Brak produktów w koszyku.

Embolizacja tętnicy macicznej

Co to jest embolizacja tętnicy macicznej?

 

Embolizacja tętnicy macicznej to metoda leczenia włókniaków. Włókniaki (mięśniaki) macicy to łagodne guzy, które rozwijają się w ścianie macicy. Macica to kobiecy narząd rodny, w którym rozwija się dziecko, kiedy kobieta jest w ciąży.

 

Zabieg embolizacji tętnicy macicznej to zabieg wewnątrznaczyniowy, który polega na zablokowaniu naczynia dostarczającego krew do mięśniaka, co powoduje jego zmniejszanie. Jest to jedna z dostępnych metod leczenia włókniaków.

 

Jakie są wskazania do zabiegu embolizacji tętnicy macicznej?

 

 Zabieg pomaga zwalczyć krwawienie i obniża ciśnienie wywołane mięśniakiem. W porównaniu z zabiegiem chirurgicznym, zabieg embolizacji:

 

  • Trwa krócej,
  • Nie wymaga przecięcia powłok brzusznych,
  • Okres powrotu do zdrowia jest krótszy.

 

Jakie są wady zabiegu?

 

W porównaniu do operacji chirurgicznej, kobiety leczone drogą wewnątrznaczyniową często muszą mieć wykonany kolejny zabieg, żeby kontrolować krwawienie.

Zabieg nie jest wskazany w przypadku niektórych rodzajów mięśniaków oraz u pacjentek, które będą chciały zajść w ciążę.

 

Jak wygląda zabieg embolizacji tętnicy macicznej?

 

Zabieg embolizacji odbywa się w szpitalu. Pacjentka dostaje znieczulenie, aby nie odczuwać bólu podczas zabiegu, ale pozostaje świadoma. Znieczulenie pomaga się zrelaksować.

Lekarz wprowadza cewnik do tętnicy w górnej części uda i prowadzi go do macicy. Następnie, lekarz wstrzykuje specjalny barwnik, który pozwala zobrazować wnętrze ciała za pomocą prześwietlenia. To pozwala zobaczyć tętnice, które dostarczają krew do mięśniaka. Dzięki temu, lekarz jest w stanie zamknąć odpowiednie tętnice i odciąć dopływ krwi do włókniaka. Procedurę powtarza się po drugiej stronie. Zabieg trwa około godziny. Pacjentka pozostaje w szpitalu do następnego dnia, żeby personel medyczny mógł kontrolować jej samopoczucie i w razie potrzeby podać leki przeciwbólowe.

 

Co się dzieje po zabiegu embolizacji tętnic macicznych?

 

Po zabiegu, pacjentka może odczuwać skurcze i bóle w podbrzuszu. Objawy będą ustępować z dnia na dzień. Najgorsze są pierwsze dwie doby po zabiegu. Objawy mogą utrzymywać się do 7 dni po zabiegu. U niektórych pacjentek mogą pojawiać się krwawienia lub wydzielina z pochwy do dwóch tygodni po zabiegu. W niektórych przypadkach, krwawienia utrzymują się do kilku miesięcy.

 

Możliwe są także:

 

  • Wymioty,
  • Złe samopoczucie i nudności,
  • Uczucie bólu i zmęczenia,
  • Gorączka.

 

Jeżeli pacjentka ma takie objawy, należy zgłosić się do lekarza, który poda środki przeciwbólowe lub przepisze odpowiednie leki. Ważne są regularne badania kontrolne po zabiegu.

 

Co jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę po zabiegu?

 

Po zabiegu embolizacji można zajść w ciążę. Niestety, ciąż może zagrażać zarówno matce, jak i dziecku. Dlatego, lekarze nie zalecają tej formy leczenia, jeżeli kobieta planuje ciążę. Aby zapobiec ciąży, lekarze zalecają leczenie antykoncepcyjne po zabiegu.

 

 

embolizacja-tetnicy-macicznej

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]