fbpx

Tabletka dzień po – cena, działanie, skutki uboczne

Antykoncepcja awaryjna, tabletka „dzień po”, antykoncepcja doraźna – to tylko niektóre z nazw środków antykoncepcyjnych, które można zastosować po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Dobrą wiadomością jest to, że kobiety mogą skutecznie zapobiec nieplanowanej ciąży. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po. Na czym polega antykoncepcja awaryjna? Ile kosztuje tabletka dzień po?

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna pozwala na znaczne zmniejszenie szans na zajście w ciążę podczas niezabezpieczonego stosunku. Stosując antykoncepcję awaryjną w ciągu 3 dni od stosunku (im wcześniej, tym lepiej), można zminimalizować szanse na zapłodnienie lub zagnieżdżenie zarodka. Co więcej, antykoncepcja kryzysowa może działać również do 5 dni po stosunku, chociaż nie będzie już tak skuteczna, jak w przypadku przyjęcia tabletki w ciągu pierwszych 24 godzin.

Awaryjne pigułki antykoncepcyjne wykorzystują hormony blokujące ciążę. Większość z nich zawiera te same hormony, które są zawarte w tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych, ale w zupełnie innej dawce. Pigułki antykoncepcji awaryjnej stosowane w nagłych wypadkach działają głównie poprzez opóźnianie uwolnienia jajeczka, czyli przesunięcie terminu owulacji. Po implantacji zarodka w ścianie macicy antykoncepcja ratunkowa przestaje być skuteczna. Pigułki po nie są więc zagrożeniem dla już rozwijającej się ciąży i nie prowadzą do jej usunięcia. Nie są więc lekiem wczesnoporonnym.

  • Tabletka Escapelle składa się z syntetycznego progesteronu, który może zahamować i opóźnić owulację. Progesteron ma również wpływ na strukturę błony śluzowej macicy – staje się grubsza, co powoduje dodatkowe utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka. Tabletki Escapelle nie mają działania poronnego – nie mają wpływu na rozwijającą się ciążę.
  • Tabletki ellaOne hamują owulację, dzięki substancji o nazwie octan uliprystalu. Mogą być skutecznie nawet do 120 godzin od współżycia. Mają również wpływ na wystąpienie zmian w błonie śluzowej macicy, co, jak w przypadku Escapelle, utrudnia zagnieżdżenie się zarodka i minimalizuje ryzyko zapłodnienia.

Skuteczność tabletki „po”

Według dostępnych badań, stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest wysoce skuteczne. Na działanie tabletek „dzień po” ma również czas ich przyjęcia. Najlepiej wziąć tabletkę szybko – w ciągu 24 – 72 godzin po stosunku. Im wcześniej się z niej skorzysta – tym większą będzie miała skuteczność. Badania pokazują, że jeśli zastosuje się antykoncepcję awaryjną w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, kobieta ma tylko około 1–2% szans na zajście w ciążę.

Tabletki dzień po – online, dostępność, cena

Od lipca 2017 roku, tabletki EllaOne i Escapelle są dostępne wyłącznie na receptę. Receptę można otrzymać od lekarza ginekologa, lekarza POZ lub skorzystać z recepty online. Aby otrzymać receptę online należy wejść na stronę serwisu oferującego usługi telemedyczne i wypełnić stosowny kwestionariusz. E-receptę można zrealizować osobiście w każdej aptece w Polsce.

Ceny tabletek mogą się różnić w zależności od ich rodzaju. Za antykoncepcję awaryjną EllaOne trzeba będzie zapłacić około 90-120 złotych. Escapelle jest tańsza. Cena tabletek waha się od 36 do 60 złotych.  To co istotne – obie tabletki mogą stosować kobiety karmiące piersią. Karmienia powinny jednak odbyć się przynajmniej po 24-godzinnej przerwie, a w tym czasie pokarm powinien być odciągany i wylewany

Możliwe skutki uboczne

Antykoncepcja doraźna może mieć wpływ na samopoczucie kobiety. Po zażyciu tabletki po, mogą wystąpić niepożądane objawy, takie jak np. nudności, bóle głowy, bóle brzucha, senność, plamienie, przesunięcie cyklu. Z uwagi na fakt, że korzystanie z antykoncepcji doraźnej jest ingerencją w układ hormonalny kobiety – tabletki po nie powinny być stosowane jako regularna metoda antykoncepcji.

Antykoncepcja doraźna to według badań skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciąża. Wskazaniami do skorzystania z tabletki po mogą być np: przemoc seksualna, pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, stosunek odbyty bez zabezpieczenia, niewłaściwe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (ominięcie dawki, nieregularne przyjmowanie tabletek), odklejenie plastra antykoncepcyjnego, wypadnięcie wkładki antykoncepcyjnej, ominięcie przyjęcia zastrzyku antykoncepcyjnego i każda inna sytuacja, w której mogło dojść do zapłodnienia. Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji – jeśli są wskazania do obaw o możliwość zapłodnienia – są one również podstawą do skorzystania z antykoncepcji awaryjnej.

Jak otrzymać e-receptę?

tabletka dzień po - 1 krok

1. Wybierz i kup konsultację

Po wykupieniu konsultacji otrzymasz mailowo link do odpowiedniego formularza z wywiadem zdrowotnym. Wypełnij go jak najszybciej!

recepta online - tabletka dzień po

2. Otrzymaj
e-Receptę na maila

Jeśli nie będzie przeciwwskazań, w czasie do 3 godzin na maila prześlemy Ci e-Receptę, którą zrealizujesz w każdej
aptece w Polsce!

3. Wykup lek
w aptece

Podaj farmaceucie PESEL i 4-cyfrowy kod widoczny na recepcie, aby wykupić lek.
e-Recepty są nowym systemem recept w Polsce - każda apteka od 01.01.2019r. musi je realizować.

wypadanie-macicy
Baza wiedzy

Wypadanie macicy

Co to jest wypadanie macicy?   Wypadanie macicy to jest spowodowany rozciągnięciem mięśni pochwy, macicy i odbytnicy, co powoduje obniżanie

Czytaj więcej »
rak-jajnika
Baza wiedzy

Rak jajnika

Co to jest rak jajnika?   Rak jajnika jest diagnozowany, kiedy w zdrowych komórkach zaczyna dochodzić do zmian nowotworowych. Jajniki

Czytaj więcej »

Potrzebujesz e-Recepty?

Wykup konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty.
[]
×
Podaj swój email by przejść do zamówienia

Pomiń * Wypełniając to, rejestrujesz się, aby otrzymywać nasze e-maile. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.