Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Infekcje stawów
Infekcje stawów
Bakteryjne zakażenie stawu może powodować ciężką i potencjalnie destrukcyjną postać zapalenia stawów, często określaną jako septyczne zapalenie stawów. Bakteryjne infekcje stawów mogą być spowodowane przez wiele różnych organizmów i mogą występować zarówno w stawach naturalnych, jak i sztucznych (np. po wymianie kolana). Powszechny typ infekcji stawów wywoływany jest przez dwoinki rzeżączki, bakterie przenoszone drogą płciową, które powodują rzeżączkę. Nazywa się to rzeżączkowym zapaleniem stawów. Zakażenie innymi typami bakterii, takimi jak gronkowce, nazywa septycznym zapaleniem stawów. Zakażenie może dotyczyć także sztucznego stawu, czyli protezy.
Infekcje stawów – Rzeżączkowe zapalenie stawów
Objawy zakażenia rzeżączką
U osoby zarażonej rzeżączką, która nie otrzyma wczesnego leczenia, może wystąpić ból stawów, szczególnie nadgarstka, palców u rąk, kostek i palców u nóg. Nazywa się to rozsianym zakażeniem gonokokowym lub DGI. Objawy mogą również obejmować gorączkę (temperatura 38 ° C), dreszcze i złe samopoczucie. Może rozwinąć się wysypka skórna, która może być łagodna. U innych osób, kolana, nadgarstki i/lub kostki stają się bolesne i opuchnięte z powodu gromadzenia się ropy w stawie. W tym samym czasie, może dojść do zajęcia więcej niż jednego stawu.
Diagnoza zakażenia
Twój lekarz może użyć strzykawki i igły do usunięcia płynu ze stawu, aby przeanalizować go pod kątem oznak infekcji i bakterii. Zwykle zaleca się również badanie krwi i test na rzeżączkę.
Leczenie zakażenia
Leczenie rzeżączkowych zakażeń stawów na ogół wymaga dożylnego lub domięśniowego podania antybiotyków. W wybranych sytuacjach, można zastosować doustne antybiotyki. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości infekcji i waha się od trzech dni do dwóch tygodni.
Infekcje stawów -Bakteryjne zapalenie stawów
Bakteryjne zapalenie stawów to zakażenie stawu wywołane przez bakterie inne niż dwoinki rzeżączki. Bakterie zwykle dostają się do stawu z krwiobiegu. Rzadko infekcja następuje po zastrzyku do stawu lub tkanki miękkiej. Najczęściej, infekcję wywołują gronkowce. Bakteryjne zapalenie stawów jest potencjalnie niebezpieczną formą zapalenia stawów, która może zniszczyć staw, jeśli nie zostanie szybko leczona.
Objawy bakteryjnego zapalenia stawów
Objawy bakteryjnego zapalenia stawów zwykle obejmują nagły ból i obrzęk jednego lub więcej stawów. W 50%przypadków, infekcja dotyczy kolana. Jednakże, każdy staw może zostać zakażony. Gorączka może występować lub nie.
Diagnoza bakteryjnego zapalenia stawów
Lekarz użyć igły i strzykawki, aby pobrać płyn ze stawu. Płyn zostanie przeanalizowany w laboratorium na obecność bakterii i białych krwinek. W niektórych przypadkach, ta procedura zostanie wykonana na sali operacyjnej.
Leczenie bakteryjnego zapalenia stawów
Leczenie bakteryjnego zapalenia stawów obejmuje antybiotyki, drenaż płynu stawowego i fizjoterapię, w celu utrzymania ruchu stawów.
W większości przypadków, antybiotyki podaje się początkowo dożylnie, a następnie doustnie. Terapię dożylną zwykle rozpoczyna się w gabinecie lub w szpitalu. Leczenie może być kontynuowane w domu i monitorowane przez pielęgniarkę wizytującą lub pielęgniarkę środowiskową. Podczas domowej terapii ważne jest, aby monitorować siebie pod kątem objawów infekcji lub zapalenia (ból, zaczerwienienie i obrzęk) oraz oznak zakrzepów krwi w żyłach (ból i obrzęk ramienia lub pod pachą). Drenaż płynu stawowego może wymagać wielokrotnej aspiracji igłowej, artroskopii lub, w przypadku niektórych stawów (np. biodra, barku), operacji otwartej z założeniem rurki drenażowej.
Infekcja protezy
Osoby, które mają sztuczne stawy, również są narażone na ryzyko infekcji stawów. Około 0,5 do 11% osób po wymianie stawów rozwinie taką infekcję. Infekcje mogą wystąpić na wczesnym etapie powrotu do zdrowia po operacji wymiany stawu (w ciągu pierwszych dwóch miesięcy) lub znacznie później. Niestety, infekcje sztucznych stawów są trudne do wyleczenia. Wynika to przynajmniej częściowo z rozwoju struktury zwanej biofilmem w stawie. Biofilm powstaje, gdy bakterie przylegają do stałej powierzchni sztucznego stawu. Biofilm może działać jako swego rodzaju osłona dla niektórych bakterii, utrudniając ich wykrycie i zniszczenie przez mechanizmy obronne organizmu lub antybiotyki.
Objawy infekcji sztucznego stawu
Osoby, u których rozwija się infekcja bezpośrednio po operacji wymiany stawu, zwykle odczuwają ból, zaczerwienienie i obrzęk stawu lub wyciek z rany. Pacjenci, u których później rozwiną się infekcje, zwykle zauważają stopniowy początek bólu stawów, często bez gorączki lub innych oczywistych objawów infekcji stawów.
Diagnostyka infekcji sztucznego stawu
Infekcje sztucznych stawów mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ ból jest podobny do bólu towarzyszącego innym powikłaniom po operacji wymiany stawów. Analiza płynu stawowego jest pomocna w wykluczeniu infekcji.
Leczenie infekcji sztucznego stawu
Jak wspomniano powyżej, leczenie zakażeń protez stawów jest trudne. Leczenie zwykle obejmuje długi cykl podania dożylnych antybiotyków i operację usunięcia zakażonej tkanki. W wielu przypadkach, sztuczny staw należy usunąć, przynajmniej tymczasowo. Po okresie antybiotykoterapii i opanowaniu infekcji można założyć nową protezę. W niektórych przypadkach, nie jest możliwa wymiana protezy. W zamian, zaleca się operację zespolenia kości.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)