Brak produktów w koszyku.

Dylatacja i łyżeczkowanie

Co to jest dylatacja i łyżeczkowanie?

 

Dylatacja i łyżeczkowanie to procedura usunięcia błony śluzowej z wnętrza części macicy.

Podczas łyżeczkowania, pacjentka jest w stanie znieczulenia ogólnego. Lekarz ginekolog rozszerza szyjkę macicy i wprowadza do środka metalową łyżeczkę, którą złuszcza między innymi endometrium i inne tkanki w jamie macicy i usuwa je. 

 

Jakie są wskazania do zabiegu dylatacji i łyżeczkowania?

 

Badanie można wykonać ze wskazań diagnostycznych i terapeutycznych. Na podstawie badania, lekarz ginekolog może zdiagnozować przyczynę Twoich objawów. Badanie sprawdza zmiany zachodzące w komórkach, w tym zmiany nowotworowe oraz inne możliwe dolegliwości.

Jeżeli nie jesteś pewna czy zmiany nowotworowe dotyczą również Ciebie, zajrzyj do artykuły na temat badań genetycznych w kierunku raka piersi, jajnika i trzustki.

Badanie może wyjaśnić:

  • Przyczynę nagłych krwawień z macicy,
  • Pomóc w uściśleniu wyników innych badań, których wyniki są niejasne, na przykład w kierunku raka macicy.

Istnieją również inne wskazania do badania. Można wykonać to badanie, żeby:

  • Usunąć tkanki pozostałe wewnątrz ciała kobiety po poronieniu (do poronienia dochodzi, kiedy ciąża kończy się samoistnie przed 22. tygodniem ciąży),
  • Pozbyć się resztek tkanek pozostałych w drogach rodnych po porodzie,
  • Usunąć zaśniad groniasty, który powstaje na skutek nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Jest to niezłośliwa forma nowotworowa w macicy.
  • Dokonać aborcji podczas pierwszego trymestru ciąży.
  • Powstrzymać ostre krwawienie z pochwy, na przykład kiedy miesiączki są zbyt obfite lub aby zahamować zbyt duże krwawienie po porodzie.

 

Co powinnam zrobić przed zabiegiem dylatacji i łyżeczkowania?

 

Lekarz poinstruuje Cię co należy zrobić przed zabiegiem. Prawdopodobnie, ginekolog poprosi abyś nie jadła i nie piła żadnych napojów na noc przed zabiegiem.

Możliwe, że lekarz wykona badanie dopochwowe na dzień przed zabiegiem. Urządzenie, którym przeprowadza się badanie ma zacząć rozszerzać szyjkę macicy. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości przed zabiegiem, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi lub pielęgniarce.

 

Dylatacja i łyżeczkowanie – jak wygląda zabieg?

 

Na początku, otrzymasz znieczulenie za pomocą dożylnego podania leków. Pomogą Ci się zrelaksować. Możesz poczuć się po nich lekko senna lub otępiona. Podczas zabiegu, lekarz może wykonać w tym samym czasie histeroskopię, aby zdiagnozować jakie są przyczyny Twoich objawów. Podczas histeroskopii, lekarz ginekolog wprowadza do macicy przez pochwę i szyjkę macicy specjalne urządzenie – histeroskop. To urządzenie optyczne pozwala zbadać dokładnie Twoje drogi rodne oraz zmiany, które w nich zachodzą. Jeżeli lekarz zauważy narośl na błonie śluzowej, może ją usunąć za pomocą łyżeczkowania.

 

Co się dzieje po zabiegu dylatacji i łyżeczkowania?

 

Po zabiegu dylatacji i łyżeczkowania, lekarz oraz pielęgniarka będą obserwować Twój stan zdrowia. To może zająć do kilku godzin. Po zabiegu, powinnaś zadbać, aby ktoś odebrał Cię ze szpitala.

Lekarz lub pielęgniarka poinformują Cię, kiedy możesz wrócić do wykonywania codziennych czynności. Personel medyczny powie Ci również, kiedy znowu możesz zacząć współżyć oraz stosować tampony. Większość pacjentek dostaje miesiączkę od 4 do 6 tygodni po zabiegu.

 

Jakie są efekty uboczne zabiegu?

 

Najczęściej występującym efektem ubocznym są łagodne skurcze orz krwawienia z pochwy. Objawy te mogą utrzymywać się do kilku dni po zabiegu. Jeżeli odczuwasz bóle, możesz przyjmować środki przeciwbólowe.

Inne, znacznie rzadsze efekty uboczne zabiegu to:

  • Zespół Ashermana – powstanie blizn i zrostów wewnątrz macicy,
  • Urazy szyjki macicy,
  • Infekcja.

 

Kiedy powinnam skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką?

 

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką po zabiegu, jeżeli:

  • Masz temperaturę wyższą niż 38o,
  • Skurcze utrzymują się dłużej niż 2 dni,
  • Ból staje się coraz silniejszy,
  • Zauważyłaś obfite krwawienie z pochwy lub krwawienie utrzymuje się dłużej niż 2 dni,
  • Dostrzegłaś wydzielinę z pochwy w odcieniu zielonym lub o brzydkim zapachu.
dylatacja-i-łyżeczkowanie

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]