fbpx
Menu
No products in the cart.

Pęcherz neurogenny

Co to jest pęcherz neurogenny?

 

Pęcherz neurogenny to stan, który powoduje problemy z kontrolą nad pęcherzem. Najczęściej występuje u osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Stwardnienie rozsiane oraz udar mogą być przyczyna pęcherza neurogennego.

 

Jak objawia się pęcherz neurogenny?

 

Osoby z pęcherzem neurogennym:

 

 • Oddają mocz często, w niewielkich ilościach,
 • Mają problem z rozpoczęciem oddawania moczu oraz opróżnieniem pęcherza,
 • Tracą kontrolę nad pęcherzem,
 • Nie potrafią określić czy pęcherz jest pełen,
 • Często łapią infekcje pęcherza.

 

Pęcherz neurogenny – Czy istnieje badanie diagnostyczne?

 

Pielęgniarka lub lekarz przeprowadzą wywiad, na podstawie którego zalecą badanie diagnostyczne. Lekarz może poprosić o prowadzenie zapisów, jak często oddajesz mocz. Ponadto, lekarz może skierować Cię do specjalisty zajmującego się chorobami pęcherza – urologa lub ginekologa.

 

Badania diagnostyczne w kierunku pęcherza neurogennego obejmują:

 

 • Badanie moczu,
 • Badanie krwi,
 • Radiologiczne badania obrazowe, takie jak: RTG, USG, KT lub MR,
 • Badanie oceny funkcji pęcherza z użyciem cewnika, podczas którego lekarz wprowadza cewnik do cewki moczowej i wypełnia pęcherz płynem. Celem badania jest ocena wypełnienia pęcherza. Następnie, lekarz poprosi Cię o opróżnienie pęcherza, aby sprawdzić, czy pęcherz opróżnia się cały.

 

Co mogę zrobić, aby poczuć się lepiej?

 

Aby poczuć się lepiej i zacząć kontrolować pęcherz możesz:

 

 • Ustalić czas, w którym chodzisz do toalety, na przykład co godzinę. Należy trzymać się ustalonych godzin, nawet jeżeli nie czujesz potrzeby oddania moczu. Jeżeli poczujesz potrzebę skorzystania z toalety wcześniej, postaraj się wytrzymać do ustalonego czasu. W ten sposób, ograniczysz korzystanie z toalety. Z czasem, możesz wydłużać czas zaplanowany na początku, nawet do 3-4 godzin.
 • Ćwiczyć mięśnie miednicy, które z czasem będą się wzmacniać. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci kontrolować pęcherz i oddawanie moczu. Warto zapytać lekarza jakie ćwiczenia wykonywać, ponieważ wiele osób wybiera ćwiczenia na własną rękę i wykonuje je źle.

 

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Zgłoś się do lekarza, jeżeli:

 

 • Nie jesteś w stanie kontrolować pęcherza i zdarza Ci się nietrzymanie moczu, zwłaszcza, jeżeli towarzyszy temu ból pleców lub osłabienie w nogach,
 • Odczuwasz objawy infekcji dróg moczowych, które obejmują: ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, oddawanie moczu w pośpiechu, krew w moczu, gorączkę.

 

Jak leczyć pęcherz neurogenny?

 

Metody leczenia pęcherza neurogennego obejmują:

 

 • Leki na receptę – Niektóre leki rozluźniają pęcherz. Zaliczamy do nich oksybutyninę i bromek propanteliny. Inne, jak na przykład betanechol, pobudzają niektóre nerwy. W niektórych przypadkach, wskazane są antybiotyki.
 • Cewniki urologiczne – Jeżeli nie możesz opróżnić pęcherza całkowicie, lekarz może zastosować cewnik urologiczny, czyli elastyczną rurkę, którą wprowadza się do cewki moczowej kilka razy dziennie. Cewnik pomaga opróżnić pęcherz i uniknąć zapalenia pęcherza. W rzadkich przypadkach, konieczne jest założenie stałego cewnika (na dłuższy okres czasu).

 

Jeżeli założenie cewnika oraz stosowanie leków są nieskuteczne, lekarz może zastosować inne rodzaje leczenia, takie jak stymulacja nerwów za pomocą specjalnych urządzeń medycznych, zastrzyki z toksyny botulinowej lub zabieg chirurgiczny.

pecherz-neurogenny

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.