Zdalna Przychodnia » Baza wiedzy » Kobiece sprawy » Leczenie nietrzymania moczu
Co to jest leczenie nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na wycieku moczu i utracie kontroli nad pęcherzem moczowym. Leczenie nietrzymania moczu polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, w tym ćwiczeń mięśni miednicy, ćwiczeniach relaksacyjnych pęcherza, przyjmowaniu leków oraz na zabiegach chirurgicznych.
Artykuł porusza temat leczenia różnych rodzajów nietrzymania moczu u kobiet, w tym wysiłkowego nietrzymania moczu, nietrzymania moczu z powodu naglącego parcia oraz inkontynencji mieszanej, czyli nietrzymania moczu, które jest połączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu z powodu naglącego parcia.
Nietrzymanie moczu – Co mogę zrobić?
Aby zapobiegać wyciekom moczu oraz naglącemu parciu, podejmij następujące kroki:
- Ogranicz posiłki oraz napoje, które nasilają Twoje objawy. W większości są to: alkohol, kofeina, kwaśne oraz pikantne posiłki, które podrażniają pęcherz,
- Zmniejsz ilość spożywanych płynów na kilka godzin przed snem,
- Unikaj zaparć.
Dodatkowo:
- Wykonuj ćwiczenia, które pomagają kontrolować pęcherz, pozwalają utrzymać więcej moczu i oddawać mocz rzadziej. Ustal pory, w których będziesz korzystać z toalety. Korzystaj z toalety na przykład co godzinę. Należy trzymać się ustalonych godzin, nawet jeżeli nie czujesz potrzeby oddania moczu. Jeżeli poczujesz potrzebę skorzystania z toalety wcześniej, postaraj się wytrzymać do ustalonego czasu. W ten sposób, ograniczysz korzystanie z toalety. Z czasem, możesz wydłużać czas zaplanowany na początku, nawet do 3-4 godzin.
- Stosuj ćwiczenia relaksacyjne, które pomagają, kiedy odczuwasz nagłą potrzebę oddania moczu. Kiedy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu, stań w jednej pozycji lub usiądź, weź głęboki wdech i zaciśnij mięśnie miednicy. Zaczekaj aż nagła potrzeba ustąpi. Wtedy, udaj się do toalety oddać mocz.
- Ćwicz mięśnie miednicy, które z czasem będą się wzmacniać. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci kontrolować pęcherz i oddawanie moczu. Warto zapytać lekarza jakie ćwiczenia wykonywać, ponieważ wiele osób wybiera ćwiczenia na własną rękę i wykonuje je źle. Dlatego, lekarz może zalecić wizytę u fizjoterapeuty, który wybierze dla Ciebie odpowiednie ćwiczenia i pokaże Ci, jak prawidłowo je wykonać.
Co należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia?
Niektóre choroby współistniejące mogą nasilić objawy nietrzymania moczu. Należy porozmawiać o tym z lekarzem, przed podęciem leczenia. Zwróć uwagę czy w moczu pojawia się krew, czy masz infekcje, odczuwasz ból, masz gorączkę lub cierpisz na obniżenie narządów rodnych.
Nietrzymanie moczu – Leczenie u kobiet
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet obejmuje wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, w tym ćwiczeń mięśni miednicy, ćwiczenia relaksacyjne pęcherza, przyjmowanie leków oraz zabiegi chirurgiczne.
Przyjmowanie leków pomaga utrzymać kontrolę nad pęcherzem. Leki przeciw nietrzymaniu moczu to: oksybutynina, tolterodyna, fezoterodyna, solifenacyna, daryfenacynęa i mirabegron. Są one dostępne w postaci tabletek stosowanych doustnie, plastrów oraz żelu do stosowania na skórę.
Leki przeciw nietrzymaniu moczu mogą powodować następujące efekty uboczne:
- Suchość w ustach,
- Zaparcia,
- Trudności ze skupieniem i zapamiętywaniem,
- Przyspieszone bicie serca,
- Senność,
- Zgagę,
- Nieostre widzenie.
Jeżeli jesteś w starszym wieku, zapytaj lekarza czy leki są bezpieczne. Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, niektóre leki mogą pogorszyć problemy związane z aktywnością umysłową.
Prawdopodobnie, lekarz zaleci kilka rodzajów leków wymiennie, aby wybrać odpowiedni lek dla Ciebie.
