Brak produktów w koszyku.

Naczyniaki u dzieci

Co to są naczyniaki u dzieci?

Naczyniaki to zgrubienia, które formują się w ciele, kiedy naczynia krwionośne w danym miejscu rosną w nieprawidłowy sposób. Najczęściej tworzą się na skórze i zazwyczaj są różowe, czerwone, albo w kolorze skóry z różowymi lub czerwonymi plamkami. Te zgrubienia czasami są nazywamy guzami, ale nie są one powodowane przez nowotwory i zwykle są niegroźne.

Naczyniaki są najczęściej spotykane u dzieci. Zwykle nie są widoczne po porodzie. Zamiast tego, zazwyczaj ukazują się podczas pierwszych kilku dni lub miesięcy życia. Mogą się pojawić w każdej części ciała, ale najczęściej spotyka się je na głowie lub twarzy. Kiedy pierwszy raz się pojawią, mogą rosnąć bardzo szybko. W późniejszym okresie, zwykle się zmniejszają i na końcu znikają.

Czy naczyniaki u dzieci są bolesne?

Zazwyczaj nie. Naczyniaki mogą wyglądać groźnie, ale zwykle nie sprawiają problemów.

W rzadkich przypadkach, mogą formować owrzodzenia, krwawić albo doznawać infekcji. Kiedy naczyniaki formują się wewnątrz ciała, wtedy mogą powodować poważne problemy.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli pojawi się u dziecka nowe zgrubienie. Lekarz sprawdzi co jest nie tak i zdecyduje czy będzie potrzebne leczenie.

Jak leczyć naczyniaki u dzieci?

Większości naczyniaków nie wymaga leczenia. W niektórych przypadkach, lekarz może zdecydować się na podjęcie leczenia. Zdarza się tak, jeżeli naczyniak:

  • Jest bardzo duży albo ulokowany w część ciała, gdzie może powodować problemy zdrowotne, na przykład w okolicy oka lub w wątrobie,
  • Mógłby nieodwracalnie pogorszyć wygląd dziecka,
  • Zaczyna wrzodzieć, krwawić lub wda się infekcja.

Jeśli będzie wymagane podjęcie leczenia, lekarz może przepisać propranolol na zmniejszenie lub powstrzymanie wzrostu naczyniaków. Zwykle robi się to najszybciej jak to możliwe. To dlatego, że nacyzniaki mają tendencję do szybszego wzrostu zaraz po pojawieniu się. Lekarze nie przepisują tego leku w każdym przypadku, ponieważ w większości przypadków, naczyniaki same znikają.

Czasami lekarze polecają zabieg usunięcia naczyniaki albo leczenia laserowego, mające na celu zmniejszenia jego widoczności.

 

Czy mogę zrobić coś, aby pomóc dziecku?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić to pomóc dziecku czuć się normalnie. Posiadanie naczyniaka może być dla dziecka trudne. Inni ludzie (szczególnie inne dzieci) mogą się często spoglądać lub nadmiernie zwracać uwagę na Twoje dziecko.

Kiedy naczyniaki u dzieci znikają?

Jest to trudne do przewidzenia. Według statystyk:

  • 50% naczyniaków znika do 5 roku życia dziecka,
  • 70% naczyniaków znika do 7 roku życia,
  • 90% znika do 9 roku życia.

Miej na uwadze to, że skóra dziecka może nie wyglądać całkowicie normalnie, nawet po skurczeniu się naczyniaka. Mimo wszystko, opłaca się poczekać i zobaczyć co się z nią dzieje, zanim podejmie się leczenie, które może nie być potrzebne.

Przeczytaj również artykuł na temat kiły wrodzonej.

naczyniaki-u-dzieci

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]