciążę lub zmienić je na inne. Należą do nich między innymi:

 

  • Metotreksat – Jeśli zażywasz ten lek, należy odstawić go na co najmniej 1 miesiąc (najlepiej 3 miesiące) przed przystąpieniem do starań o zajście w ciąży. Ten lek jest bardzo niebezpieczny dla dziecka. Lek może spowodować poronienie (gdy ciąża kończy się przed 20. tygodniem). Może również powodować nieprawidłowy rozwój dziecka,
  • Leflunomid – Jeśli przyjmujesz ten lek, należy odstawić go co najmniej 2 lata przed próbą zajścia w ciążę. Lekarz również może podać inny lek, aby przyspieszyć pozbycie się z organizmu leflunomidu. Następnie, może wykonać test, aby mieć pewność, że z powodzeniem został usunięty z Twojego ciała. Lek może powodować nieprawidłowy rozwój dziecka.
  • Wysokie dawki leków sterydowych we wczesnej ciąży mogą zwiększać ryzyko wady wrodzonej zwanej „rozszczepem podniebienia”. U niemowlęcia zmagającego się z tą wadą, podniebienie nie tworzy się prawidłowo. Wysokie dawki tego rodzaju leków w późniejszym okresie ciąży mogą powodować inne problemy.

 

Być może będziesz zmuszona, aby przestać zażywać także inne leki, które przyjmowałaś do tej pory. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania metotreksatu, leflunomidu lub innych leków stosowanych w leczeniu RZS, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza. Pomoże Ci zdecydować, czy przerwać (lub zmienić) którykolwiek z przyjmowanych leków. Ponadto, może zasugerować wprowadzenie dodatkowych metod leczenia.

 

Czy reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży może zakłócić jej prawidłowy przebieg?

 

Kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów, mogą przechodzić zdrowe ciąże. Jednakże, będziesz musiała ściśle współpracować z lekarzami. Będą kontrolować Twój stan zdrowia i rozwój płodu, aby zapobiegać objawom i chronić dziecko.

 

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzami o wszystkich przyjmowanych lekach i dokładnie przestrzegać ich zaleceń. Nie rozpoczynaj przyjmowania nowych leków, suplementów lub preparatów ziołowych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

 

Niektóre leki na RZS można przyjmować w czasie ciąży, ale tylko w określonym czasie lub w określonych ilościach:

 

  • NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne obejmują leki, takie jak ibuprofen, naproksen i aspiryna. Można je bezpiecznie stosować w niektórych okresach ciąży, ale nie w innych przypadkach,
  • Leki sterydowe to leki zawierające na przykład prednizon. Są dość bezpieczne w małych dawkach. Często są stosowane u kobiet w ciąży z RZS, aby pomóc w kontrolowaniu choroby. (To nie to samo, co sterydy, które niektórzy sportowcy przyjmują nielegalnie).

 

Na rynku dostępne są również inne bezpieczne leki. Lekarze mogą pomóc Ci zdecydować, jak najlepiej leczyć objawy RZS bez stwarzania ryzyka dla rozwoju dziecka.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży – Czy ciąża wpłynie na objawy RZS?

 

 Wiele kobiet z RZS zauważa, że ich objawy ustępują podczas ciąży. U innych kobiet, objawy pozostają takie same lub nasilają się. Jest to kwestia indywidualna.

 

Niektóre objawy ciąży są podobne do objawów RZS, w tym:

 

  • Uczucie zmęczenia,
  • Obrzęk dłoni, stóp lub kostek,
  • Ból stawów,
  • Łagodna duszność,
  • Drętwienie lub ból rąk.

 

Nawet jeśli objawy RZS staną się łagodniejsze w czasie ciąży, często nasilają się ponownie po porodzie dziecka. Lekarz zdecyduje, kiedy ponownie rozpocząć regularne przyjmowanie leków przeciw RZS.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów w ciąży – Czy po porodzie będę mogła karmić dziecko piersią?

 

Tak. Kobiety z RZS mogą bezpiecznie karmić piersią. Należy pamiętać, że podczas karmienia piersią trzeba unikać pewnych leków. Niektóre leki przeciw RZS mogą przenikać do mleka matki i być szkodliwe dla dziecka.

 

Jeśli chcesz karmić piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może Ci powiedzieć, które leki możesz przyjmować, a których należy unikać. Większość leków, które są niebezpieczne w czasie ciąży, są również niebezpieczne podczas karmienia piersią. Niektóre kobiety muszą przerwać karmienie piersią, jeśli potrzebują tych leków, aby opanować objawy i powikłania związane z RZS.

reumatoidalne-zapalenie-stawow-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]