Brak produktów w koszyku.

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu

Na czym polega leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu?

 

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu to leczenie osób, które nie kontrolują wycieków moczu podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wykonywania innych czynności, podczas których dochodzi do nacisku lub napięcia mięśni brzucha.

 

Oprócz operacji, istnieją inne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Operacja jest wskazana u osób, u których inne opcje leczenia zawiodły.

 

Jak wygląda leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet?

 

Większość zabiegów u kobiet jest małoinwazyjna, co oznacza, że lekarz wykonuje małe nacięcie skóry i używając niewielkich narzędzi wykonuje zabieg „od zewnątrz”, nie przeprowadzając operacji otwartej. Jednakże, czasami konieczna jest operacja otwarta.

 

Jakie są rodzaje zabiegu?

 

Wyróżniamy następujące rodzaje leczenia operacyjnego wysiłkowego nietrzymania moczu:

 

  • Operacja slingowa, czyli zabieg z użyciem specjalnej taśmy, który polega na taśmowym podwieszeniu cewki moczowej, czyli owinięciu taśmą cewki moczowej. Chociaż istnieją różne rodzaje taśm, wszystkie maja na celu zabezpieczenie cewki moczowej przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Slingi są wykonane z syntetycznego materiału powstałego z prolenu oraz materiału autologicznego, takiego jak tkanki skóry, ścianka pochwy lub ścięgna mięśni brzucha.
  • Operacja metodą Burcha, inaczej znana jako kolposuspensja, to operacja podniesienia szyi pęcherza moczowego. Zabieg można przeprowadzić laparoskopowo, czyli małoinwazyjnie oraz metodą otwartą. Podczas zabiegu pacjentka jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz przytwierdza boczne tkanki, otaczające cewkę moczową, do więzadła biodrowo-grzebieniowego za pomocą szwów.
  • Zastrzyk do tkanki otaczającej cewkę moczową. Wstrzyknięcie specjalnej substancji ma zapobiegać wyciekom moczu. Obecnie, stosuje się także zastrzyki z toksyną botulinową, podawane do mięśnia zwieracza pęcherza moczowego.

 

Jakie są zalety zabiegu?

 

Główną zaletą zabiegu jest fakt, że operacja często rozwiązuje problem wysiłkowego nietrzymania moczu, w przeciwieństwie do innych metod, które nie zawsze są skuteczne.

 

Jakie jest ryzyko związane z zabiegiem?

 

Ryzyko związane z zabiegiem zależy od rodzaju operacji oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

 

Na skutek zabiegu mogą pojawić się:

 

  • Problemy związane z operacją, takie jak krwawienie, infekcja, rozdarcie ściany pęcherza,
  • Trudności z opróżnieniem całego pęcherza podczas oddawania moczu,
  • Nietrzymanie moczu po operacji (czasami dzieje się tak nawet po operacji),
  • Nietrzymanie moczu przy nagłym parciu, czyli ciągła lub nagła potrzeba oddania moczu. Niektóre osoby nie potrafią zdążyć dotrzeć do toalety, aby oddać mocz. Do takiej sytuacji może dojść po operacji. Objawy mogą nasilić się jakiś czas po operacji.
  • Ból podczas stosunku,
  • Ból w pachwinie.

 

Czy leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu można leczyć w inny sposób niż operacyjnie?

 

Tak. Istnieją inne opcje leczenia, które obejmują specjalne ćwiczenia, w tym ćwiczenia z użyciem pessarów dopochwowych. Pessary to małe urządzenia, które wkładasz do pochwy, aby wzmocnić cewkę moczową. Operacja jest najczęściej wybierana, jeżeli inne metody leczenia nie przynoszą efektów.

 

Skutki leczenia operacyjnego są inne u każdej pacjentki. Do Ciebie należy decyzja czy chcesz poddać się operacji. Jeżeli nie jesteś pewna, spróbuj innych metod leczenia. Porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia w Twoim przypadku.

 

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu a ciąża

 

Lekarze zazwyczaj nie zalecają operacji wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, które chcą zajść w ciąże, ponieważ ciąża powoduje nacisk na brzuch oraz drogi moczowe, co może sprawić, że problem nietrzymania moczu powróci, nawet po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym.

 

Leczenie operacyjne wysiłkowego nietrzymania moczu

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]