fbpx
Menu
No products in the cart.

Kiła

Co to jest kiła?

Kiła to choroba weneryczna przenoszona podczas stosunku. Tego rodzaju choroby nazywamy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Będąc w ciąży, również można zachorować i przekazać zakażenie dziecku.

Istnieją różne stadia choroby. Wyróżniamy kiłę pierwotną, wtórną, późną oraz trzeciorzędową. W niektórych przypadkach, zakażenie przenosi się do mózgu, uszu lub oczu. Dotyczy to wszystkich faz choroby.

Jak objawia się kiła pierwotna?

Kiła pierwotna to pierwsze stadium choroby. Pierwsze objawy pojawiają się po około 2-3 tygodniach po zakażeniu. Na początku, na ciele w miejscu zakażenia pojawiają się zaczerwienione grudki, które są bezbolesne. Zmiany mogą pojawić się między innymi w okolicy odbytu, penisa, warg sromowych, szyjki macicy, jamy ustnej oraz na palcach czy sutkach.

Na penisie, w okolicy pochwy i odbytu mogą pojawić się rany. Rany mogą powstawać również w miejscach trudnych do zauważenia, takich jak wewnątrz pochwy, w odbycie oraz w gardle.

Rany powstałe w fazie pierwotnej zazwyczaj znikają same, w ciągu liku tygodni. Leczenie nie jest konieczne, ponieważ rany są bezbolesne.

Jak objawia się kiła wtórna?

Kiła wtórna to kolejne stadium choroby. Rozpoczyna się po kilku tygodniach lub miesiącach po zakażeniu. Choroba występuje u około 25% osób, które nie podjęły leczenia w pierwszej fazie zakażenia.

Objawy w tej fazie obejmują:

 • Wysypkę,
 • Gorączkę,
 • Bóle głowy,
 • Ból gardła oraz objawy podobne do grypy,
 • Utratę wagi,
 • Powiększone węzły chłonne szyi, pachy i pachwiny,
 • Białe lub szare bruzdy w ciepłych i wilgotnych okolicach ciała, takich jak usta lub okolice intymne.

 

Późna i trzeciorzędowa kiła – Jak się objawia?

Późna kiła jest bezobjawowa. Osoby zakażone mogą przez lata nie być świadome choroby.

Kiła trzeciorzędowa to bardzo późne stadium choroby, które może spowodować poważne uszkodzenia serca, skóry, mózgu i innych organów.

 

Co to jest kiła układu nerwowego?

Kiła układu nerwowego to może pojawić się w każdej fazie choroby. Dochodzi do niej, kiedy zakażenie przenosi się również do mózgu, rdzenia kręgowego lub otaczających tkanek.

Kiła układu nerwowego może pojawić się w każdej fazie choroby i charakteryzuje się:

 • Bólami głowy,
 • Nudnościami i wymiotami,
 • Sztywnością karku,
 • Utratą wzroku lub problemami z wyraźnym widzeniem,
 • Uczuciem zmieszania, zakłopotania.

Jeżeli lekarz podejrzewa u Ciebie zakażenie kiłą układu nerwowego, może zlecić punkcję lędźwiową. Podczas badania, lekarz pobiera próbkę płynu ustrojowego z okolicy rdzenia kręgowego. Personel medyczny sprawdzi próbkę pod kątem obecności bakterii, która wywołuje chorobę.

U niektórych osób, choroba atakuje oczy i powoduje problemy ze wzrokiem. Dzieje się tak u osób z kiłą, ale częściej u osób z HIV.

Czy istnieje badanie diagnostyczne na kiłę?

Tak. Badanie krwi może pokazać czy masz kiłe.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zgłoś się do lekarza jeżeli masz wyżej wymienione objawy lub jeżeli Twój obecny lub któryś z byłych parterów/ek mają pozytywną diagnozę. Jeżeli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania, wykonuj regularnie badania.

Kiedy zgłosisz się do lekarza, w celu zdiagnozowania zakażenia, lekarz może skierować Cię na inne badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. To dlatego, że osoby które są zakażone jakąś chorobą weneryczną, są obciążone wyższym ryzykiem zakażenia innymi chorobami przenoszonymi podczas stosunku.

Nawet jeżeli nie masz żadnych objawów, nie wyklucza to zakażenia. Istnieją terapie które mogą wyleczyć kiłę.

Jak leczyć kiłę?

Kiłę można leczyć antybiotykiem o nazwie penicylina. Czas przyjmowania leku zależy od tego, w jakim stadium choroby się znajdujesz. Można przyjąć penicylinę w formie zastrzyku. Jednakże, zazwyczaj jest podawana dożylnie. Jeżeli masz alergię na penicylinę, lekarz wybierze inny antybiotyk.

Po zakończeniu leczenia, należy wykonać badania kontrolne, aby sprawdzić czy zakażenie zniknęło. U niektórych pacjentów, zaleca się wykonywanie badań krwi na przestrzeni kilku lat.

Kiła – czy można jej zapobiec?

Możesz zmniejszyć szanse zachorowania na kiłę:

 • Używając prezerwatywy podczas stosunku,
 • Unikając seksu, jeżeli Ty lub Twój partner macie objawy zakażenia,
 • Nie współżyjąc.
syfilis

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.