Brak produktów w koszyku.

Karmienie piersią podczas pandemii

Karmienie piersią podczas pandemii

 

Wiele kobiet w ciąży i karmiących piersią zastanawia się, czy karmienie piersią podczas pandemii jest możliwe. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się czy podczas karmienia piersią możesz przekazać zakażenie dziecku, czy należy zakładać maskę podczas karmienia oraz czy karmienie mlekiem zastępczym jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie i dziecka. Przedstawione informacje dotyczą zaleceń podanych przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Karmienie piersią podczas pandemii – Czy podczas karmienia piersią można zakazić dziecko?

 

Jak dotąd, nie wykryto przenoszenia COVID-19 przez mleko matki i karmienie piersią. Nie ma powodu, aby unikać lub przerywać karmienia piersią. Karmienie piersią ma wiele zalet, zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego nie warto z niego rezygnować.

 

Kobiety z potwierdzonym lub podejrzewanym COVID-19 mogą karmić piersią, jeśli chcą. Jeżeli zdecydujesz się karmić piersią: 

 

  • Często myj ręce mydłem i wodą lub odpowiednich środków dezynfekujących na bazie alkoholu, zwłaszcza przed kontaktem z dzieckiem,
  • Noś maskę medyczną podczas każdego kontaktu z dzieckiem, w tym podczas karmienia,
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz używaj chusteczki. Następnie, natychmiast wyrzuć chusteczkę i ponownie umyj ręce,
  • Rutynowo czyść i dezynfekuj powierzchnie, których dotykasz,
  • Ważne jest, aby wymienić maseczki ochronne regularnie.

 

Karmienie piersią podczas pandemii – Co z kontaktem z dzieckiem po porodzie w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia u matki?

 

Po porodzie, niezwykle ważne jest wytworzenie więzi pomiędzy matką, a nowo narodzonym dzieckiem. Dlatego, zaraz po porodzie zespół medyczny kładzie noworodka na klatce piersiowej matki, ponieważ bezpośredni kontakt ze skórą jest niezwykle ważny. Co więcej, kontakt ze skórą pomaga kontrolować temperaturę ciała dziecka i jak mówią badania, zwiększa szanse przeżycia noworodka. Liczne korzyści płynące z kontaktu skóry matki ze skórą dziecka i karmienia piersią, znacznie przewyższają potencjalne ryzyko przeniesienia zakażenia.

 

Karmienie piersią podczas pandemii – Co jeżeli mam podejrzenie lub potwierdzone zakażenie i nie czuję się na siłach, aby karmić dziecko piersią?

 

Jeśli nie czujesz się dobrze na tyle, aby karmić dziecko piersią z powodu COVID-19 lub innych powikłań, powinnaś otrzymać odpowiednie wsparcie, aby zapewnić noworodkowi możliwość przyjmowania Twojego pokarmu. Może to obejmować odciąganie mleka za pomocą laktatora. Dopuszczalne jest także karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym, przygotowanym specjalnie dla niemowląt.

 

Możesz zacząć karmić piersią, gdy poczujesz się na tyle dobrze, aby móc to robić. Nie ma ustalonego odstępu czasu od momentu podejrzenia lub zdiagnozowania COVID-19, do chwili powrotu do karmienia piersią. Co więcej, nie ma dowodów na to, że karmienie piersią wpływa na przebieg COVID-19 u matki. Pracownicy służby zdrowia i rodzina powinni wspierać Cię w procesie leczenia i powrotu do karmienia.

 

Karmienie piersią podczas pandemii – Czy karmienie sztuczne jest bezpieczniejsze dla dziecka?

 

Nie. Podawanie mleka modyfikowanego dla niemowląt nie jest bardziej bezpieczne, niż karmienie dziecka piersią. Ryzyko związane z podawaniem mleka dla niemowląt jest większe, ponieważ zawiera większe ilości białka oraz innych składników odżywczych. Niektóre noworodki nie radzą sobie z trawieniem mleka modyfikowanego. Ponadto, mleko matki zawiera przeciwciała, które nie są obecne w mleku modyfikowanym. Przeciwciała mają za zadanie chronić dziecko przed różnego rodzaju infekcjami. Kolejną zaletą mleka matki nad mlekiem modyfikowanym jest fakt, że mleko modyfikowane nie wpływa tak dobrze na rozwój i wzrost dziecka, jak mleko matki.

 

Przeczytaj więcej na temat ciąży w trakcie pandemii.

karmienie-piersią-podczas-pandemii

Autor:

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Redakcja - ZdalnaPrzychodnia.pl

Nasza oferta szybkich testów na koronawirusa do wykonania w domu

Test antygenowy + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku aktywnego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa fragmenty białka wirusa
  • Bezpośrednio wykrywa czynnik zakaźny
  • Wymaz z nosogardła
  • Wynik w 15-30 minut 
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 149zł

 

Test na przeciwciała + konsultacja online

  • Szybki test w kierunku przebytego zakażenia koronawirusem
  • Wykrywa przeciwciała przeciw wirusowi 
  • Ocenia odpowiedź organizmu na zakażenie
  • Próbka krwi
  • Wynik w 10-20 minut
  • Test wykonywany pod kontrolą lekarza z omówieniem wyniku
  • U Ciebie w 24h – szybka wysyłka

CENA: 149zł

 
Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]