Brak produktów w koszyku.

Stosowanie używek w ciąży

Stosowanie używek w ciąży

 

Stosowanie używek w ciąży, takich jak picie alkoholu, palenie papierosów oraz zażywanie niektórych leków lub narkotyków, naraża rozwijające się dziecko na liczne problemy i zagraża ciąży. Jeżeli myślisz o zajściu w ciążę, powinnaś przestać pić alkohol, palić papierosy oraz przestać zażywać inne uzależniające substancje, w tym niektóre leki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nawet niewielkie dawki alkoholu lub narkotyków i tytoniu mogą zaszkodzić ciąży. W ciągu kilku pierwszych tygodni, możesz być nieświadom, że jesteś w ciąży. Jeżeli chcesz zajść w ciążę, porozmawiaj z lekarzem o lekach, które zażywasz. Możliwe, że lekarz zaleci zaprzestanie przyjmowania niektórych z nich.

 

Stosowanie używek w ciąży – Jakie skutki może mieć picie alkoholu w ciąży?

 

Dzieci, których matki piją alkohol w ciąży, mogą urodzić się z płodowym zespołem alkoholowym, który uszkadza mózg. W porównaniu do zdrowych dzieci, dzieci z płodowym zespołem alkoholowym ważą mniej, mają mniejsze głowy i są bardziej ‘kapryśne’. W okresie dorastania, dzieci mają problemy z poprawnym zachowaniem oraz procesami myślowymi.

Stosowanie alkoholu w ciąży zwiększa również ryzyko poronienia oraz urodzenia martwego dziecka. Poronienie to utrata dziecka przed zakończeniem 20. tygodnia ciąży. O urodzeniu martwego dziecka mówimy, kiedy dziecko umiera zanim się urodzi, w drugiej połowie ciąży (po 20. tygodniu).

Z powodu dużego zagrożenia związanego ze spożywaniem alkoholu w ciąży, lekarze odradzają całkowite odstawienie alkoholu podczas ciąży.

 

Stosowanie używek w ciąży – Jakie skutki może mieć przyjmowanie leków i narkotyków w ciąży?

 

Skutki zależą od rodzaju przyjmowanych używek oraz tego, jak długo je stosujesz. Nie wszystkie kobiety, które przyjmują leki podczas ciąży, mają problemy z płodem. Jednakże, jest to obciążone dużym ryzykiem zaburzeń. Problemy mogą się  nasilić u kobiet, które oprócz przyjmowania leków i narkotyków, jednocześnie piją alkohol i palą papierosy.

Obecnie, nie ma pewności, jaki lek powoduje konkretne skutki dla matki i dziecka. Jest to trudna rzecz do wykazania. Jeżeli przyjmujesz jeden lub więcej rodzajów leków w ciąży i odczuwasz jakiekolwiek problemy lub skutki uboczne, może być ciężko stwierdzić, który lek powoduje zaburzenia. Im więcej leków przyjmujesz, tym większe ryzyko wystąpienia problemów i powikłań w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka.

Ze względów bezpieczeństwa, lekarze zalecają odstawienie możliwie jak największej ilości leków, szczególnie tych, które mogą spowodować problemy z ciążą.

 

Poniżej znajduje się lista narkotyków wraz ze skutkami, jakie mogą powodować podczas ciąży:

 

  • Heroina i inne leki opioidowe – Te używki zwiększają ryzyko wielu poważnych chorób. Na przykład, kobiety które zażywają heroinę w ciąży, łatwo łapą infekcje, które przekazują dziecku. Dzieci po urodzeniu mogą mieć niską wagę lub płodowy zespół abstynencji. Te same skutki może wywołać przyjmowanie leków opioidowych, takich jak morfina, oksykodon lub fentanyl.
  • Kokaina – Kobiety przyjmujące kokainę w ciąży, mogą mieć problem z łożyskiem. Łożysko to organ, który wytwarza się pomiędzy matką i dzieckiem podczas ciąży. Łożysko dostarcza dziecku wartości odżywcze i tlen oraz odprowadza produkty uboczne. Zażywanie kokainy może spowodować oddzielenie łożyska od macicy przed porodem. Może to zaszkodzić matce i dziecku. Dzieci są obciążone wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi urodzeniowej. To z kolei, stwarza ryzyko innych problemów zdrowotnych.
  • Marihuana – Chociaż marihuana jest legalna w niektórych krajach, lekarze zalecają jej unikanie podczas ciąży, ponieważ mieć negatywny wpływ na dziecko, zarówno zaraz po urodzeniu oraz w późniejszych latach. Stosowanie marihuany podczas ciąży, może wywołać przedterminowy poród oraz niską wagę urodzeniową dziecka.

 

Stosowanie używek w ciąży – Co jeżeli już jestem w ciąży i stosuję używki?

 

Jeżeli jesteś w ciąży i pijesz alkohol lub stosujesz inne używki, porozmawiaj z lekarzem. Lekarz powie Ci jak poradzić sobie z nałogiem i pomoże wybrać odpowiednie leczenie lub skieruje do specjalisty, który może Ci pomóc. Jeśli pijesz alkohol, przyjmujesz heroinę lub leki opioidowe, przestań to robić od razu, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla Ciebie i Twojego dziecka. Lekarz oraz pielęgniarka mogą pomóc Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie oraz wskazać terapeutę, z którym będziesz mogła porozmawiać o swoich problemach.