Lekarz może zalecić następującą formę leczenia nietrzymania moczu:
- Przyjmowanie estrogenu dopochwowo – Jeżeli leki relaksacyjne pęcherza nie działają w Twoim przypadku lub leczenie powoduje zbyt duże efekty uboczne, lekarz może zaproponować inną metodę leczenia. W przypadku kobiet, które cierpią na suchość pochwy oraz przeszły menopauzę, estrogen przyjmowany dopochwowo, może okazać się skuteczny i pomóc na problemy z nietrzymaniem moczu,
- Procedury rozluźniające pęcherz moczowy – Jeśli stosowanie leków nie przynosi rezultatu lub powoduje zbyt dużo efektów ubocznych, lekarz może zalecić zastrzyki z toksyny botulinowej (botoks) w pęcherz, aby go rozluźnić. Zastrzyki stosuje się 1-2 razy w roku. U 1 na 4 pacjentki dochodzi do trudności z oddawaniem moczu po przyjęciu zastrzyku. Inną metodą jest stymulacja elektryczna nerwów, która wykonywana jest specjalnym urządzeniem pod skórą. Ta metoda polega na wysyłaniu sygnałów elektrycznych do nerwów, które wpływają na pracę pęcherza. Nie jest to bolesne. Ta technika zmniejsza nagłą potrzebę oddania moczu i redukuje częstość oddawania moczu,
- Pessary dopochwowe – Są to niewielkie silikonowe urządzenia, które wkładasz do pochwy. Pomagają ćwiczyć mięśnie podtrzymujące cewkę moczową, redukując lub eliminując nietrzymanie moczu. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które chcą uniknąć leczenia operacyjnego. Jeżeli używasz pessarów w odpowiedni sposób, nie powodują one bólu lub dyskomfortu. Pessary należy usuwać co jakiś czas z pochwy i czyścić je wodą z mydłem. Najczęściej, zaleca się czyszczenie urządzenia raz na tydzień lub dwa tygodnie.
- Zabiegi chirurgiczne oferują najwyższą skuteczność leczenia, nawet w przypadku osób starszych. Istnieje kilka rodzajów zabiegu. Każda procedura obarczona jest innym stopniem ryzyka, zalet i powikłań. Nie zaleca się leczenia chirurgicznego u kobiet, które planują ciążę. Po ciąży, nietrzymanie moczu może wrócić, nawet po przeprowadzonej operacji. Przeczytaj więcej na temat leczenia chirurgicznego nietrzymania moczu w tym artykule.
Leczenie u mężczyzn
W przypadku mężczyzn, oprócz ćwiczeń i procedur rozluźniających pęcherz moczowy oraz stymulacji elektrycznej nerwów, stosuje się leki poprawiające przepływ oddawania moczu u osób z powiększoną prostatą oraz zabiegi chirurgiczne, polegające na regeneracji tkanek podtrzymujących cewkę moczową, operację usunięcia części prostaty i zabieg ‘naprawy’ mięśni kontrolujących oddawanie moczu.
Nietrzymanie moczu – Inne metody leczenia
- Wkładki/podpaski – Stosowanie wkładek i podpasek nie jest polecaną metodą leczenia nietrzymania moczu, aczkolwiek czasami jest to konieczne. Dostępne są wkładki i podpaski w różnych rozmiarach i o różnym stopniu chłonności. Zazwyczaj, wkładki przeznaczone dla kobiet w okresie miesiączki nie są odpowiednie, w celu zabezpieczenia przed wyciekami moczu. Ważne, aby kontrolować wycieki moczu podczas noszenia wkładek, ponieważ może to powodować nieprzyjemny zapach, odparzenia oraz infekcje,
- Przenośna toaleta – Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które mają problemy z chodzeniem. Toaletę można umieścić obok łóżka lub w miejscu, w którym się przebywa,
- Akupunktura – Niektóre kobiety stosują akupunkturę i potwierdzają jej skuteczność w leczeniu nietrzymania moczu.
Skuteczność leczenia nietrzymania moczu u kobiet
Skuteczność leczenia zależy od przyczyny i objawów choroby. Na przykład, jeżeli masz inne choroby współistniejące, na przykład cukrzycę, leczenie może pomóc.
Większość pacjentek używa kilku rodzajów leków, zanim trafi na leczenie odpowiednie dla siebie. Leczenie może zająć od miesiąca do kilku miesięcy, zanim pojawią się efekty. Nie zniechęcaj się, jeżeli nie zobaczysz efektów od razu.
Nietrzymanie moczu – Jak wygląda życie po leczeniu?
Leczenie nietrzymania moczu wymaga czasu i często trwa nawet trwa całe życie. Często, leczenie redukuje lub eliminuje niektóre objawy, ale nie leczy problemu całkowicie. Nawet jeżeli leczenie nie jest całkowicie skuteczne, pomaga zwiększyć komfort życia i pozwala Ci poczuć się lepiej.
Autor:
Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl
Baza wiedzy
- Aktualności (2)
- Baza wiedzy (460)
- Alergia (23)
- Antykoncepcja (51)
- Choroby autoimmunologiczne (17)
- Choroby kości, stawów i mięśni (51)
- Osteoporoza (8)
- Choroby krwi (29)
- Choroby naczyń (17)
- Choroby noworodków i wieku dziecięcego (48)
- Choroby przewodu pokarmowego (9)
- Choroby reumatyczne (18)
- Choroby skóry (2)
- Choroby układu nerwowego (23)
- Choroby układu oddechowego (48)
- Ciąża (81)
- Karmienie piersią (10)
- Niepłodność (5)
- Poród (33)
- Dieta i witaminy (15)
- Kobiece sprawy (123)
- Choroby narządów płciowych (17)
- Cykl miesiączkowy (6)
- Endometrioza (3)
- Mięśniaki macicy (3)
- Piersi (3)
- Leki (11)
- Nowotwory (48)
- Rak jajnika (4)
- Rak piersi (9)
- Rak szyjki macicy (4)
- Rak trzonu macicy (2)
- Recepta online (1)
- e-Recepta (1)
- Suplementy (10)
- Zaburzenia gospodarki węglowodanowej (3)
- Bez Kategorii (6)
- Poradnik (14)