Brak produktów w koszyku.

Leki przeciw osteoporozie

Jak działają leki przeciw osteoporozie?

Jeśli masz osteoporozę, istnieje wysokie ryzyko złamania kości. W tym przypadku, lekarz może przepisać leki przeciw osteoporozie, które:

  • Zmniejszają ubytek tkanki kostnej,
  • Zwiększają gęstość kości i utrzymują ją na odpowiednim poziomie,
  • Redukują ryzyko złamania kości.

Aby leki przeciw osteoporozie odpowiednio działały, należy przyjmować suplementy z wapniem i witaminą D. Lekarz powie Ci jakie suplementy przyjmować, w jakich dawkach i jak często.

Jakie leki przeciw osteoporozie są dla mnie najlepsze?

Istnieje wiele leków przeciw osteoporozie. Na podstawie wywiadu i badania, lekarz wybierze najbardziej odpowiednie leki dla Ciebie.

Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat często stosowanych leków przeciw osteoporozie.

W celu uzyskania większej ilości informacji, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę. Powiedzą Ci jak działają konkretne leki przeciw osteoporozie, jakie są możliwe skutki uboczne działania leku, i opowiedzą co może wpłynąć na działanie leku.

Bisfosfoniany

Większość pacjentów, na początku leczenia przyjmuje bisfosfoniany. Jeżeli nie działają lub powodują efekty uboczne, lekarz może wybrać inne leki. Bisfosfoniany są dostępne w formie tabletek oraz zastrzyków. Większość pacjentów przyjmuje je codziennie.

Przyjmowanie leku w formie tabletki zazwyczaj wygląda następująco:

  • Przyjmij pierwszą tabletkę rano, zanim cokolwiek zjesz lub wypijesz,
  • Popij tabletkę wodą, ale nie jedz i nie pij nic innego,
  • Nie kładź się przez 30 minut po przyjęciu tabletki. W tym czasie możesz siedzieć lub stać.

Kwas ryzedronowy to bisfosfonian w formie tabletki, który zażywa się trochę inaczej niż inne bisfosfoniany. Należy zażyć go po śniadaniu, popijając mniejszą ilością wody.

Selektywne modulatory receptora estrogenowego

Selektywne modulatory receptora estrogenowego (SERM) zachowują się jak hormon – estrogen. Estrogen zapobiega utracie masy kostnej. Po menopauzie, ciało kobiety produkuje mniej estrogenu. Leki typu SERM zapobiegają utracie masy kostnej, tak samo jak estrogen. Niektóre z nich obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka nowotworowego. Leki tego typu przeznaczone są wyłącznie dla kobiet po menopauzie.

 

Terapia hormonalna

Leki hormonalne, zwane hormonalną terapią zastępczą lub hormonalną terapią menopauzalną, chronią przed osteoporozą. Po menopauzie, ciało kobiety produkuje mniejsze ilości niektórych hormonów. Dlatego, wskazana jest hormonalna terapia zastępcza, która pomaga produkować brakujące hormony.

Terapia nie jest często stosowana w celu leczenia osteoporozy u kobiet po menopauzie. Dzieje się tak, ponieważ inne leki działają lepiej u kobiet, które przeszły menopauzę. Leki działają u kobiet, które mają objawy podobne do tych podczas menopauzy, jak na przykład wybuchy gorąca oraz u kobiet, które mają osteoporozę, ale nie mogą przyjmować innych leków przeciw osteoporozie.

Kobiety, które nie przeszły menopauzy, mogą stosować leczenie antykoncepcyjne w formie tabletek lub plastrów, aby zapobiegać osteoporozie.

Niektórzy mężczyźni chorują na osteoporozę, ponieważ ich ciało nie wytwarza odpowiedniej ilości testosteronu (hormon). Jeżeli tak się dzieje, lekarz może zasugerować przyjmowanie testosteronu przeciw osteoporozie.

Hormony PTH i PTHrP

PTH i PTH-podobny (PTHrP) to sztuczne formy hormonów, produkowanych przez nasze ciała. PTH to parathormon, czyli hormon przytarczyc a PTHrP to peptyd strukturalnie zbliżony do parathormonu. Oba są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów o budowie nowych kości. Lek jest stosowany u osób z ciężką osteoporozą.

 

Romosozumab

Romosozumab blokuje niektóre białka w organizmie. To białko blokuje powstawanie nowych kości. Lek zalecany jest dla osób z ciężką osteoporozą. Zablokowanie tego białka pozwala na formowanie się nowych kości.

 

Denosumab

Denosumab blokuje różnego rodzaju białka w ciele i powoduje łamanie kości. Poprzez zablokowanie białka, dochodzi do zatrzymania utraty ubytku masy kostnej i szans łamania się kości. Jeżeli leki przeciw osteoporozie wywołują skutki uboczne lub nie pomagają, lekarz może zasugerować denosumab. Może to być dobry wybór dla osób, które mają problemy z nerkami. Po odstawieniu leku, gęstość kości szybko się obniża. Powoduje to ryzyko łatwiejszych złamań. Dlatego, lekarz przepisze inne leki, które zapobiegają łamaniu kości.

 

Kalcytonina

Kalcytonina to hormon, który nasz organizm wytwarza naturalnie. Istnieją leki z zawartością tego hormonu przeciw osteoporozie. Ten lek nie jest często przepisywany, dlatego że nie wykazuje tak wysokiej skuteczności, jak inne leki. Może zmniejszyć ból w kręgosłupie. W przypadku leczenia złamanej kości, należy przestać go stosować, kiedy ból ustąpi (nie dłużej niż 6 miesięcy). Po 6 miesiącach stosowania leku, należy zmienić go na inny.

 

Jak długo muszę przyjmować leki przeciw osteoporozie?

Leki przeciw osteoporozie należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz. Jeżeli jesteś w grupie wysokiego ryzyka złamania kości, możesz bezpiecznie przyjmować leki przez wiele lat. Jeśli nie znajdujesz się w grupie zwiększonego ryzyka, należy przestać przyjmować leki po mniej więcej roku. Należy upewnić się czy gęstość kości nie maleje. Po jakimś czasie, można zacząć przyjmować leki ponownie.

 

Leki przeciw osteoporozie – Co jeszcze warto wiedzieć?

Niektórzy twierdzą, że przyjmowanie bisfosfoniaów przez dłuższy czas zwiększa ryzyko złamania niektórych kości. Jest to prawda, ale zdarza się to bardzo rzadko. Szanse złamania kości na skutek osteoporozy są o wiele wyższe, niż na skutek zażywania bisfosfonianów.

Jeśli przyjmujesz leki przeciw osteoporozie, wykonuj regularne badania sprawdzające ich działanie. Jeżeli dane leczenie nie pomaga, lekarz przepisze inne leki.

leki-przeciw-osteoporozie

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]