 

Palenie papierosów podczas ciąży, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Kobiety, które palą w ciąży, są narażone na następujące problemy:

 

  • Poród przedterminowy, który odbywa się przed 37. tygodniem ciąży, czyli 3 tygodnie lub więcej przed planowanym terminem. Ciąża powinna trwać 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Poród w 37. tygodniu ciąży jest niebezpieczny, ponieważ dzieci urodzone przed planowanym terminem, są narażone na większe problemy zdrowotne.
  • Mogą wystąpić problemy z łożyskiem, takie jak łożysko przodujące oraz odklejenie łożyska. Łożysko przodujące pojawia się wtedy, kiedy łożysko przykrywa otwór szyjki macicy. O odklejeniu łożyska mówimy, gdy łożysko oddziela się od macicy, zanim urodzi się dziecko. Obie sytuacje mogą doprowadzić do krwawienia z pochwy oraz stanowić zagrożenie dla matki i dziecka,
  • Poronienie, czyli utrata dziecka przed zakończeniem 20. tygodnia ciąży,
  • Urodzenie martwego dziecka, inaczej ciąża obumarła, która ma miejsce, jeżeli dziecko umrze, zanim się urodzi. Dzieje się to w drugiej połowie ciąży (po 20. tygodniu).

 

Stosowanie używek w ciąży – Jak palenie papierosów wpływa na ciążę?

 

Dzieci, których matki palą podczas ciąży są narażone na:

 

  • Wcześniejszy poród oraz niską wagę urodzeniową, co może spowodować problemy zdrowotne w późniejszym czasie, takie jak problemy z jedzeniem, spaniem, oddychaniem, widzeniem oraz słyszeniem,
  • Śmierć bez udokumentowanej przyczyny przed ukończeniem 1 roku życia dziecka, którą nazywamy nagłą śmiercią łóżeczkową.

 

Co z papierosami elektronicznymi?

 

Postaraj się nie stosować papierosów elektronicznych w czasie ciąży, ponieważ zawierają one nikotynę, która jest szkodliwą substancją, zawartą również w tradycyjnych papierosach.

 

Co z marihuaną?

 

Marihuana jest legalna w niektórych krajach, ale lekarze zalecają jej całkowicie unikanie podczas ciąży. Istnieją badania, które wskazują zagrożenie dla ciąży, związane ze stosowaniem marihuany.

 

Co zrobić, aby rzucić palenie?

 

Aby dowiedzieć się jak rzucić palenie, możesz zgłosić się do lekarza lub pielęgniarki, którzy poradzą Ci, jak poradzić sobie z nałogiem. Mogą również przekazać Ci namiary do specjalistów, którzy pomogą Ci zwalczyć nałóg.

 

Jeżeli zdecydujesz się rzucić palenie, kieruj się poniższymi wskazówkami:

 

  • Wyznacz datę wypalenia ostatniego papierosa,
  • Powiedz o swojej decyzji rodzinie i przyjaciołom,
  • Zaplanuj co zrobisz w sytuacji, kiedy będziesz miała ochotę zapalić papierosa (takie chwile na pewno niejednokrotnie się pojawią),
  • Usuń papierosy z miejsc takich jak dom, samochód oraz miejsce pracy,
  • Porozmawiaj z lekarzem o możliwościach rzucenia palenia oraz gdzie możesz uzyskać pomoc w rzucenia nałogu.

 

Im wcześniej zaczniesz rzucać palenie w ciąży, tym lepiej. Nawet jeżeli nie uda Ci się rzucić całkowicie palenia na samym początku ciąży, ważne aby zrobić to jak najwcześniej. Jeżeli nie potrafisz całkowicie rozstać się z nałogiem, postaraj się ograniczyć liczbę wypalanych papierosów do absolutnego minimum.

 

Jeżeli rzucisz palenie, przede wszystkim nie wracaj do nałogu po porodzie. Dzieci, które przebywają w otoczeniu dymu tytoniowego, mają zwiększone ryzyko rozwinięcia różnego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak częste przeziębienia oraz infekcja ucha. Rzucenie palenia obniża Twoje ryzyko zachorowania na raka oraz choroby serca. Co więcej, jako rodzic dajesz dobry przykład dziecku.

 

Czy mogę brać leki na rzucenie palenia podczas ciąży?

 

Tak. Jeżeli inne metody rzucenia palenia nie pomogły, możesz spróbować przyjmować leki, które mają na celu rzucenie nałogu. Zapytaj lekarza, która opcja jest najbezpieczniejsza dla Twojego dziecka. Aby rzucić palenie możesz wypróbować:

 

  • Nikotynową terapię zastępczą, która jest dostępna w formie plastrów, tabletek do ssania oraz gum do żucia, które zawierają nikotynę,
  • Bupropion to lek na receptę, który zmniejsza głód nikotynowy, czyli chęć zapalenia.

 

 

stosowanie-uzywek-w-ciazy

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]