fbpx
Menu
Brak produktów w koszyku.

Torbiele jajników

Co to są torbiele jajników?

 

Torbiele jajników, nazywane inaczej cystami, to niewielkie jamy wypełnione płynem, które powstają na jajnikach. Każda kobieta ma 2 jajniki, jeden po lewej, drugi po prawej stronie podbrzusza. U kobiet, które nadal mają miesiączkę, jajnik jest odpowiedzialny za uwalniani komórki jajowej, średnio co miesiąc.

 

Torbiele jajników powodują ból lub uczucie ucisku w brzuchu. Zdarza się, że torbiele są bezobjawowe. Wiele kobiet obawia się, że torbiel jest równoznaczna z rakiem. Jednakże, większość torbieli nie jest nowotworowa.

 

Jakie są objawy torbieli jajników?

 

W niektórych przypadkach, torbiele są bezobjawowe. W przypadku występujących objawów, możesz odczuwać ból lub ucisk w podbrzuszu z jednej strony. Ból może być tępy lub ostry. Dodatkowo, ból może być przemijający, czyli może pojawiać się, znikać i po jakimś czasie znów pojawiać.

 

Czasami torbiele pękają lub powodują skręt jajnika. Może to stanowić poważny problem. W takim przypadku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać na ostry dyżur, jeżeli czujesz nagły bardzo silny ból, który nie pozwala Ci chodzić lub nie chce zniknąć. Oprócz tego, możesz czuć mdłości, mogą pojawić się wymioty lub delikatne krwawienie z pochwy.

 

Torbiele jajników – jakie są ich przyczyny?

 

Istnieje wiele przyczyn powstawania torbieli na jajnikach. Należą do nich:

 

  • Owulacja lub ciąża – Owulacja to czas w każdym miesiącu, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową. Aby do tego doszło, powstaje pęcherzyk jajnikowy. Czasami pęcherzyk rośnie, ale nie uwalnia komórki. Zamiast tego, powstaje torbiel. Jeżeli kobieta zachodzi w ciążę po uwolnieniu komórki jajowej, torbiel może pozostać na jajniku przez kilka tygodni lub miesięcy,
  • Torbiel skórzasta (potworniak) – Są to częste rodzaje torbieli. Czasami mają w sobie zęby, włosy lub tłuszcz. Chociaż brzmi to dziwnie, ten rodzaj torbieli istnieje i powoduje ryzyko dla zdrowia. Lekarz może zalecić operacyjne usunięcie tego rodzaju torbieli,
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – U kobiet z PCOS, na jajnikach powstaje wiele małych torbieli, zamiast 1 dużego pęcherzyka jajnikowego. Torbiele zazwyczaj nie znikają same. W związku z tym, trzeba je leczyć lub usuwać operacyjnie. Zespół policystycznych jajników często wymaga leczenia z innych powodów niż powstanie torbieli na jajniku.
  • Endometrioza – U kobiet z endometriozą, tkanka która powinna rosnąć w macicy, pojawia się poza macicą. Endometrioza może powodować powstawanie torbieli na jajnikach, a także powodować ból brzucha podczas miesiączki, podczas seksu lub problemy z zajściem w ciążę.
  • Nowotwór – U około 1 na 100 kobiet, przyczyną powstawania torbieli jajników jest nowotwór. Dzieje się tak najczęściej u kobiet w starszym wieku, które przeszły menopauzę lub które mają w rodzinie kobiety, u których wykryto raka jajnika.

 

Jak duże są torbiele jajników?

 

Torbiele mają zazwyczaj 2,5-5 cm szerokości, chociaż zdarzają się większe.

 

Czy istnieje badanie na torbiele jajników?

 

Tak. Do badań diagnozujących torbiele należą:

 

  • Badania obrazowe, takie jest USG miednicy mniejszej. Badanie wykorzystuje fale dźwiękowe, aby zobrazować wnętrze Twojego ciała, w tym miednicy i jajników. Zdjęcia pokazują czy masz torbiel. Co więcej, pokazują jej rozmiar i dokładną lokalizację. Czasami, lekarze zalecają badanie tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MR),
  • Badanie krwi sprawdza czy jesteś w ciąży lub czy masz nowotwór.

 

Jak leczyć torbiele jajników?

 

Leczenie zależy od przyczyn i objawów choroby. Możliwe leczenie obejmuje:

 

  • Obserwację – Lekarz może zalecić badanie USG co kilka miesięcy, w celu kontroli. Torbiele mogą nie zmieniać rozmiaru, pomniejszać się lub nawet zniknąć. Dlatego, czasami nie wymagają leczenia,
  • Leczenie antykoncepcyjne – Leki antykoncepcyjne zapobiegają powstawaniu nowych torbieli,
  • Operację usuwającą torbiel lub jajnik.

 

Co jeżeli chcę zajść w ciążę?

 

To zależy od tego, jaka jest przyczyna torbieli na jajnikach. Większość kobiet z torbielami na jajnikach może zajść w ciążę. Kobiety z jednym jajnikiem, również mogą zajść w ciążę. Jeżeli masz trudności z zajściem w ciążę, istnieją leki które mogą Ci pomóc. Porozmawiaj o tym z lekarzem, kiedy zdecydujesz się zajść w ciążę.

 

torbiele-jajnikow

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]