Brak produktów w koszyku.

Rak jajnika

Co to jest rak jajnika?

 

Rak jajnika jest diagnozowany, kiedy w zdrowych komórkach zaczyna dochodzić do zmian nowotworowych. Jajniki to część układu rozrodczego kobiety. Jajniki produkują komórki jajowe.

Rak jajnika występuje najczęściej u kobiet w wieku 50-65 lat, ale może rozwinąć się również u kobiet w młodszym wieku. Rak jajnika często występuje u kobiet, które miały przypadki raka jajnika w rodzinie.

 

Jak się objawia rak jajnika?

 

Do objawów raka jajnika zaliczamy:

  • Uczucie wzdęcia oraz powiększonego brzucha,
  • Ból żołądka,
  • Uczucie wypełnienia lub problemy z jedzeniem,
  • Częstą lub nagłą potrzebę oddawania moczu.

Te objawy występują często. Jednakże, nie musza oznaczać nowotworu. Jeżeli zauważyłaś u siebie którykolwiek z objawów i utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, w celu badania kontrolnego.

Wiele kobiet nie odczuwa żadnych objawów i dowiaduje się o nich w momencie postawienia diagnozy lekarskiej, na przykład podczas badania USG miednicy mniejszej lub innych badań obrazowych. Często, badania wykonywane są z innych wskazań, a pacjentka dowiaduje się o chorobie przypadkowo. Jeżeli podczas badania lekarz zauważy coś niepokojącego, skieruje Cię na badania w kierunku raka jajnika.

 

Czy istnieje badanie w kierunku raka jajnika?

 

Tak. Jeżeli lekarz podejrzewa u Ciebie raka jajnika, może skierować Cię na następujące badania:

 

  • USG lub inne badanie obrazowe – Są to badania, które pozwalają zrobić prześwietlenie/zdjęcie wnętrza Twojego ciała,
  • Badania krwi – Nie ma jednego badania krwi, które może w 100% potwierdzić czy masz raka jajnika. W przypadku podejrzenia nowotworu, lekarz zleci wykonanie badanie CA 125. CA 125 to białko we krwi, którego poziom zwiększa się u osób chorych na raka jajnika. Ten test jest szczególnie przydatny u kobiet, które przeszły menopauzę. Badanie nie potwierdza jednak czy rak na pewno występuje. Jednakże, może pomóc podjąć lekarzowi decyzję czy zlecić operację.
  • Operacja chirurgiczna – Jedynym sposobem, aby stwierdzić obecność raka jajnika jest zabieg chirurgiczny. Podczas zabiegu, lekarz usuwa jajnik i sprawdza go pod mikroskopem. W rezultacie, może stwierdzić obecność lub brak zmian nowotworowych. Jeżeli zmiany są obecne, lekarz kontynuuje zabieg i usuwa jak największą część nowotworu. W większości przypadków, lekarze wykonują całkowitą histerektomię, która polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy. Jeśli nowotwór rozprzestrzenił się na inne organy, zespół zabiegowy może usunąć również ich części.

 

Co to jest stadium nowotworu?

 

Stadium nowotworu to skala za pomocą której lekarze oceniają stopień zaawansowania raka.

 

Rak jajnika – jak go leczyć?

 

W większości przypadków, zabieg chirurgiczny usunięcia nowotworu stanowi pierwszy wybór leczenia. Dalsze leczenie zależy od stopnia zaawansowania nowotworu oraz chorób współistniejących. Niektóre pacjentki po operacji nie wymagają dalszego leczenia. Inne kobiety wymagają leczenia przy użyciu chemioterapii. Chemioterapia to leczenie, które zabija komórki nowotworowe lub zapobiega ich wzrostowi. Zazwyczaj, leczenie jest w formie dożylnej. W innych przypadkach, podawane jest przez niewielką rurkę do żołądka.

 

Rak jajnika – Czy jest możliwe zajście w ciążę?

 

Jeżeli pewnego dnia będziesz chciała zajść w ciążę, powiedz o tym lekarzowi, zanim podejmiesz leczenie. Leczenie raka jajnika często uniemożliwia późniejsze zajście w ciążę. W niektórych przypadkach, można tak zaplanować leczenie, aby w przyszłości ciąża była możliwa.

 

Co się dzieje po leczeniu?

 

Po leczeniu, należy wykonywać regularne badania kontrolne, aby mieć pewność, że nowotwór nie nawraca. Badania kontrolne zazwyczaj obejmują badania krwi oraz badania obrazowe. Obserwuj czy nie pojawiają się u Ciebie objawy wymienione wyżej, ponieważ mogą one oznaczać nawrót choroby. Poinformuj o nich oczywiście lekarza lub pielęgniarkę.

 

Co jeśli rak jajnika nawraca lub rozprzestrzenia się?

 

Jeżeli rak nawraca lub rozprzestrzenia się, możliwe że lekarz zaleci chemioterapię lub operację chirurgiczną. Lekarz może również zapisać odpowiednie leki.

 

Czy można zapobiec nowotworowi?

 

Jeżeli osoby w Twojej rodzinie mają lub miały raka jajnika, piersi, macicy lub jelita, poinformuj o tym lekarza. Z pewnością, że możesz podjąć działania profilaktyczne zapobiegające chorobie.

 

Przeczytaj również o badaniach genetycznych w kierunku raka piersi, jajnika i trzustki.

 

Co jeszcze można zrobić?

 

Ważne, aby przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie badań i wizyt kontrolnych. Co więcej, informuj lekarza jeżeli pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne leczenia.

 

Proces leczenia będzie wymagał podjęcia wielu decyzji, między innymi wyboru odpowiedniej metody leczenia. Bądź szczera z lekarzem i pielęgniarką co czujesz, w związku z wyborem leczenia.

 

Zapytaj lekarza:

  • Jakie są zalety wybranej metody leczenia? Czy to przedłuży moje życie? Czy to zredukuje lub zapobiegnie objawom?
  • Jakie są wady leczenia?
  • Czy istnieją inne opcje leczenia?
  • Co jeżeli nie podejmę się leczenia wybraną metodą?
rak-jajnika

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]