Chat with us, powered by LiveChat

Krążek dopochwowy
konsultacja online

Krążek dopochwowy (pierścień antykoncepcyjny) jest stosunkowo nową metodą antykoncepcji, ale mimo tak krótkiego czasu zdobył rzeszę zwolenniczek. Krążek jest idealny dla kobiet, którym zdarza się zapomnieć o przyklejeniu plastra hormonalnego czy codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Powinne zwrócić na niego uwagę także kobiety, które z różnych powodów nie mogą stosować innych metod antykoncepcji hormonalnej.

Dla kogo przeznaczone są nasze usługi?

Dla wszystkich kobiet, które znalazły się w sytuacji awaryjnej. Ponieważ przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej bardzo dużą rolę pełni systematyczność, chcemy umożliwić kontynuowanie terapii, nawet w niesprzyjających warunkach. Skorzystaj z naszej oferty jeśli:


 • masz utrudniony dostęp do lekarza prowadzącego,
 • nie możesz się skontaktować ze swoim ginekologiem,
 • jesteś poza swoim miejscem zamieszkania (np. wyjazd służbowy, wakacje),
 • znalazłaś się w sytuacji wymagającej natychmiastowego działania.

Nawet kiedy korzystasz z naszych usług, a zalety telemedycyny nie są Ci obce, zalecamy regularne poddawanie się badaniom ginekologicznym i w pierwszej kolejności kontaktowanie się ze swoim ginekologiem.


Działanie krążka dopochwowego

Krążek dopochwowy to przezroczysty pierścień o średnicy ok. 5,4 cm i grubości ok. 4 mm, wykonany z elastycznego polimeru. Są w nim zawarte dwa składniki aktywne. Podobnie jak w przypadku antykoncepcji doustnej są to syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progesteronu - etynyloestradiol i etonogestrel. Zasada działania pierścienia opiera się na stopniowym uwalnianiu tych hormonów do organizmu (a oba związki świetnie wchłaniają się przez nabłonek pokrywający wnętrze pochwy), dzięki czemu skuteczna ochrona jest zachowana przez cały cykl. Hormony te zapobiegają owulacji poprzez blokowanie skokowego wzrostu stężenia lutropiny - hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Oprócz tego zagęszczają śluz w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom dostanie się do jajowodów. Skuteczność krążka przy prawidłowym stosowaniu wynosi aż 99%

Zdana Przychodnia krążek dopochwowy

Zalety korzystania z pierścienia antykoncepcyjnego

Wygoda

Pierścień umieszcza się w pochwie raz i przez następne trzy tygodnie wystarczy sprawdzać, czy jest na miejscu.

Wysoka skuteczność

Krążek dopochwowy nie powoduje wahań stężenia hormonów we krwi, a czynniki takie jak wymioty czy biegunka nie mają wpływu na jego działanie.

Rzadkie efekty uboczne

Dzięki stopniowemu uwalnianiu hormonów bezpośrednio w pochwie nie powoduje skoków stężenia estrogenów we krwi

Jak stosować krążek dopochwowy

Stosowanie krążka zaczynamy pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki). Jeśli zaczniemy go używa między 2 a 5 dniem cyklu, przez okres ok. tygodnia zaleca się korzystanie z antykoncepcji mechanicznej.

 

Krążek należy umieścić w pochwie. Najlepiej jeśli pierwszy raz zrobi to lekarz. Później kobieta może to zrobić samodzielnie, a wszystkie kroki opisane są w ulotce dołączonej do preparatu. Należy przyjąć wygodną pozycję, umieścić pierścień między kciukiem a palcem wskazującym, następnie lekko ścisnąć i wsunąć do wnętrza pochwy. Jego dokładne umiejscowienie nie ma wpływu na działanie.


Pierścień należy wyjąć po trzech tygodniach, a nowy umieścić po 7 dniach. W czasie przerwy powinno nastąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Zwykle dzieje się to po ok. 2-3 dniach.


Krążek nie przeszkadza w trakcie stosunku, więc oprócz regularnego sprawdzania jego położenia, nie trzeba go ruszać.

Chcesz przedłużyć receptę na krążek antykoncepcyjny?

Wypełnij formularz z wywiadem zdrowotnym przesłany na twój adres email

Decyzja o wystawieniu recepty przyjdzie na Twój email w przeciągu 3 godzin

Z e-receptą na smartfonie możesz udać się do każdej apteki w Polsce – zrealizujesz ją podając jedynie kod dostępowy

Zdalna Przychodnia e-recepta jak to działa

Co zrobić gdy krążek wypadnie?

Jeśl nastąpiło wypadnięcie krążka, należy natychmiast umyć go w ciepłej (nie gorącej) wodzie i włożyć z powrotem. Jeśli znajdował się poza pochwą przez mniej niż 3 godziny, jego skuteczność nie powinna się zmienić. W przypadku wypadnięcia na dłużej, po ponownym wprowadzeniu należy stosować antykoncepcję mechaniczną przez następne 7 dni.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Krążek dopochwowy jest zalecany przez lekarza po wykonaniu odpowiednich badań. Jest to spowodowane wieloma przeciwwskazaniami, zwykle na tle pracy wątroby, problemów z ciśnieniem krwi i układem krzepnięcia czy gospodarką lipidową lub węglowodanową. Są to między innymi:

 • Udar mózgu

 • Zawał serc

 • Zakrzepica żył i tętnic

 • Nadciśnienie tętnicze

 • Cukrzyca

 • Migrena

 • Choroby wątroby

 • Nowotwór w obrębie narządów płciowych

 • Otyłość

 • Wiek powyżej 35 lat

 • Choroby autoimmunologiczne

Pomimo bardzo niewielkiej szansy ich wystąpienia, efekty uboczne stosowania krążka mogą się pojawić. Najczęstszym problemem są bóle głowy. Ponieważ krążek to ciało obce, może powodować nadmierne upławy czy zapalenia pochwy i szyjki macicy. Oprócz tego mogą zdarzyć się:

 • Nudności

 • Wymioty

 • Nadmierny apetyt

 • Zmęczenie

 • Bolesne miesiączki

 • Zawroty głowy

Działanie lecznicze

Oprócz efektów antykoncepcyjnych, krążek dopochwowy zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza nasilenie krwawienia z dróg rodnych.


Pierścień antykoncepcyjny posiada także właściwości prewencyjne, zmniejszając ryzyko wystąpienia raka trzonu macicy, jajnika, mięśniaków macicy i torbieli.

FAQ

Kto może skorzystać z konsultacji?

Jak wygląda konsultacja?

Jak szybko otrzymam e-receptę?

Jak działają krążki dopochwowe?

Jak korzystać z pierścieni antykoncepcyjnych?

Co zrobić jeśli krążek wypadnie?

Ile kosztuje krążek antykoncepcyjny?

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do nas!

>
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close