Otrzymaną e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce!
Potrzebujesz e-receptę na antykoncepcję?
1. Kup konsultację
Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!
2. Otrzymaj
e-Receptę na maila
Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!
3. Wykup tabletki
w aptece
Podaj farmaceucie PESEL
i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.
Czym jest i jak działa
pierścień antykoncepcyjny?
Krążek dopochwowy (pierścień antykoncepcyjny) jest stosunkowo nową metodą antykoncepcji, ale mimo tak krótkiego czasu zdobył rzeszę zwolenniczek. Krążek jest idealny dla kobiet, którym zdarza się zapomnieć o przyklejeniu plastra hormonalnego czy codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Powinny zwrócić na niego uwagę także kobiety, które z różnych powodów nie mogą stosować innych metod antykoncepcji hormonalnej.
Krążek dopochwowy to przezroczysty pierścień o średnicy ok. 5,4 cm i grubości ok. 4 mm, wykonany z elastycznego polimeru. Są w nim zawarte dwa składniki aktywne. Podobnie jak w przypadku antykoncepcji doustnej są to syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progesteronu – etynyloestradiol i etonogestrel. Zasada działania pierścienia opiera się na stopniowym uwalnianiu tych hormonów do organizmu (a oba związki świetnie wchłaniają się przez nabłonek pokrywający wnętrze pochwy), dzięki czemu skuteczna ochrona jest zachowana przez cały cykl. Hormony te zapobiegają owulacji poprzez blokowanie skokowego wzrostu stężenia lutropiny – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Oprócz tego zagęszczają śluz w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom dostanie się do jajowodów. Skuteczność krążka przy prawidłowym stosowaniu wynosi aż 99%
Jak stosować krążek dopochwowy?
Stosowanie krążka zaczynamy pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki). Jeśli zaczniemy go używa między 2 a 5 dniem cyklu, przez okres ok. tygodnia zaleca się korzystanie z antykoncepcji mechanicznej.
Krążek należy umieścić w pochwie. Najlepiej jeśli pierwszy raz zrobi to lekarz. Później kobieta może to zrobić samodzielnie, a wszystkie kroki opisane są w ulotce dołączonej do preparatu. Należy przyjąć wygodną pozycję, umieścić pierścień między kciukiem a palcem wskazującym, następnie lekko ścisnąć i wsunąć do wnętrza pochwy. Jego dokładne umiejscowienie nie ma wpływu na działanie.
Pierścień należy wyjąć po trzech tygodniach, a nowy umieścić po 7 dniach. W czasie przerwy powinno nastąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Zwykle dzieje się to po ok. 2-3 dniach.
Krążek nie przeszkadza w trakcie stosunku, więc oprócz regularnego sprawdzania jego położenia, nie trzeba go wyjmować.
Zalety korzystania z pierścienia antykoncepcyjnego
Wygoda
Pierścień umieszcza się w pochwie raz i przez następne trzy tygodnie wystarczy sprawdzać, czy jest na miejscu.
Wysoka skuteczność
Krążek dopochwowy nie powoduje wahań stężenia hormonów we krwi, a czynniki takie jak wymioty czy biegunka nie mają wpływu na jego działanie.
Rzadkie efekty uboczne
Dzięki stopniowemu uwalnianiu hormonów bezpośrednio w pochwie nie powoduje skoków stężenia estrogenów we krwi
Dodatkowe informacje
Zanim zdecydujesz się zastosować krążek dopochwowy
zapoznaj się z informacjami poniżej.
Co zrobić gdy krążek wypadnie?
Jeśl nastąpiło wypadnięcie krążka, należy natychmiast umyć go w ciepłej (nie gorącej) wodzie i włożyć z powrotem. Jeśli znajdował się poza pochwą przez mniej niż 3 godziny, jego skuteczność nie powinna się zmienić. W przypadku wypadnięcia na dłużej, po ponownym wprowadzeniu należy stosować antykoncepcję mechaniczną przez następne 7 dni.
Działanie lecznicze
Oprócz efektów antykoncepcyjnych, krążek dopochwowy zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza nasilenie krwawienia z dróg rodnych. Pierścień antykoncepcyjny posiada także właściwości prewencyjne, zmniejszając ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, jajnika, mięśniaków macicy i torbieli.Plastry antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, jajnika, mięśniaków macicy i torbieli. Pomagają również w profilaktyce osteoporozy.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Krążek dopochwowy jest zalecany przez lekarza po wykonaniu odpowiednich badań. Jest to spowodowane wieloma przeciwwskazaniami, zwykle na tle pracy wątroby, problemów z ciśnieniem krwi i układem krzepnięcia czy gospodarką lipidową lub węglowodanową. Są to między innymi:
- Udar mózgu
- Zawał serc
- Zakrzepica żył i tętnic
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca
- Migrena
- Choroby wątroby
- Nowotwór w obrębie narządów płciowych
- Otyłość
- Wiek powyżej 35 lat
- Choroby autoimmunologiczne
Pomimo bardzo niewielkiej szansy ich wystąpienia, efekty uboczne stosowania krążka mogą się pojawić. Najczęstszym problemem są bóle głowy. Ponieważ krążek to ciało obce, może powodować nadmierne upławy czy zapalenia pochwy i szyjki macicy. Oprócz tego mogą zdarzyć się:
- Nudności
- Wymioty
- Nadmierny apetyt
- Zmęczenie
- Bolesne miesiączki
- Zawroty głowy
Opinie pacjentów
Najczęściej zadawane pytania
Konsultacja jest realizowana najpóźniej do 3 godzin od wypełnienia formularza medycznego, jednak zwykle czas wynosi około 1 godzinę.